Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jak zabezpečit rodinu nejlevněji?

Počet nejrůznějších životních pojištění neustále narůstá a trh životního pojištění se v záplavě nových produktů stává pro běžného zákazníka stále více nepřehledným. V dnešním komentáři vám proto poradíme, jak vybrat životní pojištění s co nejmenšími náklady.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kojak

18. 3. 2002 20:56
Blbost
Lidi neblázněte, pojištění je jen obchod se strachem lidí. Vždy si položte otázku kdo na tom vydělá.Jedině pojištovny,proto můžou vykazovat miliardové zisky.
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

18. 3. 2002 21:29
Re: Blbost
Pak se tedy rozhodně nepojišťujte a určitě neproděláte.
0 0
možnosti

Zdeněk Hába

18. 3. 2002 16:45
Konečně smysluplný příspěvek k životnímu pojištění
Jsem nadšen článkem a jeho smysluplností. Velmi dobře jsou zde popsána rizika (finanční rizika), která hrozí rodině po ztrátě příjmů od živitele a také způsob jejich pokrytí. Je zde doporučován postup s využitím pojištění s klesající pojistnou částkou, který je levný a dobře pokrývá finanční rizika (částku, o kterou mi klesne pojistná ochrana kompenzuji uspořenými penězi). Doplnil bych snad jen maličkost, se kterou by člověk měl vždy počítat, a to je pojištění, na které má nárok každý občan České republiky. Stát všem pozůstalým vyplácí vdovské (vdovecké) a sirotčí důchody. Přestože se nazývají důchody, ve skutečnosti fungují jako životní pojištění (a to formou měsíčně vyplácené renty). S tímto by solidní finanční poradce měl u klienta vždy počítat, protože o tuto částku pak snižuji pojistné krytí.
0 0
možnosti

Martin Podávka

18. 3. 2002 15:57
Rizikové pojistné
Nepracovat jako pojistný matematik, budu všemi komentáři zmaten a rizikové pojistné budu považovat za něco navýsost odborného a mně nepochopitelného. Opak je ale naštěstí pravdou. O rizikovém pojistném lze ale uvažovat v širším kontextu. Obecně lze říci, že existují dva druhy pojištění:
  1. tradiční produkty (kapitálové, důchodové, ..)
  2. univerzální a investiční produkty
Na první pohled jsou tradiční produkty jednodušší. Existuje zde sazba a jasný vztah mezi pojistným a pojistnou částkou. Ve skutečnosti ale nic nevíte o tom, jak velké je rizikové pojistné, spořící část a část určená na náklady. (Vůbec tedy jako zákazníci nevíte, za co platíte jaké peníze.) Neumíte si sami namodelovat průběh rezervy (a většina lidí ani neví, co to rezerva je). Atd.
Naopak filozofie univerzálních a investičních produktů je jiná: striktní oddělení rizikové a spořící části, jasné vymezení správních poplatků. S tím souvisí i rizikové přirozené pojistné. Platíte to, co skutečně "spotřebováváte". Nevytváříte žádnou rezervu, o kterou často v případě změny přijdete. Díky tomu můžete bez těchto "skrytých poplatků" přizpůsobovat výši pojistné částky okamžité situaci. To je ale pouze jedna z výhod těchto produktů, je to na vlastní dlouhý článek, třeba s názvem "Proč 80% pojištění v západní Evropě tvoří investiční pojištění". Tedy můj názor je jasný: jedině investiční pojištění s  přirozeným pojistným.
0 0
možnosti

Zdeněk Hába

18. 3. 2002 16:55
Re: Rizikové pojistné
Investiční životní pojištění není nic jinšího než kombinace investování do fondů (do fondů, které spravuje investiční společnost založená pojišťovnou a dané fondy fungují i jako otevřené podílové fondy - tedy jsou pro investora likvidní na rozdíl od fondů pro investiční živ. pojištění!) a rizikové životní pojistky. Tyto dvě věci lze velice snadno oddělit a realizovat odděleně a tím i značně zprůhlednit pro investora. Na otázku proč je 80% investičních životních pojistek na Západě je podle mě velmi jednoduchá odpověď - pojišťovací agenti nenabízí nic jiného (samozřejmě kvůli vysokým provizím za investiční životní pojištění) a o možnostech pouze rizikových životních pojistek téměř nikdy neinformují. Lidi tomu totiž vůbec nerozumí. Ostatně invest. živ. pojištění je na pochopení nesmírně náročný a proč se namáhat s vysvětlováním jeho podstaty, když provize je daleko vyšší i "kapitálovek". Osobně vidím jen velmi málo důvodů si uzavřít něco takového jako je "kapitáovka".
0 0
možnosti

