Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra, která bydlí v Brně, zaplatí za tutéž péči dvakrát tolik. Že se ceny mohou výrazně lišit, redakci potvrdila prezidentka Asociace dentálních hygienistek Lenka Velebilová. Jak je to možné?

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně. | foto: archiv Lenky VelebilovéiDNES.cz

Existuje nějaké cenové rozpětí, kolik zaplatí pacient za běžné dentální ošetření? Nemám na mysli bělení a podobné nadstandardní služby.
Ceny se odvíjejí od minutové sazby, která je stanovena na základě cenové kalkulace zpracované podle zákonem daných předpisů. Ceny se liší zejména v souvislosti s odlišnými náklady na provoz jednotlivých zařízení.

Takže je to i případ dvou sester, z nichž jedna bydlí v Přerově a dá za zubní hygienu o polovinu méně než její sestra v Brně?
Zřejmě ano, ceny souvisejí s mnoha faktory, například právě s lokalitou. Jiné ceny jsou v centru Prahy nebo v Brně, jiné na okraji malého města. Všechny náklady na provoz se pak promítají do ceny. A není to jen nájem, ale i vybavení ordinace, používané materiály, vzdělání hygienistky a podobně.
Nevím, je-li to správné přirovnání, ale když si dáte jídlo v luxusní restauraci připravené z prvotřídních surovin a připraví ho mistr kuchař, tak počítáte s tím, že tomu bude odpovídat i cena.

Znám také další případ z praxe. Žena z Ostravy dostala v noci před návštěvou své zubní hygienistky střevní chřipku. Hned ráno se telefonicky omluvila, hygienistka jí však posléze poslala složenku s pokutou 600 korun. Má na to právo? 
Pokud poskytovatel zdravotních služeb pacienta o storno podmínkách informuje písemně předem a pacient k tomu poskytne písemný souhlas, může být za stanovených podmínek účtován storno poplatek. Tato dohoda může být i ústní, ale je těžko prokazatelná.

Dentální hygienistka tvrdí, že je tento postih v obchodních podmínkách, pacientka se dušuje, že nikdy žádné obchodní podmínky neviděla a nepodepsala. Jak se může bránit?
Pokud pacientka nic neviděla a nepodepsala, tak hygienistka nemůže svůj nárok prokázat a lze ho jen těžko vyžadovat. Podle mého názoru je ze strany hygienistky potřeba situaci posuzovat individuálně s ohledem na konkrétní důvody, proč se pacientka nedostavila.

Co byste tedy klientce doporučila?
Aby se pokusila o domluvu, pokud bude neúspěšná, měla by si asi najít novou hygienistku.

Vraťme se k dentální hygieně jako takové. Je to poměrně nový obor, co si pod ním máme představit a jak se liší od běžné návštěvy u zubaře? 
Dentální hygiena, neboli profesionální čištění zubů, je nejen odstranění zubního kamene, ale všech škodlivých povlaků, především zubního plaku a také pigmentací jak z povrchu zubů, tak hlavně z poddásňového prostoru. To se provádí kompletně u všech zubů pomocí ručních nástrojů a speciálních přístrojů. Součástí ošetření je také motivace a instruktáž správné ústní hygieny a individuální výběr pomůcek pro domácí péči.

Kdysi bylo běžné, že jednou za rok měl pacient nárok na jakousi dentální hygienu u svého zubaře, který mu odstranil zubní kámen nebo vyleštil plomby. Dnes už to zubaři nedělají?
Na dentální hygienu pacienti nikdy nárok neměli, dentální hygiena nebyla a není zařazena do výkonů hrazených pojišťovnou. Podle úhradové vyhlášky z roku 1996, ve které dentální hygiena není dosud ukotvena, měli a mají pacienti nárok na odstranění zubního kamene v rámci preventivní prohlídky u svého stomatologa. To však nelze nazvat dentální hygienou.

Zdravotní pojišťovny vaše služby nehradí?
Jak jsem již zmínila, tak nehradí, ale některé pojišťovny na dentální hygienu přispívají v rámci svých bonusových programů. Například VZP nabízí pro letošní rok těhotným ženám balíček dentální hygieny v hodnotě tisíc korun. Ženy jej obdrží v lékárnách, musejí být členkami Klubu pevného zdraví. Vojenská pojišťovna přispívá 400 korun dětem i dospělým. Podobné bonusy mají i další pojišťovny.

Jaký je vlastně vztah mezi stomatologem a dentálním hygienistou?
Měla by mezi nimi být úzká spolupráce, na jejímž konci je zdravý úsměv našich pacientů. Bohužel ne všichni stomatologové mají hygienistku, se kterou by spolupracovali, je nás stále málo, zejména v malých městech.

A co mají dělat ti pacienti, jejichž stomatolog s hygienistkou nespolupracuje?
Na webových stránkách naší asociace je mapa hygienistek www.asociacedh.cz, kde si každý může svou hygienistku z řad členů najít.

