Nejvíce podvodů se vázalo k pojištění automobilů. Ilustrační snímek

Nejvíce podvodů se vázalo k pojištění automobilů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Detektivové pojišťoven hlásí rekordní úspěchy v odhalování podvodů

  • 13
Počty pojistných podvodů razantně narůstají. Největší podíl se váže k pojištění automobilů, intenzivně však roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku, úrazů a odpovědnosti za škodu.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14 procent všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod, přičemž údajně až 35 procent pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že je to trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

Nejvíce podvodů je v Praze a Středočeském kraji

Detektivové České pojišťovny loni odhalili pojistné podvody za více než 338 milionů korun a na pojistných plněních zachránili 278 milionů korun, což je absolutní rekord v historii pojišťovny. Mezi nejproblematičtější území patřila Praha, Jihočeský kraj a přes významný pokles i Středočeský kraj. Nejmenší snaha o podvody se naopak vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i zde došlo k výraznému nárůstu. Nejvíce se loni zlepšily kraje Ústecký a Vysočina.

Víte, že

až devadesát procent pojišťovacích detektivů má zkušenosti s policejní prací

Sedmkrát vyšší podvodovost než v roce 2008 hlásí pojišťovna Generali. Objem pojistných podvodů vzrostl z 10 na 74 milionů korun. Největší počet podvodů šetřili detektivové Generali v Praze a středních Čechách. Nejslušnější podle nich zůstávají i nadále Jihočeši.

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1 347 případů pojistných podvodů, a uchránila tak na pojistném plnění téměř 102 milionů korun. Největší nárůst, co do počtu i objemu pojistných podvodů, zaznamenaly kraje Středočeský, Jihomoravský a Praha.

Experti pojišťovny Uniqa řešili loni celkem 526 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, což představovalo oproti roku 2010 mírný pokles. Svoji roli v poklesu sehrála absence větších katastrofických škod, které naopak povzbudily nepoctivce o rok dříve. Celkem zabránili vyšetřovatelé pojišťovny ztrátě 22,1 milionu korun. Prokázaná hodnota podvodů tak meziročně vzrostla o pět procent. Opět dominovaly "čachry" v pojištění vozidel, majetku a v pojištění osob.

Čím dál víc podvodů je odhaleno ještě před výplatou peněz

Mnoho pokusů o podvod se letos nedostalo až k šetření detektivů, ale bylo odhaleno již u likvidátorů. Nebo na podezřelé případy upozornili pracovníci call centra. I do budoucna se bude měnit poměr odhalených pojistných podvodů před výplatou pojistného plnění a po ní.

"Naši likvidátoři se zabývají filtrováním některých podezřelých událostí, takže dokážeme pojistné podvody odhalit už v samotném zárodku a u podezřelých případů se otevírají i starší události totožného klienta. Tam, kde se dříve podvodné jednání prokázat nepodařilo, se často v nových souvislostech najednou objevuje," uvádí Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace škod z autopojištění Allianz pojišťovny.

Kromě tradičních dopravních nehod zaznamenali detektivové i pokusy o podvod z jiných oblastí pojištění. Jako příklad jsme vybrali tři nejzajímavější.

Allianz - Starší žena si u chodníku před jedním z pražských finančních úřadů vyhlídla majitelku jeepu a čekala, až dotyčná řidička přijde k autu zpět. Pak si do mrtvého bodu zpětného zrcátka přisedla na chodník a předstírala, že při couvání ji řidička srazila a způsobila jí otřes mozku. Protože na obličeji žena skutečně měla drobné poranění, řidička, přestože si ničeho nebyla vědoma, jí nabídla odvoz k ošetření. Zároveň přivolala policii a předala jí své nacionále a telefonní číslo. Policisté sepsali protokol, akutní ošetření však zraněná odmítla. Za několik dní však přišla lékařská zpráva, že žena utrpěla těžký otřes mozku, zhmoždění v obličeji a poranění krční páteře. Řidičce závažnost úrazu připadala velmi přehnaná a obrátila se se svým podezřením na likvidátora pojišťovny.

Detektivové zjistili, že zranění v obličeji ženy byla staršího data než nehoda. Zároveň vypátrali, že žena již delší dobu nepracuje a její jméno se objevilo u dalších odškodněních po nejrůznějších úrazech, které jí způsobil někdo třetí. Podezření, že žena si takto přivydělává na inscenovaných nehodách, potvrdil i svědek z protilehlého domu, kde k incidentu došlo. Ženu tam viděl několikrát, jak se motá kolem aut a spíš se domníval, že se připravuje něco odcizit.

Česká pojišťovna - Klient si údajně za 200 tisíc korun koupil zchátralou bývalou hospodářskou usedlost ve východních Čechách a chtěl ji následně se ziskem prodat. Objekt pojistil na částku 65 milionů korun. Během necelého měsíce budova lehla popelem. Bylo zřejmé, že požár byl založen úmyslně. Případ šetřila policie, pachatele se vypátrat nepodařilo. O účelovosti jednání ze strany klienta hovoří i fakt, že nedlouho po uzavření celé události pojišťovnou, převedl objekt v listu vlastnictví na příslušném katastru nemovitostí na takzvaného bílého koně.

Generali - Klient se vypravil do Maďarska rezervovat pobyt v lázních pro svoji matku. V Budapešti nahlásil odcizení "svého" vozu Audi, který si pojistil na 1,5 milionu korun. Během vyšetřování detektivové pojišťovny zjistili, že vozidlo se stejným výrobním identifikačním číslem (VIN) je registrováno v jiné členské zemi EU, kde bylo také řádně zakoupeno a je i v současnosti stále provozováno. V Česku bylo vozidlo přihlášeno na falešné doklady na základě plné moci osobou s vymyšlenou identitou. Pojišťovna pojistné plnění odmítla a předala případ policii.