Do anatomických ústavů se mohou dostat i lidé, kterým nikdo z příbuzných nevypraví pohřeb.

Do anatomických ústavů se mohou dostat i lidé, kterým nikdo z příbuzných nevypraví pohřeb. | foto: Profimedia.cz

Darováním těla nevyděláte

  • 15
I po smrti můžete být užiteční. Uvažujte třeba o tom, že své tělo po smrti poskytnete lékařské fakultě, aby se na něm mohli učit budoucí doktoři.

Jak dát tělo na vědecké výzkumy

Kontaktujte některý z anatomických ústavů. Většinou vaši nabídku přijmou s povděkem. Jen v Olomouci momentálně těla nepotřebují, mají dárců dost na několik let dopředu.

V ústavu s vámi sepíší smlouvu o dárcovství. Kopii smlouvy pak dejte svému praktickému lékaři, ten se v případě vaší smrti postará, aby se tělo do ústavu dostalo.

Tělo darujete, neprodáte

Kdybyste měli pocit, že tělo můžete prodat, mýlíte se. "Jde výhradně o dárcovství," zdůrazňuje přednostka Ústavu anatomie v Hradci Králové Dáša Slížová. O darování se sepíše řádná smlouva. Ústav se v ní zaváže, že po pitvě se o tělo postará, nechá ho zpopelnit a urnu buď uloží, nebo předá příbuzným.

Přednostka ústavu dodává, že rozhodnutí o tom, že tělo vědě poskytnete, není konečné – můžete je kdykoli odvolat.

Kam se obrátit

Brno: www.med.muni.cz/anatomie
Praha: http://anat.lf1.cuni.cz/internet.htm
Plzeň: www.fnplzen.cz/data/prac/bory/spau
Hradec Králové: www.lfhk.cuni.cz/anatomie/domstr/anatomie.htm

Nemáte příbuzné?

Do anatomických ústavů se mohou dostat i lidé, kterým nikdo z příbuzných nevypraví pohřeb. Ze zákona se o ně má postarat obec, ale to neznamená, že je musí pohřbít – nabídnout tělo pro výuku je pro obec ekonomičtější. Pokud se toho obáváte, napište předem nesouhlas a dejte ho opět svému lékaři.