Devizové účty: vyplatí se?

Devizový účet není dnes již ničím zvláštním. Příjmy v eurech či dolarech lze ukládat právě na něm. Je však výhodný? Kolik stojí jeho vedení a jak je úročen? Vyplatí se v dnešní době, ať již v podobě běžného, nebo termínovaného účtu? Přemýšlíte o jeho založení? Pak čtěte zde.

Devizový účet: zbytečně luxusní záležitost

Ty tam jsou doby, kdy slovo devizový znamenalo něco tajemného a snad i zakázaného. Dnes už je pojem devizový účet naprosto běžnou záležitostí. Má však smysl?

Vyznat se v kurzovním lístku není složité

Devizy, valuty, prodej, nákup, střed - pojmy, s kterými se člověk setká při pohledu na kurzovní lístek. Pro mnoho lidí stále znějí nesrozumitelně, přesto není obtížné se v nich zorientovat. 

Koruna zřejmě posílí, devizové účty se nevyplatí

O tom, zda je výhodné dát peníze na devizový účet, rozhoduje bankou nabízené úročení, ale také vývoj kurzu eura či dolaru vůči české koruně. Co přinesl v tomto směru vývoj kurzu koruny? 

Běžné devizové účty: úroky a poplatky

Kolik stojí měsíční vedení běžného účtu v cizí měně a jaké jsou poplatky s účtem spojené? Je devizový účet lépe úročen? Podívejte se s námi na rozdíly v nabídce jednotlivých bank.   

Termínované vklady: pozor na minimální vklad

Zřízení a vedení termínovaných vkladů bývá zdarma. Ani výpisy, pokud je banka vyhotovuje, nebývají zpoplatněny.  Je však dobré dát si pozor na minimální vklad, který banka vyžaduje.

Jakou hodnotu má 35 000 Kč vložených před rokem na devizový účet?

Běžný účet v eurech

37 297 Kč

Běžný účet v dolarech

33 156 Kč

Termínovaný vklad v eurech

37 933 Kč

Termínovaný vklad v dolarech

33 363 Kč

Poznámka: výpočty jsou orientační, peníze jsou na termínovaný vklad uloženy na dobu jednoho roku, při přepočtu korun na eura, respektive na americké dolary byly použity kurzy České národní banky, do celkové částky nejsou zahrnuty poplatky za směnu, 15% daň z úrokového výnosu ani poplatky za vedení účtu

Chcete si srovnat aktuální úrokové sazby termínovaných vkladů? Navštivte naši speciální sekci.