Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Vzdělání? Ano, ale samo nestačí

I lidé s nejvyšším vzděláním mívají potíže najít odpovídající práci. Někteří přitom vidí problém v zamindrákovaných šéfech, kteří se bojí přijmout možného konkurenta. Málokdo je ochoten připustit, že chyba může být v něm samém.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

studentka práv

3. 2. 2004 15:30
Středoškoláci, nepodléhejte líbivé lži!!!
Ono je velmi jednoduché být populistou a líbivě lhát: "Středoškoláci (tedy ti, kterých je v ČR většina) většinou bývají úspěšnější".   Stejně jednoduché by bylo prohlásit  "Se základkou to dotáhneš nejvejš. Podivej se na tetu Marii! Ta už třicet let šlape chodník a jaká je z ní milionářka!"
On totiž "papír"/internet snese všechno... Zato realita je zcela jinde:  Na všechny vyšší posty ve velkých firmách, kde se nehledí na to, kdo s kým spí nebo kamarádí, hledají pouze VYSOKOŠKOLSKY vzdělaného odborníka. Stačí se podívat na inzeráty informující o výběrových řízeních! Když člověk není vzdělán, vůbec ho nepozvou na pohovor.  
A jestli se hrstka středoškoláků (vyučen s maturitou, absolventka střední podnikatelské na prd apod.) tzv "vypracovala" na "vedoucí funkce" (prostě začali podnikat,často neodvádí daně, zneužívají své zaměstnance, mají příbuzné na radnici, měli štěstí a 1% z nich i schopnosti, nikoli znalosti atd.) , pak to naprosto nemůže znamenat, že středoškoláci jsou vesměs stejně úspěšní jako vzdělaní lidé z VŠ. Natož ještě úspěšnější!
Pokud např. 20% středoškoláků pracuje na pozicích určených pro odborníky s VŠ, pak si uvědomte, že dalších 30% středoškoláků pracuje manuálně , třetina absolventů středních škol (kteří byli neúspěšní  u přijímaček na VŠ) nemůže najít práci. 
Např. běžná středoškolačka může rovnou zapomenout na své sny o funkci managerky mezinárodní firmy a často ji nevezmou ani na pozici asistentky, protože ta je ve velkých firmách určena pro absolventky VŠ se stáží u mezinárodní firmy a brilantní angličtinou.
0 0
možnosti

Lukáš

23. 2. 2004 12:37
Re:
HAHAHA, toto napsala neúspěšná vysokoškolačka, jinak si to vyložit nelze. Dívej se kolem sebe a poznáš, že právě takoví kryplíci, jako jseš TY,...většinou slouží těm, kteří na sobě těžce pracovali.
0 0
možnosti

hm

2. 2. 2004 11:50
Potrefená husa...
Je pěkně vidět jak se tento článek dotknul studentů vysokých škol a jak nesebekritičtí dokáží být a jak se sami sobě bojí přiznat, že ta vysoká škola ještě neznamená schopnějšího člověka a lepší práci. Vzdělávání je nejdůležitějším faktorem v běžném i pracovním životě, ale nezačíná a nekončí vysokou školou. To je celoživotní záležitost, kterou je nutné kombinovat s praktickou zkušeností, která je nenahraditelná stejně jako vzdělání. Řeči typu, že při studiju nelze získávat kvalitní praktické zkušenosti jsou výmluvy lidí, kterým se nechce. Z těch pak taky vyjdou zcela průměrní lidé s diplomem, které předběhne kdejaký středoškolák. Co se týče odborných ekonomických znalostí získaných na střední ekonomce a vysoké - rozdíl téměř žádný. Zabíhá se do ne zrovna podstatných detailů (samozřejmě záleží jak kvalitní je také ona střední škola). A co se týče manažerských postů, v mnoha případech záleží na osobnostním profilu víc než na vzdělání. Úkolem manažera není všechno vědět, ale vybrat si a vést schopné lidi. To vysoká škola taktéž nezaručuje. Doporučuji z vlastní zkušenosti kombinovat práci a studium. Souhlasím s autorkou článku a příspěvkem pánů Facilitar a Lumo.
Netušil jsem, že vysokoškoláci jsou tak neskutečně nabubřelí a do sebe zahledění hlupáčci, kteří nemají trocha sebekritiky. A pak se plní úřady práce.
0 0
možnosti

Lopan

2. 2. 2004 12:08
Re:
Studoval jsi nekdy VS? A pokud ano jaky obor? Technicke obory jsou casto hodne narocne, a pokud clovek nesezene praci spojenou se svym studiem, tak ma smulu na nejake tahani krabic v tescu nema cas.
0 0
možnosti

packerqb

1. 2. 2004 23:27
U kamarada...
U kamarada meho kamarada meli (mozna porad maji)tento slavny peoplemeter. Tolik co oni meli propagacnich predmetu Tv Nova jste jinde nevideli. Pomalu to nebylo kam skladat. A tv Nova u nich jela ve dne v noci... a pokud nezemreli, jede u nich stastne az dodnes.
0 0
možnosti

packerqb

1. 2. 2004 23:28
Sorry
Sorry, takhle to dopada kdyz nekdo cte dva clanky zaraz...
0 0
možnosti

