Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset kroků k daním bez chyb

aktualizováno 
Daňové přiznání. Nechce se vám do něj, ale stejně mnohé z vás nemine. Ještě je čas se připravit na jeho vyplňování. I člověk, který vidí formulář poprvé, to může zvládnout bez problémů a chyb. Poradíme vám jak.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Uvařte si kávu, pusťte si oblíbenou hudbu, vezměte čistý papír a tužku. Jste na dobré cestě, aby se vám podařilo spočítat své daně.

1. krok: Opravdu musím?

Ubezpečte se, že daňové přiznání skutečně musíte podávat. Nevyhnete se mu, když si chcete snížit daně o úroky z hypotéky a jestliže se rozhodnete společně danit s manželem či manželkou. Budete ho vyplňovat pokud jste podnikatelé a vaše příjmy přesáhly 15 tisíc korun za rok nebo jste ve ztrátě. Tiskopis vyplňují i zaměstnanci, kteří si přivydělali ke mzdě více než šest tisíc korun. Avšak pozor, do těchto příjmů se nezahrnují příjmy již zdaněné zvláštní sazbou, například honoráře do tří tisíc korun za měsíc z jednoho zdroje nebo příjmy od daně osvobozené, například příležitostné příjmy v celkové výši do dvaceti tisíc korun za rok.

2. krok: Společně, nebo sami?

Rozmyslete si, zda je pro vás výhodné společné zdanění manželů. Vyplatí se především rodinám, kde jeden z partnerů má vysoký a druhý nízký příjem. Lze tak ušetřit až desetitisíce ročně. Pokud společné zdanění využijete, musíte podat daňové přiznání oba vždy každý za sebe.

3. krok: Opatřete si vše potřebné

Abyste dokázali správně spočítat daň, musíte mít potřebné doklady. Pokud jste zaměstnaní, vyzvedněte si potvrzení o zdanitelných příjmech. Budete potřebovat i potvrzení o studiu dětí, příjmech partnera, úrocích zaplacených hypotéční bance a stavební spořitelně a částkách daných do penzijního fondu a životního pojištění.

4. krok: Sežeňte si formulář

Na finančním úřadě si vyzvedněte tiskopis daňového přiznání. Můžete si ho také vytisknout z internetu. Najdete ho například
na adrese dane.idnes.cz nebo www.mfcr.cz.

5. krok: Směle do toho

Na formulář daňového přiznání prozatím zapomeňte. Lepší je všechny údaje soustředit nejprve na čistém papíře. A za pomoci selského rozumu, bez bázně z kolonek, začněte počítat.

6. krok: Neošiďte se

Ujasněte si, které příjmy musíte zdanit a jaké výdaje od nich můžete odečíst. Co můžete odečíst z příjmů? Všechny výdaje související s podnikáním, a to skutečné nebo paušální podle zákona. Paušály se oproti minulému období zvýšily. Například u řemeslných živností stouply z 25 na 60 procent. Paušální náklady mohou odečítat nejen podnikatelé, ale i zaměstnanci od přivýdělků, například z pronájmu, autorské činnosti. Nezapomeňte na odčitatelné položky, mezi které patří zaplacené úroky z úvěrů na bydlení, příspěvky penzijnímu fondu či životní pojišťovně, dary na charitu nebo odborové příspěvky. Základ daně snižují i takzvané nezdanitelné položky, například na „poplatníka" nebo manžela/ku s nízkými příjmy. Pozor: zmizela nezdanitelná částka na děti, nahradila ji sleva na dani.

7. krok: Počítejte, počítejte

Máte všechny údaje potřebné pro výpočet daně. Nejdříve sečtěte jednotlivé příjmy a od nich odečtěte vše, co odečíst lze. Z daňového základu zaokrouhleného na celá sta dolů vypočtěte podle tabulky, kterou najdete například v pokynech k daňovému přiznání nebo v zákoně, daň. Nezapomeňte si z ní odečíst za každé dítě šest tisíc korun. Výslednou daň porovnejte se
zaplacenými zálohami.

