Den D: Okapy ke slunečníkům zazdil plán, který se vešel na jednu A4

Vlastní zkušenost se zmoknutím na restaurační zahrádce vnukla Kryštofu Turkovi nápad na zhotovení spojovacích okapů ke slunečníkům. Se svým společníkem po investorech požadují 200 tisíc korun za 50 procent. Ovšem narazí, investorům vadí, že si pánové ani nezjistili, zda bude o jejich produkt zájem.

"Spojovací okap k restauračním slunečníkům je velmi jednoduché zařízení, které slouží k tomu, aby na hosty restaurace a restauračních zahrádek nepršelo. Rádi bychom vám předvedli praktickou demonstraci a já bych poprosil například pana Okamuru, on si všechno tak rád zkouší," začíná svou prezentaci Kryštof Turek.

Tomio Okamura tak na vlastní kůži vyzkouší, s jakým nápadem pánové přišli požádat o jeho peníze. Naštěstí zůstává suchý a zajímá ho tedy, jak to vlastně funguje. "Pojďme se na to podívat, je to zcela jednoduché. Tady jsou tři provázky se třemi háčky na každé straně přivázané k tyčce slunečníku. A tady jsou dvě nosné tyčky a mezi nimi nepromokavá vyspárovaná plachta. Ty háčky jsou jednak nastavitelné a jednak je to lichoběžník, takže se sklopí do spádu," názorně okap předvádí Turek.

Martu Novákovou zajímá, jak na tento nápad vlastně přišli. Naprosto jednoduše - Turka k tomu přivedla vlastní zkušenost, když coby vášnivý cyklista při odpočinku na trase několikrát zmokl na zahrádce restaurace a uvnitř již bylo plno. Musel tedy odejít. Tehdy ho napadlo spojit dva slunečníky tak, aby na hosty nepršelo.

Co je Den D

Česká televize vysílá od 13. ledna 2011 třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako dvě předchozí řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Rozklíčování požadované investice

Tomiu Okamurovi vrtá hlavou, proč pánové požadují jen 200 tisíc korun. Je to vůbec nejnižší částka, o kterou si někdo investorům řekl. "Takže to potřebuju trošičku rozšifrovat, jestli svému nápadu nevěříte, nebo jestli už je to v takové fázi, že potřebujete málo peněz. Co přesně s těmi 200 tisíci chcete udělat?" ptá se Okamura.

Spojovací okap má Turek se svým společníkem Romanem Vaníčkem chráněný v České republice užitným vzorem. Peníze od případného investora by chtěli použít na rozšíření ochrany jak do zemí Evropské unie, tak celého světa.

"Cílem našeho business plánu je získat evropský průmyslový vzor, případně celosvětový patent a dále prodej licencí na výrobu produktu. My to nechceme ani prodávat ani distribuovat, my chceme prodávat licenci na toto zařízení. Víme, že existují jistá rizika, a protože nejsme právníci, chceme, aby licenční smlouvy byly naprosto neprůstřelné, abychom neručili za něco, za co bychom ručit nechtěli," pouští se do vysvětlování Turek.

Ovšem předložený business plán na jednom papíru formátu A4 rozladí Michaela Rostocka. Ptá se na konkrétní částky, za kolik se bude vyrábět a prodávat. Podle Turka je výrobní cena jednoho kusu spojovacího okapu 200 korun, prodejní pak 300 korun. Chtějí mít zisk minimálně sto korun na jeden kus.

Další diskuse se točí kolem výrobních i prodejních cen a Turek investory neustále upozorňuje, že on s kolegou nechtějí okapy vyrábět ani prodávat, chtějí pouze prodat licenci na jejich výrobu tak, aby z jednoho kusu inkasovali sto korun. Domnívají se, že dokáží licenční smlouvou natolik ošetřit, aby někdo jejich nápad nezneužil k padělání. Jen do neprůstřelné licenční smlouvy hodlají investovat 50 tisíc korun.

Na přehled investorů se podívejte zde

Ivan Pilný má pocit, že není ani co licencovat ani co padělat: "Jsem rád, že konečně přišlo něco z dílny Járy Cimrmana včetně jeho business plánu. Nevím, co chcete licencovat. Protože pomíjíte to, že většina těch slunečníků pochází od nějakého výrobce piva nebo Coca Coly a ten je rozdává těm restauracím. Asi by bylo potřeba se dohodnout s nimi, že toto budou k nim dávat. Nevím, co se na tom dá padělat. A co se na tom dá chránit, protože přišpendlit kus nějakého plátna mezi dva slunečníky, který bude mít třeba jinou barvu nebo bude z jinýho materiálu není absolutně žádný problém."

Turek s Vaníčkem zájem o okapy ani nezjišťovali

Tomio Okamura by rád věděl, jak si zájemci o investici představují prodej licencí na výrobu okapů, koho již oslovili a jaká byla odezva. Odpověď ho překvapí. Pánové se nikoho ještě nezeptali, pouze zjišťovali, jestli by se to líbilo majitelům restaurací. Ovšem ti nebudou platit za licenci. Cílovou skupinou jsou především pivovary. Turek s Vaníčkem se domnívají, že budou mít zájem, aby na zákazníky restaurací, do kterých dodávají pivo, nepršelo.

Z omylu je vyvede Dana Bérová: "Ve skutečnosti má ten pivovar úplně jiné zájmy a úplně jiné problémy a myslím si, že ochrana zákazníků před deštěm skutečně není jeho priorita, takže z toho asi business nebude." A jako třetí po Martě Novákové a Ivanu Pilném investovat do spojovacích okapů odmítne.

Své peníze Turkovi a Vaníčkovi nedá ani Tomio Okamura. Zklamalo ho, že pánové prakticky netuší, jestli vůbec bude o jejich produkt zájem, protože si to ani nezjistili.

Poslední zůstává Michael Rostock, který vše uzavře slovy: "Pánové, já se snažím najít něco pozitivního, vy jste fotogenický, asi na tý kameře budete vypadat dobře, ale to je tak jediný, co jsem zatím pozitivního na vás našel. Takže mám pro vás super dobrou zprávu, nemám zájem."

Ve čtvrtek na ČT1 od 20:55 uvidíte

KAMPAK - Adéla Švábová - 600 tisíc korun za 36 procent

OKAP KE SLUNEČNÍKŮM - Kryštof Turek a Roman Vaníček - 200 tisíc korun za 50 procent

LIMITOVANÉ FOTKY - Jan Vojtek a Todd R. Forsgren - 500 tisíc korun za 20 procent

  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...