Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jsou penzijní fondy bezpečné?

Spoříte si na penzi u penzijního fondu? Nebo si nejste jisti bezpečností této investice? Možná, že patříte k těm, kterým se výnos u penzijního fondu zdá příliš malý a radši zvolíte jiný druh zabezpečení životního standardu i po odchodu do penze. Jak je zaručeno, že investice v penzijním fondu neztratí svoji hodnotu? Má smysl státní regulace investičních limitů u penzijních fondů nebo pouze snižuje potenciální výnos? Proč penzijní fondy více neinvestují do akcií?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pepe

21. 10. 2002 16:08
Snadné řešení
Složité problémy mají snadná řešení: oddělení majetku klientů od hospodaření fondu a definování jasné výše úplaty - stejně jako podílové fondy např 2%.
 
Je to 11 modrých slov (včetně předložek a spojek). Je na tom nějakému zákonodárci něco nejasné? Proč to stále nechápou?
0 0
možnosti

Drahomil Preclík

21. 10. 2002 14:45
Proč mají PF tak malý výnos
Annualizovaný výnos penzijních fondů dosahuje dlouhodobě přibližně úrovně inflace. Když se k tomu přičtou daňové odpočty a státní příspěvky, je to samozřejmě docela zajímavé, a když na vymyslím nějakou fintu jak ty peníze dostat z fondu rychleji jako pan Karel, je to dokonce velmi zajímavé. Je pravda, že možnost investování do akcií by to teoreticky mohla zlepšit, ale opravdu jen mohla a jen teoreticky. Mnohem víc by pomohlo, kdyby poklesly náklady na zprostředkování obchodů, tedy provize makléřům a agentům. Jen si to spočítejte: Platím 1.500 Kč měsíčně, agent dostal provizi mezi 250% a 400% mého měsíčního příspěvku, což jde do nákladů penzijního fondu, takže to nesou všichni účastníci daného fondu. Protože to vyplácím za každou jednotlivou smlouvu, nedá se argumentovat tím, že provize je velká vzhledem k placenému příspěvku ale malá vzhledem k oběmu aktiv. Kdyby se všechny vyplacené provize promítly do výnosů okamžitě, zřejmě by všechny penzijní fondy za celou dobu svého působení produkovaly samé ztráty. Naštěstí jim zákon umožňuje trik v podobě postupné amortizace provizí, což v praxi funguje tak, že se provize šoupne do nákladů příštích období a rozpouští se do nákladů postupně. Stačí se podívat na účty nákladů příštích období, většina té částky jsou neamortizované provize. A když potřebuju účetně zanést do nákladů minulé provize ve výši cca 10% z oběmu aktiv ve správě, pak bych opravdu potřeboval nějaký zázrak (jako například, že by si to poslanci v parlamentu uvědomili a došlo ke změně zákona) aby mohly účetní výnosy penzijního fondu konkurovat výnosům podílových fondů!
0 0
možnosti

Karel

21. 10. 2002 14:00
PF jsou bezpečné a nejvýnosnější - posuďte sami
Jedná se o jednu z nejbezpečnějších investic s nejvyším výnosem na českém trhu, posuďte sami:
  • V lednu (k 1.1) si sjednám penzijní připojištění, vložím nějaký ten pakatel (aby vše bylo v souhlasu se zakonem a penzijním plánem, sjednám si 100 Kč měsíční příspěvek a zaplatím 1100 Kč.)
  • V prosinci zvýším a jednorázově dorovnám na 18 000 Kč.
  • Vypovím smlouvu k 1.1. následujícího roku.
Co jsem získal? Penzijní fond mi do dvou měsíců vrátí peníze a vystaví mi potvrzení na daňový odpočet 12 000 Kč. Při sazbě daně 25% jsem získal 3000 a to jsem větší část peněz měl investovánu pouze 2 měsíce. Kdybych zanedbal tu část, co mi tam visí od ledna, je to roční výnos 25%*6 = 150%, ve skutečnosti to bude méně, ale stále moc. Se započtením všech detailů (doba do podání daňového potvrzení, ...) to dělá něco kolem 50%!!
 