8. krok: Hledejte, pátrejte

Nyní máte čísla, pro která je třeba najít příslušné kolonky. Nenechte se znervóznit a odradit složitě vypadajícím formulářem.  Návod, kde je hledat a co do nich vepsat, je v pokynech přiložených k daňovému přiznání. Nebo se poraďte na finančním úřadě.

9. krok: Podepište se

Nezapomeňte, že se formuláře na několika místech podepisují. Dbejte také na správné vyplnění čísla účtu, na který má finanční úřad poslat případný přeplatek daně.

10. krok: Vzhůru na úřad

Podejte daňové přiznání co nejdříve, i když máte termín do 31. března, abyste měli dost času opravit případné chyby bez sankcí. Daň nemusíte platit současně s podáním daňového přiznání. Tiskopis odevzdejte co nejdřív, ale zaplatit můžete až těsně před koncem března.

Chcete vyzrát na daně a ušetřit? Kalkulačku pro výpočet výhodnosti společné zdanění, daňový kalendář naleznete na stránkách DANE.IDNES.CZ.

9 RAD: Jak zvládnout bez potíží společné zdanění

1. Dítě je podmínkou

 • Důležitým předpokladem pro uplatnění společného zdanění je, že s vámi žije dítě, které živíte. Potomek však nemusí být vlastním dítětem obou partnerů, ale třeba jen jednoho z nich.

2. Manželství prokazujete prohlášením

 • To, že jste manželé a pečujete o dítě, potvrzujete podpisy a čestným prohlášením přímo v daňovém přiznání. Finanční úřad si u vás uvedené skutečnosti může ověřit.

3. Obstarejte si správné tiskopisy

 • Pro vyplnění daňového přiznání budete potřebovat formulář, který najdete na finančním úřadě nebo si ho vytisknete z internetu. Najdete ho například na dane.idnes.cz nebo www.mfcr.cz.

4. Jeden formulář nestačí

 • Abyste mohli uplatnit společné zdanění, musíte vyplnit oba dva formulář daňového přiznání. Nemusíte ho však odevzdávat v jeden den a společně, stačí dodržet stejný termín odevzdání a to buď do 31. března nebo do 30. června v případě, že využijete služeb daňového poradce. Pokud máte různá místa trvalého bydliště, musíte napsat čestné prohlášení o tom, že bydlíte spolu a oba ho přiložte k přiznání.

5. Sežeňte doklady o studiu dětí

 • Pokud s vámi bydlí student, kterému už bylo 18 let, ale ještě nedovršil 26 let, budete potřebovat potvrzení o jeho studiu.

6. Pamatujte na kopie dokladu

 • Všechny doklady, které přikládáte k daňovému přiznání přikládáte, si okopírujte. Potvrzení o výši příjmů obou a studiu dětí dejte k oběma daňovým přiznáním. V originále k tomu, ke kterému se vztahuje, v kopii k partnerovi.

7. Nezapomeňte na odpočty za partnera

 • Pokud si chcete snížit daňový základ o odpočitatelnou položku na partnera, nesmí jeho roční příjem přesáhnout 38 040 korun. Pozor však na to, že mateřská, která se do příjmů počítá, bývá různě vysoká, takže v souhrnu můžete tento limit překročit a odpočet pak není možný.

8. Požádejte o přeplatek

 • Nezapomeňte požádat vyplněním správné rubriky ve formuláři o vrácení přeplatku daně. Dávejte pozor na uvedení správného čísla účtu a zaškrtnutí příloh, které k přiznání přidáváte.

9. Nechte si formuláře orazítkovat

 • Než ponesete vyplněné daňové přiznání na finanční úřad, udělejte si pro sebe jeho kopii. Nechte si na úřadě potvrdit všechny stránky kopie formuláře a uschovejte je na místo, kde je pak najdete při případném dalším jednání s finančním
  úřadem.

Jaké na vás čekají novinky v daních si přečtěte
v našem aktuálním tématu Daně bez chyby.

Zabýváte se již daňovým přiznáním, nebo to necháváte na poslední chvíli? S kým se radíte, pokud si nejste jisti správností svých postupů? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.
Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.

Ani na konci prázdnin meteorologové neočekávají, že by teploty měly významněji růst, spíš naopak. Předpovídají ochlazen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.