Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepřátelé konce roku: oheň, zloději, sváteční řidiči, nepozorní chodci

Období okolo Vánoc a Silvestra nepřináší vždycky jen klid a pohodu. Pojišťovny každoročně zaznamenávají velký nárůst požárů a dalších typicky prosincových škod.

Požárů ze svíček a prskavek na stromečku ubývá, zato přibývá nehod vzniklých od adventních věnců či lampionů štěstí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žebříček nejčastějších nástrah sestavila redakce podle škodních statistik pojišťovny Uniqa. 

1. Vánoční úklid a výzdoba

Úrazy při úklidu jsou po zraněních při sportu druhé nejfrekventovanější, stávají se nejčastěji v listopadu až prosinci a dominují mezi nimi pády ze štaflí. Chcete-li svůj dům vánočně osvětlit, dejte pozor také na pravidla pro práci s elektrickým proudem a zkontrolujte si elektroinstalaci.

Nepřehlédněte

  • Za prosinec 2010 a leden 2011 nahlásili klienti pojišťovny Kooperativa 332 požárů za 72 milionů korun. To je dvojnásobek požárů oproti ostatním měsícům.
  • Typický požár vzniká od adventních věnců, tedy propálení ubrusu, koberce, popálení nábytku apod. Většinou jde o škody okolo 15 tisíc korun.
  • Podle informací hasičů se teplotní režim svíčky pohybuje v rozmezí 640 až 900 °C a doba hoření je dle délky a síly svíčky dvě až devět hodin. To stačí k zapálení materiálů používaných na výrobu okrasných věnců a následně jídelního dřevěného nábytku.

Zdroj: Kooperativa pojišťovna

2. Svíčky a adventní věnce

Zatímco ještě před deseti lety pojišťovny každoročně evidovaly i stovky škod po shořelých vánočních stromcích, v posledních letech jich ubývá. Zato se častěji zapalují svíčky během adventu na adventních věncích. Každý rok tak dochází k několika totálním škodám, kdy od svícnu nebo pyrotechniky shoří celý byt nebo dům. Velké škody může způsobit i vypouštění  takzvaných lampionů štěstí. Užitečný tip: schovejte zápalky a zapalovače z dosahu svých dětí a poučte je, aby si nevytvářely vánoční atmosféru bez vašeho dozoru. Jinak se může stát, že při příchodu z práce potkáte u vás doma nejprve hasiče.

3. Nehody chodců

Nejenom předvánoční období je dobou nákupních dostihů. Mnoho lidí čeká na výprodeje a i po svátcích myslí na vše, co je třeba ještě koupit, zařídit, jak stihnout to či ono. Přitom se ve spěchu méně soustředí na běžné úkony, které dělají běžně stokrát a tisíckrát. Chodci vstupují bez rozhlédnutí do vozovky, nervózní řidiči v pruzích vedle sebe mohou přehlédnout lidi na přechodu nebo proplétající se mezi vozidly. V prosinci každoročně přibývá chodců sražených na ulici ve městech.

4. Sváteční řidiči

Těsně před Vánoci a mezi vánočními a novoročními svátky se vydávají na cesty sváteční řidiči. Jedou s rodinou na hřbitov a na návštěvy blízkých a přátel. Silnice plnější než jindy a riziko střetu je vyšší. Sváteční řidiči nemají tak dobře zažité návyky, nereagují tak rychle jako ostřílení mazáci silnic. V této době registrují pojišťovny až o čtvrtinu více střetů vozidel a parkovacích škod. Jsou sice zpravidla menší a "jen plechové", ale přece si nechcete zkazit svátky úvahami, jak dát zase vše do pořádku.

5. Vodovodní škody

Tyto škody nemají sice nic společného se samotnými Vánocemi, ale jsou typické pro toto období a ve svém důsledku mohou svátky pokazit. Vodovodní škody vznikají prasklým potrubím, nejčastěji způsobeným náhlým výrazným poklesem teploty. Jsou to nejčastější zimní škody v pojištění domků a domácností. Nezapomeňte vypustit vodu při zazimování chaty či chalupy, vytápět dočasně neobývaný objekt alespoň tak, aby voda nezamrzla a před odjezdem na dovolenou zajistit systém ústředního topení nemrznoucími prostředky.

6. Konzumace alkoholu

Svařák u stánku, grog na zahřátí, přípitek s přáteli. To prostě k tomuto období patří. Ale pozor: vždy promyslete, jaký program bude následovat. Zda nebude potřeba někoho odvézt autem, zda se nechystáte sportovat. Pověstná "jedna sklenička" už byla příčinou mnoha nehod a úrazů, a navíc často nezůstalo jen u jedné. Kromě zranění a komplikací pamatujte na to, že má-li alkohol příčinnou souvislost se vznikem škody nebo její výší, může vás pojišťovna potrestat zkrácením pojistného plnění. Moderním nešvarem je kromě jízdy autem dnes hlavně lyžování pod vlivem alkoholu, na které není dosud obecně nastaven účinný postih.

7. Vloupačky do rekreačních objektů

Chaty a chalupy jsou v zimě terčem vloupání častěji než v jiných ročních obdobích, zejména ty na samotě. Nezvaným hostům nahrává často neopatrnost majitelů. Ponechají například volně přístupné žebříky, které umožňují vniknout do objektu z vyššího patra, které už není zabezpečené tak jako přízemí. Jiní mají jen tak na dvoře či v kůlně uloženou sekeru nebo krumpáč, které mohou posloužit k vypáčení dveří či okenic. Často využívají chaty a chalupy jako dočasný útulek lidé bez trvalého bydlení nebo osoby na útěku. Ti je zpravidla "vyjedí" a odnesou předměty, které mají nějakou cenu a dají se snadno prodat.

8. Krádeže nových dárků a vloupání do bytů

Zloději jsou na přelomu roku velmi aktivní. Podle zkušeností pojišťoven překvapivě více, než třeba v období letních dovolených. Částečně jim nahrává i kratší den, ve tmě se snáz loupí. A zloději zase mnohdy těží z neopatrného počínání majitelů objektu. Pokud obal od nového televizoru odloží rodina k popelnici, jako by poslala zloději pozvánku. Ten už ví, kde se nachází zcela nové zboží, zná už značku, parametry a odhadne, kolik se na tom dá vydělat.

9. Silvestrovské oslavy

Bujaré veselí spojené s petardami a další pyrotechnikou může skončit smutkem. Největším nebezpečím jsou samozřejmě úrazy, často velmi těžké. Proto nezapomínejte na volných prostranstvích po sobě zbytky "munice" po oslavě uklidit, aby se nedostala do nepovolaných dětských rukou. A také dbejte na to, abyste svým ohňostrojem nepoškodili cizí majetek v sousedních zahradách nebo vozidla zaparkovaná v ulici.

10. Moderní zloději řádí podle sociálních sítí

Nakonec jednu užitečnou radu, jak některým škodám účinně předcházet. Nebuďte příliš sdílní na sociálních sítích, nefoťte se s novými dárky, neinformujte o svém odjezdu. Nezapomeňte, že na sociálních sítích nebrouzdají bez vašeho vědomí dnes jen personalisté, ale také nenechavci, kterým můžete výrazně zjednodušit jejich nekalé plány. U stále většího počtu odhalených pachatelů se policie a s ní i pojišťovna dozví, že přesné informace o oběti získal z jejího vlastního facebookového profilu nebo blogu.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...