Alacka

1. 2. 2004 21:43
Vzdelani
Mam vystudovano CVUT FS a uz nejaky ten rok pracuji. V oboru, ktery jsem studoval se da prace v  Cechach sehnat jen velmi tezko, takze jsem se rozhodl pracovat v jinem oboru. Momentalne se venuji rizeni IT projektu v na ceske pomery velke firme. A musim rict, ze nejlepsimi projektovymi manazery jsou rekvalifikovani lide s technickym vzdelanim - CVUT, MFF. Bohuzel neni strategii personalistu tyto lidi na tyto pozice prijimat. A tak nam pak nezbyva nez hasit prusvihy lidi s VSE nebo jen SŠ - a mnohdy je to poradna drina zachranit jejich projekty pred totalni katastrofou. Mam pocit, ze lide s VS maji lepsi schopnosti organizovat svuj cas, v kratke dobe se naucit a pochopit relativne hodne veci, logicky uvazovat, pracovat systematicky, umet resit problemy a brat veci s nadhledem. A vyjimky samozrejme existuji na obou stranach.
0 0
možnosti

Lubos Motl

1. 2. 2004 22:05
Haseni prusvihu
Velmi rozumny nazor (nehlede na to, ze je v nem jakasi tridni samochvala)! :-) iDNES by nekdy melo zkusit najit lidi jako Vy a pouzit je jako experty pri psani podobnych clanku na kontroverzni tema, jiste byste k tomu mel co rict. Tipuji, ze pro IT technologie je oficialni univerzitni vzdelani prednosti celkem urcite. I takovy Bill Gates ten Harvard temer dodelal. ;-) Zase bychom ale asi meli pripustit, ze existuje rada profesi, kde univerzitni minulost az zas tak nekonecnou prednosti neni.
0 0
možnosti

Adelheid

1. 2. 2004 21:41
stredoskolaci na mista vysokoskolaku
Myslim si, ze doba, kdy vedouci manazerska mista zastavali stredoskolaci je pryc. V dnesni zaplave vysokoskolaku si kazda firma muze vybrat. Pokud na vyssi pozici stredoskolak prece jenom je, tak je vetsinou tlacen firmou, aby si vyskolske vzdelani dodelal.
0 0
možnosti

tomson

1. 2. 2004 20:44
prace pri skole
Studoval jsem FS CVUT a chodil na brigady( pekarny , vykladky zbozi,stehovani a podobne nabidky pers. agentur, ktere si vazi vzdelani), ve druhaku jsem skoncil.Ted delam ekonomku, mam full time job s nepravidelnou prac. dobou.Je to v pohode.Takze je to tak, na strojarne( nebo matfyzu) je prace sebevrazda.
 
0 0
možnosti

Lopan

1. 2. 2004 21:41
Re:
Optimalni je mit praci spojenou s tim co clovek studuje. Takove programovani webu/vzdalena sprava serveru se dela pri skole v pohode, clovek nemusi nikam chodit a ma prizpusobivou pracovni dobu.
0 0
možnosti

Lumo

1. 2. 2004 19:03
Vzdělávání je život sám
Co se týče obsahu článku, samozřejmě, že velmi závisí na tom, co člověk studuje a jaký v tomto studiu vidí cíl.
Pokud někdo studuje nějakou praktickou školu jako VŠE - na kterou se obvykle lidé hlásí právě proto, aby jim zlepšila postup v jejich kariéře - tak samozřejmě platí, že škola není všechno. Nejenže není všechno, ale není to skoro nic. Navzdory mnoha zajímavým a šikovným absolventům, VŠE je svým způsobem taková střední škola pro plnoleté děti. V Americe i jinde studenti standardně pracují zároveň se studiem, zvláště u takových škol.
Studenti náročnějších a specializovanějších vědeckých a technických oborů by si ale měli dávat bacha na podobné rady. Pokud děláte ČVUT nebo MFF UK a chcete tu školu dodělat, tak práce prováděná souběžně se školou není nejlepší nápad. Tenhle článek prostě není určený pro Vás, je určen převážně pro lidi, kteří chtějí a mají někde dělat manažery a organizovat, ne tolik pro lidi, kteří mají dělat reálnou specializovanou práci nebo výzkum.
Tito čtenáři jistě uvítají citát Johna Deweye. "Vzdělávání je společenský proces. Vzdělávání znamená růst. Vzdělávání není přípravou pro život, vzdělávání je život sám."
0 0
možnosti

soumen

3. 2. 2004 3:22
Re:
No, to ja znam lidi, kteri Matfyz vystudovali jako brnkacku jen tak mimochodem a na VSE meli velky potize. A dokonce jich neni malo. Asi si o sobe moc myslis a jesli mas ten MFF, tak taky muzes mit akorat jen krychlovou hlavicku
0 0
možnosti