Samozřejmě že nic nedodaňuji jako u životního pojištění, tato podmínka u PP není! Když jsou poslanci tak nedůslední a neumějí dělat pořádné zákony, tak je škoda toho nevyužít.
 
K bezpečnosti - v každém okamžiku je investováno maximálně 18 000 Kč. Maximální částku má fond k dispozici pouze 2 měsíce. Vyberte si PF se silným zahr. vlastníkem.  Takto jste minimalizovali riziko.
P.S.
Zapoměl jsem dodat, ale myslím, že je to jasné. V lednu vše opakovat a tak až do té doby, než se poslanci rozkoukají a zákon opraví. Odhaduji, že při jejich pracovním nasazení to bude trvat ještě 6-8 let :)
0 0
možnosti

Koki

21. 10. 2002 18:50
Re: PF jsou bezpečné a nejvýnosnější - posuďte sami
Proč radíte poslancům? Tuhle radu si nechte pro známé, či pro klienty. Vaše investice je dobrá a běžně využívaná. Ale je to jen část toho, co lze ze státní kasy vyždímat. Což takhle využít těch 18.000 Kč nejdříve jako vklad do 5-tého roku stavebního spoření, toto ukončit, vypovědět a teprve potom použít na penzijní připojištění? Myslím tím kombinaci stavebního kolečka a jednoročního penzijního připojištění. Ať žijí děravé zákony.

dErf

21. 10. 2002 10:07
Pan Dvorak je negramot,
ktery by nedokazal ani v pate tride napsat diktat bez chyb. Fondy by investovalY, protoze ty fondy, ne ti fondi...  :-((( Idnes na tom musi byt dost spatne.
0 0
možnosti

dErf

21. 10. 2002 10:08
Re: Pan Dvorak je negramot,
Pardon, "fondy samy", ale problem je tentyz - neznalost jevu zvaneho shoda prisudku s podmetem.
0 0
možnosti

Milan

21. 10. 2002 9:55
Dluhopisy na volném trhu
Myslím, že pokud jsou kvalitní dluhopisy na volném trhu burzy, není řešením povolit penzijním fondům investovat do volného trhu. Standardní a civilizované řešení je přeci převedení takového dluhopisu na prestižnější trh s odpovídající vyšší informační povinností emitenta cenného papíru vůči jeho držitelům. Je moc dobře, že zákon aspoň trochu emitenty k takovému přechodu tlačí.
0 0
možnosti

Jirka

23. 10. 2002 12:58
Re: Dluhopisy na volném trhu
Jenomže Milane, informační povinnost je úplně stejná jenom je hlavní trh dražší.  Nic víc nic míň.
0 0
možnosti

Dita

21. 10. 2002 9:50
Redakci: chybné informace!
Informace o počtu klientů penzijních fondů jsou zavádějící. Penzijní fond Credit Suisse Life & Pensions má dle tiskové zprávy z října již 599 123 klientů. 
0 0
možnosti

Honza

21. 10. 2002 0:53
Lide fondum veri
O tom, ze vetsina obcanu teto zeme penzijnim fondum veri svedci predevsim fakt, ze je v soucasne dobe do systemu zapojeno pres vice nez 2.5 milionu lidi. Nedovedu si predstavit, ze by po krachu velmi velkeho poctu bankovnich ustavu a nejruznejsich investicnich fondu byli lide tak naivni a vkladali masove sve penize nekam, cemu prilis neveri. Tyto fondy jsou podnikatelskymi subjekty s rizikem, ktere s sebou kazde podnikani prinasi. Penzijni fondy nejsou imunni vuci pripadnym potizim nebo krachum. Dnes je vsak vetsina fondu v rukach nadnarodnich financnich struktur. Navic hospodareni fondu pomerne strikne reguluje stat. Proti pripadne zpronevere penez pojistencu tak stoji povest onech globalnich financniku i cesky zakon. Z techto duvodu povazuji penzijni fondy za relativne bezpecne. Honza
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...