Poměrně nízké poplatky za vedení účtu vyrovnávají poplatky za jednotlivé transakce

Poměrně nízké poplatky za vedení účtu vyrovnávají poplatky za jednotlivé transakce

Devizové účty: levné vedení, drahé operace

  • 10
Vrátili jste se ze zahraniční dovolené, brigády, či pracovního pobytu a přemýšlíte, co s eury či dolary, které vám zůstaly v peněžence? Jedním z možných řešení je zřídit si běžný devizový účet. Víte, kolik vás to bude stát?

Jak účet funguje a co banky nabízejí
Devizové účty nabízí prakticky všechny bankovní domy na našem trhu. K založení vám zpravidla stačí pouze jeden doklad totožnosti a základní vklad, případně to samé potřebuje mít s sebou i budoucí disponující osoba. Celý proces není nijak časově náročný, účet je založen během několika minut. Nutnou podmínkou pro vznik účtu je samozřejmě i složení základního vkladu. Jeho výše je v bankách různá, požadován po vás bude vklad mezi 100 Kč až 1000 Kč, příp. tato částka přepočtená na měnu, v níž bude účet veden. Je třeba jen zvolit tu "správnou" měnu. Na vybranou máte obvykle z celého kurzovního lístku banky, převažují však účty eurové a dolarové (USD). 

Budete-li ve své bance požadovat vedení účtu v jiné měně než české, bude vám zřízeno konto nové. Jedinou výjimkou, která toto pravidlo potvrzuje, je běžný účet eBanky. V jejím případě nepotřebujete tedy účtů několik, vystačíte s jediným. Tento běžný korunový účet je možné vést současně až v deseti měnách. Klient si je jednoduše na svém účtu aktivuje, za vedení účtu v tzv. vedlejší měně platí 11 korun měsíčně. Pokud na vedlejším účtu v cizí měně není pohyb či jeho zůstatek nepřesahuje cca 100 Kč, pak uvedený poplatek klient v daný měsíc neplatí.

popisekPENĚŽNÍ FONDY
pouze bez měnového rizika

Navazující služby u běžných účtů v cizí měně odpovídají účtům v korunách. Vybírat hotovost z účtu tak nemusíte jen u pokladny, ale i pomocí platebních karet (pochopitelně v měně státu, kde výběr provádíte) či šeků, bezhotovostní převody můžete realizovat a sledovat stav na svém účtu pomocí služeb tzv. přímého bankovnictví, zřídit lze k účtu i trvalé příkazy.

Měsíčně za vedení účtu vydáte až 60 korun, k tomu je nutné připočítat další využívané služby, např. poplatek za vydání platební karty. Extra poplatku za vedení účtu se můžete vyhnout, pokud využijete tzv. bankovních balíčků. Najdete je v nabídce HVB Bank i České spořitelny. Zda se vyplatí o balíčku, který obsahuje kromě korunového běžného účtu také alespoň jeden účet devizový, je třeba soudit na základě individuálních potřeb. Pokud totiž nevyužijete všechny obsažené služby a provádíte jen minimum transakcí, dejte přednost devizovému účtu „obyčejnému“.

Přehled cen vybraných transakcí naleznete ZDE.

Volné prostředky nenechávejte na účtu zahálet
Pokud však peníze nebudete delší čas potřebovat, vyplatí se rozhodně zauvažovat o některém z termínovaných, případně spořicích účtů. Ty zpravidla stojí mimo běžný devizový účet a záleží jen na vašem rozhodnutí, zda na ně své volné prostředky převedete. Výhodou je nízká míra rizika a nulové náklady na zřízení a vedení. Vklady i na cizoměnových účtech, včetně spořicích, jsou ze zákona pojištěny. „Cenou“ za zmíněnou jistotu je však, stejně jako účtů v české měně, menší zhodnocení. To ještě sníží povinná platba daně z příjmů. Nezapomeňte ale, že termínované a spořicí účty (v Kč i cizí měně) jsou k uložení peněz doporučovány spíše pro kratší časový horizont, cca do 6 měsíců

Pokud jste ochotni podstoupit i vyšší riziko a peníze můžete postrádat o něco déle než půl roku, nabízí se i výnosnější varianta. V současnosti již není problém např. kolektivně investovat v zahraničních podílových fondech, a to přímo ve vybrané cizí měně. Kladem je, že odpadá přepočet měny cizí na tuzemskou, nicméně záporem je hrozící riziko kurzové ztráty. Navíc, obdobně jako u investic v českých korunách, nejsou vklady v tomto případě pojištěny. Stejně tak se nelze zaručit za předpokládaný výnos. V tomto případě jistě nešlápnete vedle, pokud oslovíte odborníka.