Daňové výhody související s penzijním připojištěním (1.část).

  • 17
Penzijní připojištění se státním příspěvkem jako jeden z prvků zajištění finančních prostředků na stáří formou spoření se po novela zákona o daních z příjmů stává mnohem zajímavějším z hlediska daňového zvýhodnění. Daňové zvýhodnění se týká jak přímých...
Penzijní připojištění se státním příspěvkem jako jeden z prvků zajištění finančních prostředků na stáří formou spoření se po novele zákona o daních z příjmů stává mnohem zajímavějším z hlediska daňového zvýhodnění. Daňové zvýhodnění se týká jak přímých účastníků penzijního připojištění (pojištěnců), tak i zaměstnavatelů, kteří se rozhodli svým zaměstnancům na penzijní připojištění finančně přispívat. Významným přínosem zmiňované novely zákona o daních z příjmů jsou zejména následující skutečnosti:


  • Možnost každého účastníka penzijního připojištění snížit svůj základ daně z příjmů o určitou částku svých měsíčních uhrazených příspěvků
  • V případě, že zaměstnavatel přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění, je tento příspěvek v určité výši osvobozen od daně z příjmů
  • Na straně zaměstnavatele je příspěvek poskytnutý zaměstnancům považován v určité výši za daňový náklad.
  • Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění poskytnutý zaměstnancům se nezapočítává do vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojistné ani u zaměstnance, ani u zaměstnavatele
  • Státní příspěvek poskytovaný účastníkům penzijního připojištění je rovněž osvobozen od daně z příjmů

Snížení základu daně z příjmů fyzických osob
Toto daňové zvýhodnění se týká fyzických osob, jejichž příjmy podléhají dani z příjmů fyzických osob* a které zároveň uzavřely s penzijním fondem smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem.

Každá fyzická osoba, která uzavře s penzijním fondem smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem může svůj daňový základ snížit o určitou část příspěvků zaplacených penzijnímu fondu v daném zdaňovacím období (zdaňovacím obdobím je kalendářní rok). Uvedené daňové zvýhodnění lze využívat od počátku roku 2000, kdy nabyla účinnosti novela zákona o daních z příjmů. Částka, o kterou lze základ daně snížit, se rovná úhrnu příspěvků na penzijní připojištění zaplacených danou fyzickou osobou na účet vedený u penzijního fondu v příslušném zdaňovacím období sníženému o částku 6.000,- Kč. Částka, kterou lze za zdaňovací období od základu daně odečíst, činí maximálně 12.000,- Kč.

Z výše uvedeného vyplývají následující skutečnosti, které je třeba primárně splnit, aby zmiňovaná daňová výhoda mohla být fyzické osobě vůbec přiznána:

  • První podmínkou je, že se musí jednat skutečně o smlouvu o penzijním připojištění uzavřenou s penzijním fondem v souladu se zákonem o penzijním připojištění se státním příspěvkem. U jiných produktů, které mohou mít podobný název a ve své podstatě znamenat totéž, nelze daňovou úlevu prozatím použít. Od 1.1.2001 to již lze u kapitálového životního pojištění.
  • Příspěvky musí být v daném zdaňovacím období skutečně uhrazeny na účet příslušného penzijního fondu. Základ daně tedy nelze snížit o příspěvky, které v daném roce nebyly uhrazeny, ačkoliv dle smlouvy uhrazeny být měly.
  • Poprvé lze základ daně snížit za zdaňovací období roku 2000. Na příspěvky placené do 31.12. 1999 se novela zákona o daních z příjmů nevztahuje.
  • Uplatnění daňové úlevy je možností, nikoli povinností fyzické osoby. Záleží tedy pouze na rozhodnutí osoby samé, zda daňové výhody využije.
  • Roční úhrn příspěvků musí být vyšší než 6.000,- Kč.
V příští části se můžete těšit na praktické příklady daňových výhod souvisejících s touto novelou.
Vysvětlivky: *Jedná se o fyzické osoby, které dle ustanovení § 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů dosahují příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, příjmů z podnikatelské a jiné samostatně výdělečné činnosti, příjmů z kapitálového majetku, pronájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů.

Považujete zmiňované daňové zvýhodnění účastníků penzijního připojištění za významné nebo si myslíte, že nijak výrazně nezvýší zájem o tento produkt? Těšíme se na vaše názory.