Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Výhodou penzijního připojištění jsou daňové úlevy

V poslední době se kolem nás stále více ozývá pojem penzijní pojištění. Jedná se o velice zajímavý produkt, kterým máte možnost zajistit si budoucnost a současně zhodnotit své volné finanční prostředky. Víte, jak vysoký státní příspěvek máte možnost získat nebo zda na vás číhají nějaká rizika? Pojďme se na tento finanční instrument podívat podrobněji.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

julim

30. 3. 2002 12:44
Nevýhodou penzijního připojištění je že není pojištěno!
Jak se již přesvědčili někteří účastníci penzijních fondů, je dlouhodobé spoření tak jak je nyní organizováno stejná loterie jako vklady v kampeličkách. Mnohem rozumnější by bylo, kdyby státní příspěvek byl poskytnut k dlouhodobým termínovaným vkladům ve stávajících bankách nebo nově i záložnach, kde již pojistné krytí bude  dostatečné i při možném krachu.
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

30. 3. 2002 13:00
Re: Nevýhodou penzijního připojištění je že není pojištěno!
Jak se již účastníci penzijního připojištění měli možnost (za sedm let jeho existence) přesvědčit, mají penzijní fondy ke kampeličkám opravdu daleko.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

24. 3. 2002 9:13
Co je to za úlet?
Vážení přátelé z Fincentra, nezlobte se, ale tento článek je hodný nějakého dámského magazínu, ale na Fincentrum je zcela ubohý! Autorka si mimo jiné zřejmě tak trochu plete  penzijní připojištění se stavebním spořením, když píše, že stačí spořit 5 let. O věkové hranici 60let (resp. 50 podle starých penzijních plánů) zřejmě vůbec nic neví.... Zamyslete se trochu nad tím, co zveřejňujete!!!  Petr Šafránek
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

24. 3. 2002 12:59
Re: Co je to za úlet?
S tím dámským časopisem jste to docela trefil. Je to prostě opsaný reklamní leták. Ona si autorka snad ani neplete stavební spoření a penzijní připojištění, jen není schopna dát dohromady potřebné informace.
Zaráží mě, že si MF Dnes dovolí platit za takové články. Nečetl jsem sobotní MF Dnes, ale předpokládám, že to vyšlo i tam. Takže se jedná nejspíš o další povedené dílko na stránkách našeho oblíbeného plátku. Bohužel, novináři se u nás vyznačují mizernými znalostmi a vysokým sebevědomím. A těch pár výjimek to bohužel nezachrání.
0 0
možnosti

julim

23. 3. 2002 19:28
Pozor na výnosy penzijního fondu, již existuje historie
6 let jsem šetřil ve spořitelním penzijním fondu a po celou dobu jsem litoval, že jsem naletěl na vstupní prémii. V porovnání s penzijním fondem KB výnosy byly poloviční (myslím že platy managementu konkurují SAZCE). Navíc chytrolíni investovali do našich spadových akcií a dokonce ve 3. čtvrtletí 2001 fond vykazoval místo zhodnocení ztrátu. Navíc spořitelna nutí malé podniky, aby za poskytnutí úvěru nahnali několik desítek zaměstnaců do tohoto fondu.  Nevím, ale je to normální ?
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

23. 3. 2002 22:54
Re: Pozor na výnosy penzijního fondu, již existuje historie
Proč jste nepřešel do jiného fondu?
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

23. 3. 2002 16:57
Několik poznámek
Průměrné zhodnocení okolo osmi procent je opravdu průměr výnosů penzijních fondů (všech nebo některých?) od jejich založení (to samozřejmě zahrnuje i výnosy okolo 12 až 15% dosahované v polovině devadesátých let za úplně jiné situace), což je zajímavé snad historicky, méně již z pohledu klienta uvažujícího o pp dnes. Nicméně, zhodnocení vkladů se u všech solidních penzijních fondů pohybuje v nadinflačních hodnotách. Co si dále mnohdy lidé neuvědomují, je to, že toto zhodnocení v sobě nezahrnuje státní příspěvky a případné daňové odpočty. Reálné zhodnocení je pak tedy vyšší, a to individuálně podle délky spoření, výše příspěvku a daňového zatížení klienta. V tom je právě kouzlo produktu zvaného penzijní připojištění.
Zavádějící je i tvrzení, že klient, který si platí více, než 500 Kč měsíčně, si vše nad tuto hranici odepisuje z daňového základu. Přesné je, že si odepisuje vše, co do penzijního připojištění vloží nad částku 6000 Kč ročně. Především v prvním roce spoření to nemusí být totéž. Pokud to není klientovi jasně řečeno, zbytečně pak dochází k nepříjemným nedorozuměním.
Nejvyšší efektivita výnosu je logicky po nejkratší možné době zaručující nárok na státní podporu, tedy u lidí ve věku 55 a více po pěti letech. Maximalizace je dána nejpříznivějším poměrem mezi pevně danou výší státního příspěvku (případně i daňových odpočtů) a času, po který tyto peníze leží na účtu. To pak může dát velmi zajímavý efektivní úrok zhodnocení, přičemž se jedná o jeden z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz, který se u nás nabízí. Jak vidno, obecně uplatňovaná poučka o přímé úměře mezi rizikem a dosahovaným výnosem nemusí být vždy pravdivá, je však třeba vidět, co se za těmi výnosy skrývá. A co teprve výnosy, které poskytovalo klientům pp v době před novelou zákona o pp, kdy bylo možné spořit na dobu jednoho roku (u klientů nad 50 let). Tehdy jsem to ani raději klientům na procenta nepřepočítával, nejspíš by mi nevěřili.
Argumentace nevýhodnosti spoření při nedodržení podmínek pro výplatu státní podpory nemusí být vždy na místě. Poberete-li odbytné, tedy vlastní příspěvek plus zhodnocení minus 25% daň z částky nad výši vlastního příspěvku, můžete i tak dosáhnout slušného výnosu. A v případě, že vám přispívá i zaměstnavatel, samozřejmě dostanete daleko víc.
Otázka pojištění vkladů na pp je aktuální, ale i přes jeho neexistenci se domnívám, že se jedná o velmi bezpečnou investici. Je samozřejmě dobré, podívat se, kdo za konkrétním vybraným penzijním fondem stojí. V současné době jsou to již v naprosté většině důvěryhodné instituce, kde je riziko minimální.
Pokud pp porovnáváme s běžnými nástroji používanými k ukládání peněz, může nám poskytnout řadu zajímavých možností.
Článek je pěkně napsaný, ale příliš povrchní. Poněkud mi připomíná opsaný leták nějakého penzijního fondu.
0 0
možnosti

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Diskuse na iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz

Měny

Kalkulačky

Střední školy

Termíny

Vláda

Zaměstnání

Nepřehlédněte