Vypořádat se najednou s velkým majetkem, na který není dotyčný zvyklý, může být velmi obtížné. Ilustrační snímek

Vypořádat se najednou s velkým majetkem, na který není dotyčný zvyklý, může být velmi obtížné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak nepřijít o peníze po nečekaném dědictví nebo velké výhře v loterii

  • 43
Zdědit obrovský majetek nebo vyhrát v loterii hodně peněz, nemusí být pro každého terno. Kdo neumí s penězi dobře nakládat, může je během krátké doby roztočit a zažít strmý finanční pád. Co dělat, když nečekaně zbohatnete, radí Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

1. Anonymita pomáhá, neupozorňujte na sebe

 Pokud je to jen trochu možné, člověk by měl zůstat anonymní a majetkem se veřejně nechlubit. Čím méně lidí bude o bohatství vědět, tím méně jich přijde s nataženou rukou. Platí to o vzdálenější rodině, přátelích i cizích lidech, kteří se budou snažit hrát na city. V tomto ohledu se „jako z příručky“ zachoval například nedávný výherce necelých dvou a půl miliardy korun v loterii Eurojackpot z Pardubicka. Nijak na sebe neupozorňoval, odolal pokušení stát se na krátký čas mediální celebritou a s provozovatelem loterie jednal jen s příslibem anonymity. V sídle společnosti se tak setkal pouze s jediným člověkem.

2. Pomoc odborníků volte s rozvahou

Tím, že člověk zůstane anonymní, získá čas, aby si mohl v klidu promyslet, jak s penězi či majetkem naloží, a zamezí také tomu, aby ode dveří odháněl zástupy firem, které pro něho budou mít v tomto směru „zaručené dobré rady“.

Nepřehlédněte

Místo toho si může pečlivě vybírat, od koho si nechá poradit. Kdo nemá se správou velkého majetku zkušenosti, bude potřebovat pomoc odborníků především z finanční, právní a realitní oblasti, kteří mu mohou účinně poradit, jak se jměním naložit, aby neztrácelo na hodnotě a ideálně ještě se rozrůstalo. Majetek mohou spravovat i místo něho, ale dotyčný by nikdy neměl pouštět otěže zcela z rukou a případně by měl někdo nezávislý práci správců kontrolovat.

Vydat se například naslepo do světa investic bývá jednou ze spolehlivých cest, jak o peníze přijít. Kvalitní odborníci místo toho vytvoří takovou strategii, která bude jejich klientovi přinášet dlouhodobě profit a uchová hodnotu jeho majetku. Tým poradců může také posloužit jako nárazník před různými žadateli o finanční pomoc.

3. Splacení dluhů je jistá investice

Víte...

Kolik si vaše banka řekne za předčasné splacení úvěru? S výběrem takové, kde vás místo toho odmění, pomůže srovnávač. 

Využít nenadále získané peníze ke splacení dluhů je v Můžu splatit dřív? zásadě nejjistější investice, kterou může člověk udělat sám, aniž by k tomu potřeboval něčí pomoc. Každou korunu, kterou dluží, splatí v poměru 1:1 a nebude dál platit úroky, zatímco u jiných investic není nikdy jistota, že nepřijdou o část své hodnoty.

4. Neměňte životní styl ze dne na den

Rozhodně se nedoporučuje náhle změnit životný styl, například skončit ze dne na den v práci, začít nakupovat nemovitosti, luxusní zboží a jinak bezmyšlenkovitě utrácet. Nejdříve je nutné zjistit, jakou hodnotu vlastně nabytý majetek má, co si za něj může dotyčný pořídit a na jak dlouho mu při určitém životním stylu vystačí. Například zbrkle nakoupená rozlehlá rezidence se může po pár letech stát kvůli vysokým nákladům pro majitele bez dalších příjmů nadále neúnosná a musí ji se ztrátou prodat.

5. Čas na rozmyšlenou je důležitý krok

Prvních pár měsíců po nabytí peněz by si měl každý dobře promyslet, jak s nimi naložit a nepodléhat impulzivním rozhodnutím, které ho mohou o značnou část majetku připravit. Naopak kvalitně vytvořený finanční plán může dotyčnému a jeho potomkům zajistit, že se budou ze jmění těšit po mnoho příštích let.

Jedna ze základních finančních rad říká, že by každý měl své finance spravovat s pomocí rozpočtu, který pevně dodržuje. Platí to i pro lidi, kteří náhle zbohatli. Je přirozené, že si chce každý své peníze užít, ale měl by si na to ale vyčlenit z rozpočtu pevně stanovenou částku a tu nepřekračovat.