Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové výhody související s penzijním připojištěním (2.část).

  18:51aktualizováno  18:51
Zatímco v první části jsme zhodnotili daňové výhody penzijního připojištění obecně, tak v dnešní části budeme demonstrovat výhody penzijního připojištění na konkrétním případu.
Zatímco v první části jsme zhodnotili daňové výhody penzijního připojištění obecně, tak v dnešní části budeme demonstrovat výhody penzijního připojištění na konkrétním případu. Není třeba připomínat, že novinky v podobě daňového odpočtu může využít poplatník již za fiskální rok 2000. Zatímco někdo považuje zmiňovanou daňovou úlevu za velký průlom v oblasti zájmu o penzijní připojištění, tak se objevují hlasy, že se o příliš velké zvýhodnění nejedná. Věříme, že konkrétní příklady umožní čtenáři udělat si obrázek o výhodnosti této změny. Pro návrat na úvodní část klikněte zde

Zadání:
Zaměstnanci společnosti ABC, s.r.o. pan Novák a pan Pokorný a soukromý podnikatel pan Adámek uzavřeli každý samostatně s penzijním fondem XYZ smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem s účinností od 1.1. 2000. Pan Novák se rozhodl spořit měsíčně částku 400,- Kč, pan Pokorný částku 1.500,- Kč a pan Adámek částku 1.800,- Kč měsíčně.

O kolik si budou moci tyto osoby snížit základ daně z příjmů fyzických osob za rok 2000 za předpokladu, že neporuší žádné smluvní ustanovení a budou spořit po celý rok 2000?

Řešení:

Jméno osobyRoční úhrn zaplacených příspěvkůZákonné snížení úhrnu zaplacených příspěvkůRoční snížení základu daně (max.12 000 Kč)
Novák4 800 Kč-6 000 Kč0 Kč
Pokorný18 000 Kč-6 000 Kč12 000 Kč
Adámek21 600 Kč-6 000 Kč12 000 Kč
  • Pan Novák si základ daně z příjmů za rok 2000 vzhledem k nízkému měsíčnímu příspěvku snížit nemůže. Roční úhrn měsíčních příspěvků je nižší než 6.000,- Kč.
  • Pan Pokorný si základ daně z příjmů za rok 2000 sníží o 12.000,- Kč a maximálně tak využije uvedené daňové výhody.
  • Pan Adámek si základ daně z příjmů za rok 2000 sníží rovněž o 12.000,- Kč, o částku převyšující 12.000,- Kč již základ daně snížit nemůže.

Daňovou výhodu lze uplatnit vždy až po skončení příslušného zdaňovacího období. Způsoby uplatnění daňové výhody jsou v podstatě dva. Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů, mají možnost volby mezi oběma níže uvedenými způsoby. Ostatní fyzické osoby a zaměstnanci, kteří jsou povinni podat daňové přiznání k dani z příjmů, mohou použít pouze druhý z uvedených postupů.

Uplatnění daňové výhody při ročním zúčtování mezd
Zaměstnanci mohou snížení základu daně uplatnit při ročním zúčtování mezd, které za ně provádí jejich zaměstnavatel. Podmínkou je, aby zaměstnanec svému zaměstnavateli nejpozději do 15.2. následujícího roku předložil požadované materiály, ze kterých bude zřejmé, že zaměstnanec má na uvedenou daňovou úlevu skutečně nárok. Protože zákon o daních z příjmů neupravuje, jakými dokumenty bude nárok prokazován, lze očekávat, že požadavky jednotlivých zaměstnavatelů mohou být různé. Pravděpodobně bude třeba předložit kopii uzavřené smlouvy a potvrzení o tom, jaká částka byla v průběhu zdaňovacího období zaměstnancem na účet penzijního fondu skutečně uhrazena.
Daňovou výhodu z penzijního připojištění tedy nelze zohledňovat měsíčně v průběhu roku (na rozdíl kupříkladu od stavebního spoření).

Jak se tedy ve skutečnosti uvedená daňová výhoda u zaměstnance finančně projeví?
Finančně se u zaměstnance daňová výhoda projeví vždy až v následujícím roce. Výpočet daně a roční zúčtování záloh provádí za zaměstnance zaměstnavatel nejpozději do 31.3. následujícího roku. Kladný rozdíl mezi zálohami sraženými během roku a celkovou daní vypočtenou při ročním zúčtování představuje přeplatek na dani. Přeplatek na dani vrátí zaměstnavatel zaměstnanci nejpozději při zúčtování mzdy za měsíc březen, a to tak, že o tento přeplatek zaměstnavatel snižuje zálohy srážené zaměstnanci v dalších měsících. V těchto měsících tedy zaměstnanec pobírá vyšší čistou mzdu. Zvýšením čisté mzdy z výše uvedeného důvodu se finančně projeví popisovaná daňová výhoda.

Uplatnění daňové výhody podáním daňového přiznání k dani z příjmů
Druhá možnost je určena těm fyzickým osobám, které mají ze zákona povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Tyto osoby uplatní daňovou výhodu při sestavení daňového přiznání. Obecně platí, že daňové přiznání k dani z příjmů se podává po skončení zdaňovacího období, a to nejpozději do 31.3. následujícího roku. Jestliže daňové přiznání zpracovává a podává na základě plné moci daňový poradce, prodlužuje se tato lhůta do 30.6. následujícího roku. Daňová úleva se finančně projeví v celkově nižší daňové povinnosti za příslušné zdaňovací období nebo ve formě přeplatku na dani, který bude na základě písemné žádosti vrácen.
V příští části se můžete těšit na příklady demonstrující čistý daňový efekt u jednotlivých osob v dnešním příkladu.

Myslíte si, že penzijní připojištění by nemělo chybět ani u mladších lidí? Má smysl si uzavírat penzijní připojištění kvůli daňové úlevě? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.