Arnošt

18. 3. 2002 13:39
Pojištění dvojice
Já a manželka jsme pojišteni jednou smlouvou u Commercial Union. Za jedny peníze jsme pojištěni oba. Mělo by to být výrazně levnější než dvě samostatné pojistky. Zdraví Arnošt Holý.
0 0
možnosti

Dušan Šídlo

19. 3. 2002 12:05
Re: Pojištění dvojice
Jste si jistý, že jste ušetřil? Z jakého důvodu potřebujete životní pojištění oba?
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

18. 3. 2002 10:20
Já to vidím trochu jinak...
Předpoklad, že mladá rodina postupně vytváří majetek a tím se samozabezpečuje, je poněkud idealizovaný. Většinou spíš nejprve vytváří dluhy, které pak postupně splácí. Ano, tím se opravdu snižuje potřeba pojistné ochrany. Jde ale spíš o to, že úvěr by si měl klient zajistit pro tento účel sjednanou pojistkou, a to je právě oblast, kde lze dobře využít pojištění s klesající pojistnou částkou (postupně zajišťuje snižující se dluh). Zde tedy opravdu platí část toho, co je v článku napsáno. Ostatní majetek běžné rodiny se obvykle nijak výrazně nehromadí. Zbývá tedy zabezpečit finančně samotný chod rodiny. Jsme tedy u otázky náhrady příjmu. Zde bych polemizoval s názorem, že potřeba pojistné ochrany pro mladého člověka okolo 25 je větší, než potřeba o deset či patnáct let staršího člověka s dětmi školního věku. Funkcí pojištění je skutečně finančně překlenout ztrátu živitele, jak je o kousek níž zdůrazněno v jiném příspěvku.
Schopnost samopojištění ve skutečnosti nenarůstá tak, jak vyplývá z Vašeho grafu, ale je velmi dlouho téměř konstantní na velmi nízké úrovni a začíná se vytvářet až v pozdějším věku (řekněme okolo 50 let). Přesněji se na to ale lze dívat spíš jako na nižší potřebu náhrady příjmu zemřelého živitele rodiny. Funkce pojistky v praxi je opravdu trochu jiná, než je zajištění nahromaděným majetkem.
0 0
možnosti

Dušan Šídlo

18. 3. 2002 13:14
Re: Já to vidím trochu jinak...
Za majetek jsou v grafu považovány dobře likvidní aktiva (uvedeno v komentáři), neboť souhlasím s funkcí životního pojištění jako nástroje finančního překlenutí ztráty živitele. Nemyslím si ale, že je na tolik nerealistické předpokládat, že tato aktiva v čase postupně narůstají. Uvedený graf se navíc týká vždy pouze jedné rodiny, tzn. nelze jej interpretovat tak, že ve věku 35 let se sjednávají pojištění s nižší pojistnou částkou než ve věku 25 let. Souhlasím s Vámi, že životní podmínky jsou u každé rodiny jiné, tudíž každá rodina bude mít svůj „správný graf“. Chcete-li ale něco ukázat, vždy musíte učinit nějaká zjednodušení. Úkolem grafu bylo především poukázat na nevýhodnost automatické indexace pojištění a na fakt, že postupem času se potřeba pojistné ochrany obvykle vyvíjí až úplně vymizí. Rovněž je zajímavé, že lze dosáhnout nejnižší ceny pojištění, když je potřeba pojištění největší.   
0 0
možnosti