Cephaelis

1. 2. 2004 18:29
?
Článek na mě zapůsobil asi tak, jakoby autorka sdělovala, že den má 24hodin. Každému soudně uvažujícímu člověku je přece jasné, že vzdělání samo o sobě ještě nedělá z člověka profíka, ale že je to jen odrazový můstek. Nesouhlasím s názorem, že absolvent by již měl mít nějaké zkušenosti z praxe. Samozřejmě, pokud je má, je to jeho plus, ale nemůže se to po něm a priori chtít. Studuje proto, aby studoval, ne aby si po večerech někde přivydělával - ono by to studium taky podle toho vypadalo. Sama jsem ze školy, kde brigádničení bylo z časových důvodů prakticky vyloučeno. Největší problém je v tom, že pokud chcete pracovat v oboru, budou po vás chtít, alespoň jakous takous pravidelnost, což jim jako student zaručit nemůžete (blbý rozvrh, zkouškové období apod.). Takže když už jsem si potřebovala přivydělat, na pár dnů jsem sehnala maximálně tak krájení salámů v Carrefouru. Opravdu skvělá praxe!  Domnívám se, že absolvent vysoké školy by měl dostat prostor se v novém zaměstnání rozkoukat a neměl by být kamenován za to, že nemá praxi. A když je neschopný? No tak ho klidně vyhoďte, ale nevyvolávejme tady dojem, že vysokoškoláci jsou troubové, protože jsou teoretici a nic neumí. Takováto devalvace významu vzdělání se mi nelíbí.
0 0
možnosti

Lumo

1. 2. 2004 19:26
Re:
Krájet salámy je perfektní práce, také jsem pár podobných vyzkoušel. To samozřejmě nelze počítat jako skutečnou praxi pro případné povolání, které souvisí se školou, ale zkušenost to je přesto. Každý zaměstnavatel si může vybírat  zaměstnance, jak chce, ale zvolená strategie se odrazí ve výsledcích.
Souhlasím s tím, že autorčin záměr vykreslit vzdělání jako něco zastaralého, co navíc symbolizuje nepoužitelné lidi, je trapný a kontraproduktivní. Je jasné, že určité znalosti a zkušenosti lze nabýt i mimo školu - a někdy i lépe než ve škole - ale tohle je technická otázka. Co mně připadá úplně jasné, je to, že vzdělání a znalosti budou stále důležitější, a nejspíše bude stále více rozdělovat národy (a částečně i jejich občany) do skupin.
Rozvoj vzdělávání je pro zdravou společnost klíčový, a uvědomují si to i lidé, kteří dokázali své ohromné praktické schopnosti, zvláště schopnost vydělat miliardy korun, jako například Viktor Kožený, který sám zhotovil dost působivé volební stránky
http://www.kozeny.cz/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.kozeny.cz/
Ale nejde jen o praktické důsledky vzdělání. Jistě nejsem sám, kdo bude asi i nadále pohlížet na nevzdělané lidi trochu jako na méněcenné, a to i v případě, že mají velký plat.
0 0
možnosti

Facilitar

1. 2. 2004 16:37
Jak to jen formulovat...
Jak se tak koukám na článek a především na reakce na něj, vidím, že opravdu bude třeba český pracovní trh promíchat se zahraničním. Po vstupu do Unie se to snad povede.
Sám již pracuji pro různé zahraniční firmy skoro 10 let, 6 let z toho v zahraničí. Mám sice titul Ing., ale často je lépe ho neudávat.
Plně souhlasím s autorkou článku. A navíc mám spoustu zkušeností, které se nedají sdělit. Ty nejcennější zkušenosti nejsou ty odborné, ale ty z obecně pracovního prostředí, ze situací ve kterých člověk prohrává. A nejdůležitější je se z toho ponaučit a neargumentovat rádoby líbivýmy názory "jak by to asi tak mělo být".
Nejsem zastánce tvrdě prohnané politiky některých "úspěšných" lidí, která dokáže přivést člověka bez dostatečného vzdělání na vysokou pozici obecně, ale na leckterou vysokou pozici je to ten nejlepší předpoklad pro úspěch.
Již Hloupý Honza šel do světa na zkušenou. A sakra mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že dobře učinil.
Člověk není hloupý proto, že zrovna nemá ty správné zkušnosti. A ani tak český národ...
0 0
možnosti

Laďa

1. 2. 2004 12:50
MLM
a ještě něco...kdo je schopný, tak práce najde..nebo má příležitost v jakékoliv MLM firmě, kde za 5 let bude milionář. proti MLM nic nemám a jsou velmi dobré systémy tohoto druhu (ale taky velice špatné, kdy šidí zákazníka nebo prodejce).
0 0
možnosti

soumen

3. 2. 2004 3:33
Re:
MLM je podvod a jestli jim veris, tak si to delej. Ale je to i protizakonne.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...