Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Osm procent z hypotéky zaplatíte předem

Článků na téma stávající výhodnosti hypotečních úvěrů již bylo napsáno v uplynulých měsících mnoho. Úrokové sazby jsou skutečně na historických minimech a nové produkty umožní získat hypotéku i méně bonitním klientům. Stále zde ovšem zůstávají poplatky a některé skryté náklady, které mohou budoucí schopnost splácet ohrozit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Honza

30. 7. 2002 14:59
Realita je jiná
Jenom chci upozornit, že při čtení informace banky, že poskytují hypotéku již od 5,5% p.a. je třeba si uvědomit toto: Výše úročení úvěru je odvislá od výše požadovaného úvěru a od limitu banky, která poskytuje ůvěr jen do určitého procenta kupní ceny nemovitosti. V mém případě to takto z proklamovaných 6% "skočilo" na 8%, protože jsem si bral téměř minimálně možný úvěr (350 tis.Kč) a v téměř maximálně možném krytí (cca 80 % z kupní ceny). Dnes již některé banky poskytují až 90% krytí. Takže toto vše je třeba si uvědomit.
0 0
možnosti

Anna, Praha

17. 7. 2002 15:37
Proč ne?
Naše rodina je z Prahy, máme dvě hodně malé děti, je nám kolem třiceti, náš hrubý měsíční příjem o něco přesahuje příjem zde uvedené rodiny B a hypotéku jsme dostali. Máme asi štěstí na práci   a podobně, ale na druhou stranu, musíme se snažit, což občas někteří známí či příbuzní nějak nemohou pochopit. To jen k nářkům, že to není reálný příklad. P.S. Rusáci nejsme.
0 0
možnosti

Jarka

17. 7. 2002 14:22
získání hypotéky
Dobrý den, v článku je uvedeno, že rodina B by hypotéku dostala celkem snadno. Je to asi případ od případu jiné, ale z vlastní zkušenosti vím, že to, co uvádějí hypoteční banky na svých www stránkách ohledně dostupnosti hypotéky není pravdivé. Když přijde "na lámání chleba", tak chtějí příjem mnohem větší (neoficiálně Vám řeknou, že hypoteční splátka by měla být maximálně 1/3 Vašeho čistého příjmu). Pokud máte štěstí, tak Vám hypotéku dají, ale s dobou splatnosti značně delší, což hypotéku značně prodraží. Takže rodina B by asi hypotéku 1,5 milionu se splatností 15 let nezískala.
0 0
možnosti

Bouček

17. 7. 2002 14:57
Re: získání hypotéky
Dobrý den Jarko, podle mě by rodina hypotéku dostala. Pokud vezmete v úvahu, že již mají vlastní pozemek a úvěr mohou tedy dostatečně zajistit, nejsou autorem zvolené příjmy problémem. Pracuji jako poradce s hypotékami ČMHB a pokud zvolím v modelačním programu zde uvedené údaje a cenu pozemku ohodnotím na 1 mil. Kč (protože je v blízkosti Prahy), dostanu se na minimální požadovaný příjem cca 20 000 měsíčně čistého. Rezerva pro případné vyšší nároky úvěrového specialisty v bance jsou tedy dostatečné.
0 0
možnosti

Keramik

17. 7. 2002 14:18
Nadhodnocená úspora na dani
Jestli to dobře chápu, tak autor použil zjednodušení a zlinealizoval odváděné daně. Vezmeme-li si ale hrubý příjem na rodinu 45 000 nemůžeme se nikdy dostat na 25 %, naopak odpovídá cca 20 %. Vezmeme jen dvě z několika možností 1) půlku vydělá manžel, půlku manželka. Pak se dostaneme na 22500 měsíčně. Po odpočtech a pojištění se na úroveň zhruba 18000 pro daň 25% vůbec nedostaneme a přibližná lineární sazba bude ještě menší než 20 %. 2) celé vydělá jen manžel, jenže pak zase přibude odpočet na manželku a po odečtení pojištění a všech odpočtů se dostaneme na přibližnou lineární sazbu 20 %.
0 0
možnosti

Keramik

17. 7. 2002 14:45
Re: Nadhodnocená úspora na dani
Pro doplnění : Budeme-li jako "správnou" lineární sazbu brát 20 % (a při rovnoměrném rozložení příjmů mezi manžele může být i ta nadhodnocena) je daňová úspora u rodiny B nadhodnocena o necelých 30 000 Kč.
0 0
možnosti