Lenka Velebilová

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.
  • Diplomovaná dentální hygienistka.
  • Jako zdravotní sestra působila na odděleních zaměřených na akutní stavy a intenzivní péči ve třech pražských nemocnicích. 
  • V roce 2000 se začala věnovat výhradně stomatologii.
  • Pod vedením zahraničních odborníků získala jedinečné zkušenosti z oblasti stomatologie.
  • Je prezidentem Asociace dentálních hygienistek ČR.
  • Hovoří anglicky, německy a rusky.

Dívala jsem se na dostupnost hygienistek na mapě vaší asociace a třeba na Ostravsku jsou podle ní jen tři. V Praze je jich naopak 86, v Brně 17, v Plzni 4. Znamená to, že v některých městech nejsou, anebo jen nejsou členy vaší asociace?
V některých oblastech, zejména v malých městech, to bývá problém. Ale platí i to, že ne všechny pracující hygienistky jsou členkami asociace. Naše členství není povinné, jako je tomu například u zubních lékařů, kteří musí být registrováni ve stomatologické komoře povinně.

Podle čeho se určuje cena?
Cena se určuje podle minutové sazby, jak jsem už řekla. Většinou se účtuje za výkon dentální hygieny komplexně, nikoliv za jednotlivé úkony, jako je odstranění zubního kamene nebo plaku. Není to jako u kadeřníka, kde se sčítá částka za mytí hlavy, pak za barvu a další třeba za foukání. Pokud chcete konkrétní částku, řekla bych, že se pohybuje kolem tisícikoruny za hodinu.

Někteří lidé tvrdí, že zubní hygiena je drahá a že si to nemohou dovolit.
Někdy mě překvapuje, že jsou lidé ochotni investovat do svých aut, nepotřebného zboží, tetování, ale investici do zdraví často považují za zbytečnou.

Kdo všechno může vykonávat profesi dentální hygienistky, jaké musí splňovat požadavky?
Dentální hygienistka je zdravotnický pracovník - nelékař s odbornou způsobilostí k výkonu dentální hygieny. Musí absolvovat tříleté studium vyšší odborné školy nebo vysoké školy bakalářského studia.

Jak pozná klient, že je u skutečného odborníka?
Po ukončení studia obdrží absolvent diplom a doklady o dosaženém vzdělání. Ty by měly být umístěny v ordinaci na viditelném místě nebo na požádání předloženy, aby každý pacient měl jistotu, že je ošetřován patřičně kvalifikovaným pracovníkem.

Kdy a kde vznikl tento obor?
Tento dynamicky se vyvíjející nelékařský obor vznikl v roce 1913 v USA. V České republice sahají jeho kořeny do roku 1996, kdy byla otevřena první škola pro dentální hygienistky v Praze.

Asociace dentálních hygienistek vznikla v květnu 2000 jako dobrovolné apolitické a neziskové občanské sdružení, které má za cíl hájit profesní zájmy dentálních hygienistek a hygienistů.

Balíčky zdravotních pojišťoven
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna Na dentální hygienu je možné čerpat pouze v rámci programu Bonus Plus, ve kterém je potřebná registrace. Na základě bodů nasbíraných v rámci preventivních prohlídek poté můžete čerpat příspěvek. Příspěvek je ve výši 500 Kč. 
Všeobecná zdravotní pojišťovna Těhotné ve výši 1000 Kč nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně v těhotenství (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody). Příspěvek na dentální hygienu je možné čerpat, pokud byla provedena v době těhotenství. 
Vojenská zdravotní pojišťovna ČRPříspěvek do výše 400 Kč jednou za rok pro pojištěnce starší i mladší 18 let v programu Zdraví a do výše 500 Kč v programu Rodina vojáka.
Oborová zdravotní pojišťovnaTak jako v předchozích letech je možné příspěvek na dentální hygienu získat díky výhodám kreditního systému VITAKONTO. Díky tomuto systému získají klienti OZP v roce 2018 příspěvky na dentální hygienu ve výši od 553 Kč až do 4590 Kč. Dále mohou klienti OZP získat příspěvek na dentální pomůcky od 192 Kč až do 1158 Kč.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČRPříspěvek pro děti do 18 let na nácvik dentální hygieny do výše 500 Kč.
Zdravotní pojišťovna ŠkodaNa DH nepřispívá. Přispívá na pomůcky a prostředky ústní hygieny od 500 Kč do 3000 Kč. Pojišťovna má také preventivní program pro děti Zdravé zoubky dětem. 
Revírní bratrská pokladnaPojišťovna přispívá dětem do 6 let na nákup léčiva na fluoridaci zubů v lékárnách do výše 100 Kč.
Pojišťovna přispívá seniorům od 60 let na nákup fixačních a čisticích prostředků pro celkové zubní náhrady v lékárnách do výše 500 Kč. 
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...