Petr Šafránek

18. 3. 2002 8:36
Trochu polemiky
Dovolím si s autorem poněkud polemizovat, a to ve dvou věcech. Zaprvé jsem přesvědčen, že pro zajištění  zejména mladé rodiny je klíčová dobrá úrazová pojistka, která zahrnuje pojištění smrti úrazem a pojištění trvalých následků úrazu s progresivním plněním. Mladý člověk je totiž mnohem více ohrožen úrazem a jeho trvalými následky, než přirozenou smrtí. A pokud mladý člověk umírá, pak opět většinou v důsledku úrazu. Pokud si někdo sjedná čistou životní pojistku (tedy bez úrazových připojištění) a zůstane např. po autonehodě imobilní, představuje to pro jeho rodinu mimo jiné značné výdaje při současné ztrátě výdělku. A z čisté životní pojistky se nic neplní (nanejvýš začne fungovat tzv. zproštění od placení). Zajištění mladé rodiny bych tedy začínal dobrou úrazovou pojistkou, životní pojistka je až v dalším pořadí. Druhý můj nesouhlas s autorem se týká jeho tvrzení, že s narůstajícím majetkem rodiny klesá potřeba pojištění. Životní pojistka totiž neslouží k naplnění finančních plánů rodiny, nýbrž k bezproblémovému finančnímu překlenutí ztráty živitele. Její význam je zejména v její likviditě - plní se zpravidla do 15ti dnů od smrti, pokud je na pojistce uvedena plnoletá oprávněná osoba. Ostatní majetek prochází dědickým řízením a jeho likvidita je problematická. Jestliže si tedy někdo myslí, že životní pojistku nahradí rodinným domem, který zanechá rodině, znamená to, že předpokládá, že v případě jeho smrti rodina dům prodá a z toho bude dále žít.... Nicméně je pravda, že potřeba pojištění se v průběhu života mění (např. v době splácení hypotéky se zvyšuje). A závěrem ještě jedna poznámka k minulému článku autora ohledně snižování technické úrokové míry a vazby na ceny pojistek. Právě jsem porovnával sazebníky jedné pojišťovny, která snížila TÚM ze 4,5 na 3 % a pojistné např. pro 30ti letého muže se zvýšilo o 23%!  Petr Šafránek, rodinný finanční poradce
0 0
možnosti

Dušan Šídlo

18. 3. 2002 12:06
Re: Trochu polemiky
Děkuji za polemiku, rád Vám na dotazy odpovím.
1) k prvnímu nesouhlasu - je to vše otázka preferencí. Úrazové pojištění považuji za nepříliš kvalitní produkt, neboť jeho pojistná ochrana je velice nízká. Chce-li někdo předem myslet na budoucnost blízkých osob, je třeba se pojistit pro případ smrti jako takové - a ne pouze následkem úrazu . Kdo požaduje kvalitnější zabezpečení, nejvhodnějším řešením je levné životní pojištění s invalidním připojištěním (vhodně zvolené nemusí být drahé).
2) k Vašemu druhému nesouhlasu - v článku je uvedeno: „Pro náš účel za majetek považujeme pouze likvidní aktiva (hotovost, vklady u banky apod.), z kterých by pozůstalá rodina mohla hradit veškeré výdaje, aniž by došlo k nějakému výraznému poklesu životní úrovně". Tudíž v tomto bodě nejsme v rozporu.  
3) k třetí poznámce: vliv technické úrokové míry na cenu pojištění jsem dosti podrobně popsal v minulém komentáři, tzn. že TÚM má významný vliv na cenu pojištění, přičemž některé pojišťovny ji mohou kompenzovat - např. Česká pojišťovna proklamuje částečnou kompenzaci úsporou v provozních nákladech apod. Jak uvádíte, může mít snížení TÚM dopad na cenu určitého životního pojištění některé pojišťovny, čímž potvrzujete můj komentář. Upozorňuji ale, že v žádném případě tato skutečnost nebude mít dopad na celý trh životního pojištění! Jsem zastáncem názoru, že pojištění se má vybírat z celé škály nabídek trhu, proto mě růst ceny vybraných produktů životního pojištění u některých pojišťoven – na rozdíl od jejich prodejců - neznepokojuje.
Dušan Šídlo
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...