Evžen

17. 7. 2002 12:01
Nesouhlas s kalkulací rodiny B
Vážený p.Beneš
nevím kde žijete ,ale asi v Praze ne.Vaše kalkulace rodiny B je totální nesmysl!
Čistý příjem rodiny činní cca29000,-Kč může jím být cca30let a chtejí si koupit dům protože asi žáden byt ani dům nevlastní,co znamená že bydlejí v podnájmu.Tak si to sečteme:
29000 příjem netto mínus 12000,-najem/měs.=17000,-
17000,- mínus 12000,-měs.výdáje=5000,-
I kdyby pracovali od svích 25let a vydelávali 29000 a nemněli vůbec žádne další výdaje  a to nepočítam že žena určitě byla na materské dovolené, tak by asi velice težko ušetřili 500000.
 
 
 
 
                 
0 0
možnosti

Miroslav Beneš

17. 7. 2002 12:30
Re: Nesouhlas s kalkulací rodiny B
Dobrý den, již včera jsme řešily ony vzorové rodiny s kolegou. A popravdě řečeno jsme názory tohoto typu očekávali. Bohužel se ovšem nikdy se vzorovým příkladem nestrefíte do vkusu všech čtenářů a jsem si jist, že by se našli naopak tací, kterým by se zdál příjem rodiny podhodnocený. Berte proto prosím vzorové příklady tohoto typu s rezervou. Rodina ve Vámi popsané situaci by na hypotéku prostě neměla a nemohu za to já ani Vy.
0 0
možnosti

Daryl

17. 7. 2002 9:09
Re: několik upřesnění
děkuji panu Šafránkovi za opravu údajů v článku a ještě dodávám, že např. u hypotečního úvěru od GE Capital Bank se platí za každé čerpání 500 Kč!!! Když k tomu připočítáte úroky z vyčerpané částky (protože než vyčerpáte celý úvěr a začnete ho splácet pravidelnými splátkami, platíte "pouze" měsíční vedení účtu, úroky z dosud vyčerpané částky a poplatek za čerpání), pěkně vám ta celková částka, kterou bance zaplatíte, naroste.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

17. 7. 2002 8:32
Několik upřesnění
Dovolte mi, prosím, některá upřesnění.
1. Uvedený poplatek za správu účtu není roční, ale měsíční, u hypoték se státní podporou na úrok bývá ještě vyšší (např. 220,- Kč měsíčně). V tabulce je zřejmě "překlep".
2. Další poplatky je třeba počítat při vkladech zástavní smlouvy do katastru nemovitostí.
3. Pokud nebude hypotéka čerpána najednou, bývá každé další čerpání rovněž zpoplatněno.
4. Naopak existuje možnost uspořit na ceně posudku zástavy. Některým bankám stačí cca o polovinu levnější zjednodušený posudek, který neobsahuje kulaté razítko znalce a znaleckou doložku a je na něm uvedeno, že je určen pouze pro účely úvěru. Vyhotovují jej znalci, kteří mají s příslušnou bankou smlouvu nebo přímo zaměstnanci banky. Tam, kde dochází současně k převodu vlastnictví (koupě nemovitosti) a je třeba klasický znalecký odhad, lze uspořit tím, že jej necháme zpracovat znalcem, kterého bude kaceptovat i banka a nemusíme dělat posudky dva.
5. Pokud na hypotéku (a nejen na ni) kupujeme nemovitost, vřele doporučuji zajistit si zaplacení daně z převodu nemovitosti prodávajícím. Ten je sice ze zákona povinen daň zaplatit, pokud tak ovšem neučiní, kupující za tuto daň ručí a koupě se může prodražit o dalších 5%. V tomto ohledu mám velmi špatné zkušenosti s advokáty, kteří ve smlouvách tuto skutečnost neošetřují....
Petr Šafránek, rodinný finanční poradce 
0 0
možnosti

Miroslav Beneš

17. 7. 2002 9:12
Re: Několik upřesnění
Dobré ráno, máte skutečně pravdu s chybným poplatkem za správu úvěru - tabulku jsem opravil. K druhé poznámce bych podotknul, že zcela určitě by neměly tyto poplatky hrazeny rodinou, která využije služeb realitní kanceláře. Ta by totiž měla hradit veškeré poplatky tohoto typu z účtované provize (alespoň u kanceláří s členstvím v Asociaci RK). Ke zbylým bodům nemám co bych dodal :-). Hezký den, M.B.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...