Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Stavební spoření musí být v osobním portfoliu produktem číslo jedna

V podstatě prvním předpokladem pro tvorbu osobního portfolia finančních produktů je pravidelný a solidní příjem. Potom můžeme začít přemýšlet o zaplňování našeho osobního portfolia jednotlivými finančními produkty. Jaké produkty by měly být v našem portfo
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

anonym

4. 7. 2001 18:23
Rozhodně souhlasím s výhodnost...
Rozhodně souhlasím s výhodností stavebního spoření pro všechny věkové skupiny. Ovšem v případě osobních plánů bych doporučoval nahradit kapitálovou životní pojistku rizikovou, díky níž je mladý člověk velmi levně pojištěn na vysokou sumu (a to se pro život hodí) a drobné ve stovkách bych odléval do penzijního fondu spíše kvůli státní podpoře než dosahovanému zhodnocení. Úvaha o tom, že správný čas pro investice do akciových fondů nastává až po čtyřicítce, je mylná. Zdravá agresivita se s věkem vytrácí a dlouhodobý potenciál fondů by zůstal pro uvažovaného investora utajen. Spíše bych nasměroval zahájení investic do fondů po ukončení prvního cyklu stavebního spoření.
0 0
možnosti

2. 7. 2001 9:30
Dobré osobní portfolio by mělo...
Dobré osobní portfolio by mělo nejen zajišťovat zhodnocení peněz a tvorbu rezervy na budoucnost, ale mělo také člověka zajišťovat v případě, že bude nějakým způsobem omezena schopnost výdělku (nemoc, úraz). Na to bohužel autor nemyslí vůbec, což pokládám za vážnou chybu. Člověk, který bude myslet jen na zhodnocování svých peněz a nevloží do portfolia vhodnou formu zajištění prostředků pro případ dlouhodobé nemoci či úrazu, riskuje závislost na státních sociálních dávkách, což není nic záviděníhodného. S autorem komentáře bych v podstatě souhlasil, kdyby před jím seřazené produkty zařadil na místo č. 1 optimalizované úrazové pojištění (trvalé následky úrazu + denní dávka v pracovní neschopnosti). Vím, že pro řadu lidí je to "vyhazování peněz", ovšem pouze do doby prvního vážného úrazu, kdy se celé portfolio, založené pouze na spoření, zhroutí (přirozeně tím rychleji, čím méně je naspořeno). Abych byl konkrétní - např. za cca 150,- Kč měsíčně si mladý člověk může zajistit v případě vážného úrazu výplatu až 800.000,- Kč (podle stupně trvalých následků). Takovou částku žádný mladý člověk mít naspořenu nemůže.... Druhou poznámku si dovolím k penzijnímu připojištění se státním příspěvkem. Odsouvat jej až do věku 50-60 let a pak platit 1500,- měsíčně nepovažuji za optimální. Rozhodně doporučuji začít dříve (maximálně však do 500,- měsíčně). Připomínám, že formou jednorázového vyrovnání výsluhové penze mohu získat 50% naspořené částky po 15ti letech od uzavření smlouvy, všechny naspořené peníze tak nejsou blokovány až do 60ti let... Když si mladý člověk bude pro začátek odkládat 100,- měsíčně a stát mu přidá 50,- Kč měsíčně, tak to rozhodně nejsou vyhozené peníze a od uzavření smlouvy začíná běžet zmíněná 15ti letá lhůta pro výplatu výsluhové penze. Příspěvek lze v budoucnu zvýšit, lhůtu již dohnat nelze... A do třetice si dovolím upozornit, že KŽP je třeba volit podle toho, zda příslušný člověk živí rodinu či nikoliv. To je pro tento produkt důležitější kritérium, než věk. Pokud člověk neživí rodinu, nemusí platit pojišťovně za krytí rizika smrti a je pro něho vhodnější pouze tzv. "pojištění dožití", případně ve formě tzv. investičního pojištění. Po dobu úvěru pak dobře poslouží samotná podstatně levnější pojistka smrti. Petr Šafránek, rodinný finanční poradce
0 0
možnosti

2. 7. 2001 7:40
Stavební spoření do 1500,- Kč ...
Stavební spoření do 1500,- Kč považuji také za bezkonkurenční produkt na trhu, podstatou je státní příspěvek, nízké riziko a variabilita použití výnosu. Kapitálové životní pojištění bych připustil právě pouze v příspěvku uváděné podobě - živitel zajišťuje rodinu, aby se nedostala do potíží, pokud by on nebyl nebo nemohl. U penzijního připojištění je můj názor poněkud odlišný. Nevidím rozumný důvod pro částku vyšší než 500,- Kč měsíčně. Můj model penzijního připojištění je 18 - 29 let 100,- Kč/měs., 30 - 39 let 200,- Kč/měs., 40 - 49 350,- Kč/měs., 50 - 500,- Kč/měs..
0 0
možnosti

2. 7. 2001 7:26
Stavební spoření by skutečně n...
Stavební spoření by skutečně nemělo chybět v žádném finančním portfoliu. Váš osobní plán uvedený v článku není špatný. Beru ho pouze jako základní osnovu. Pokud bych chtěl jít do detailu, tak kapitálová životní pojistka (500,- /měsíčně) bude na pojistnou částku kolem 100.000,- Kč. Což je pro vinkulaci určitě málo. Předpokládám, že Váš člověk má hypotéku přibližně na 800.000,- až 1.000.000,- Kč. Tomu by odpovídalo 30% (akontace) ze stavebního spoření, včetně úvěru a splátky 6.000,- až 8.000,- Kč. Pokud by chtěl tuto hypotéku „krýt“ pomocí KŽP, tak by platil měsíčně minimálně 4.000,- Kč. Proto já svým klientům doporučuji, v tomto případě, rizikové životní pojištění. Například pro hypotéku 800.000,- Kč by platil měsíčně přibližně 250,- Kč. Dalších 250,- Kč by mohl investovat jinam. Jinak s obsahem článku souhlasím. Penzijní připojištění je zajímavé opravdu až později. Já mám hranici 45 let pro vlastní příspěvky. Pokud přispívá zaměstnavatel, tak může samostatně. Přeji pěkný den F. Marek.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč