Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Proč (ne)uzavřít penzijní připojištění v osmnácti?

Paleta darů osmnáctiletému potomkovi je v dnešní společnosti velmi široká. Obecně dominují hmotné věci, avšak některý rodič se rozhodne pro finanční dar. Tím bývá zpravidla konkrétní peněžní suma. Ve výjimečných případech rodič obdaruje potomka uzavřením konkrétního finančního produktu. Je penzijní připojištění vhodným darem pro právě plnoletého syna či dceru?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Info

31. 10. 2002 8:12
Tak už je to tady!!!
Tak už je to tady - novela se probojovala až do vlády. Vypisuji hlasovací soutěž, zda to projde do sněmovny a zda se to schválí. Můj tip: ANO, NE.
 
Uvádím znění důležitého paragrafu 32:
  1. Úplata penzijnímu fondu za správu účastnického fondu za jeden kalendářní rok může dosáhnout nejvýše 2 % průměrné hodnoty majetku v účastnickém fondu.
  2. Úhrada nákladů, které penzijní fond účelně vynaložil splněním povinnosti, stanovené tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem v souvislosti se správou účastnického fondu, není součástí úplaty, pokud statut nestanoví jinak. Ostatní náklady vynaložené v souvislosti se správou majetku v účastnickém fondu jsou součástí úplaty.
  3. Pokuty uložené penzijnímu fondu a jiné majetkové sankce uplatněné vůči penzijnímu fondu, dále odměnu správci majetku a likvidátorovi, náklady na propagaci a reklamu penzijního či účastnického fondu a provizi za zprostředkovatelskou činnost, nese penzijní fond.
  4. Způsob stanovení úplaty, její výpočet, výčet nákladů, které jsou v úplatě zahrnuty a způsob jejího placení stanoví statut. Statut rovněž stanoví výčet nákladů, které v úplatě zahrnuty nejsou.
0 0
možnosti

SandyB@seznam.cz

30. 10. 2002 22:15
Zdanění
Nestálo by za to nastudovat pořádně zdanění dávek při výplatě? Daňově nejvýhodnější je vyplácení pravidelné penze, kde jsou patnáctiprocentní sazbou daněny pouze výnosy připsané fondem. Státní příspěvky zůstavají nezdaněny a danit vklady účastníka to už by bylo snad příliš, ne? Pletete si to s tím, že u penze se nedaní ani příspěvky zaměstnavatele.
0 0
možnosti

Zdražil Vladimír

31. 10. 2002 21:23
Re: Zdanění
Správná připomínka, nicmémě bych nedělal z komára velblouda. Zatímco u jednorázového vyrovnání se základ daně nesnižuje o zaplacené příspěvky ze strany zaměstnavatele, tak u pravidelné penze ano. V okamžiku zdanění na konci cyklu PP je tedy pravidelná penze v tomto ohledu výhodnější. Jenom pro upřesnění dodávám, že základem daně je dávka penzijního připojištění snížená o zaplacené příspěvky účastníka a připsané státní příspěvky. V případě pravidelné penze je tato dvojice ještě doplněna o příspěvky zaměstnavatele. Souhlasím s vámi, že formulace v komentáři byla zavádějící. V.Z.
0 0
možnosti

finanční poradce

30. 10. 2002 17:18
Penzijní připojištění z principu méně likvidní.
Penzijní připojištění patří k méně likvidním finančním produktům. Ale to je jeho účel. Druhá věc je kdy začít a proč. Osobně jsem pro uzavření smlouvy od 18-ti let na částku 100,- Kč. V tomto věku převážně platí rodiče. Tento obnos nikoho nezabije, představuje 2 až 3 balíčky cigaret za měsíc.  Později, až když jsou potomci soběstační, tak jim to předají. Oni si mohou zvýšit příspěvky na 500 až 1500 Kč, dle svých možností. Jedna výhoda je v tom, že polovinu mohou vidět již ve 33-ti letech (výsluhová penze). A druhá výhoda je v tom, že rodiče připravují potomky na pozdější dopady nepříznivého demografického vývoje naší společnosti. Jen je třeba jim to včas vysvětlit.
0 0
možnosti

Kolowrat

30. 10. 2002 15:17
Dobré ale...
NEbylo by účelnější než rozpitvávat penzijko, raději s epodvívat, co by měli rodiče dát obecně potomkovi za finanční produkt. Odpověď asi bude znít stavebko, ale co třeba pro další částky, jak zapojit děti do přemýšlení o kapitálu...
0 0
možnosti

Drahomil Preclík

30. 10. 2002 11:40
Jak je to s výnosy penzijních fondů
"Co se týče vlastní výnosnosti portfolia musí penzijní fondy dodržovat poměrně úzké mantinely vymezené zákonem o penzijním připojištění. Ten jim kupříkladu umožňuje investovat pouze ve velmi omezené míře do výnosných, avšak volatilních aktiv. V důsledku toho drží převážnou většinu portfolia v dluhopisech vydaných velmi kvalitními emitenty. Není divu, že tato strategie přináší výnos v průměru pohybující se jeden či dva procentní body nad hodnotu inflace."
No to je teda ale blbost! Nepřijde Vám divné, že nejlepší dluhopisové podílové fondy vydělávaly loni díky poklesu úrokových sazeb v naší ekonomice 10% p.a. i více (a to po započtení poplatku za obhospodařování portfolia), zatímco nejlepší penzijní fond připsal jen ubohých 4,8%? Kam se podělo těch víc než 5% výnosu. Nebohé penzijní fondy prý nemůžou investovat do lepších aktiv! Dokud budou penzijní fondy vyplácet provize zprostředkovatelům z peněz klientů a ne z vlastní kapsy, jako to podle zákona dělají podílové fondy, tak penzijní připojištění více neponese.
0 0
možnosti

Petr

30. 10. 2002 13:27
Re: Jak je to s výnosy penzijních fondů
Fondy drží část majetku přece jenom v akciích - cca 10 %. I to může být důvodem toho, že jejich výnosy jsou nižší. (Provize mají samozřejmě také svůj díl.) Petr
0 0
možnosti

Petr

30. 10. 2002 11:35
Výnosnost penzijního připojištění
Neviděl bych hlavní překážky v likviditě, ale v relativně nízké výkonnosti penzijního připojištění. Zvláště na tak dlouhou dobu. Výnos penzijního připojištění je cca 1 až 2 procentní body nad výnos portfolia fondu, tedy nad dluhopisové výnosy. (Jak uvádí čtenář se slavným matematickým jménem - Bolzano). S takto dlouhým časovým horizontem je vhodnější použít portfolio, které má větší podíl akcií a tím pádem vyšší výnosy. S prodlužujícím se horizontem efektivní výnos penzijního připojištění klesá a zároveň klesá riziko smíšených (akciových) portfolií. Toto je cesta, jak dosáhnout vyšších výnosů než pomocí penzijního připojištění. (Samozřejmě s lepší likviditou.) Petr
0 0
možnosti

Bernard Bolzano

30. 10. 2002 10:46
Spočítejme to.
Tak tu máme 20-ti letého, uzavře si PP do 60-ti let, po 15 letech si vezme výsluhu ve formě jednorázového vyrovnání (měl sjednáno 50% poměr výsluhové). Je v daňovém pásmu 25% a daň z příjmu je 15%. Fond zhodnotí ve výši 3% ročně. Následuje vnitřní míra výnosnosti pro různé výše úložky (měsíční):
  • 100 Kč - 5.1%
  • 200 Kč - 4.9%
  • 300 Kč - 4.7%
  • 400 Kč - 4.4%
  • 500 Kč - 4.2%
  • 1000 Kč - 4.3%
  • 1500 Kč - 4.3%
Ve skutečnosti, pokud si dítko nevydělává, nelze aplikovat daňový odpočet v prvých letech a vnitřní míra výnosnosti klesá pod 4%.
 
IRR lze zvýšit tím, že si po 15 letech vezmu výsluhu a zbytek zruším. Přijdu o státní podporu, ale nic nedodaňuji. IRR se zvýši zhruba o 1%.
 
Pokud chtějí rodiče synovi/dceři přispívat, je mnohem lepší stavební spoření. Nemusejí čekat do 18 let, získají výnosnost kolem 12%. Pokud chtějí dávat více než 1500 Kč měsíčně, jsou bohatí, je lepší začít přemýšlet o podílových fondech.
0 0
možnosti

Pavel Hulák

30. 10. 2002 11:12
Re: Spočítejme to.
Dále lze IRR velmi významně zvýšit různými typy spolupráce se zaměstnavatelem. Oproti efektu z daňového odpočtu je zde "od státu k dispozici" 12,5 + 35 % soc. a zdrav. odvodů.
0 0
možnosti

Honza K.

30. 10. 2002 9:07
Nesmysl v posledním odstavci !!!!!!!!!
V případě příspěvku zaměstnavatele si samozřejmě nemůže zaměstnanec snížit daňový základ pokud nesplňuje stejné podmínky jako u spoření bez příspěvku zaměstnavatele (tj. 500-1500 při max.výši odpočtu 12.000 Kč/rok).
0 0
možnosti

Pavel Hulák

30. 10. 2002 10:03
Spíše nepochopení posledního odstavce
O snížení daňového základu autor v posledním odstavci vůbec nepíše. Snížení daňové zátěže, o kterém se na konci zmiňuje, je i při nižší participaci zaměstnance než 500 Kč z čisté mzdy skutečně možné. Jen se nerealizuje daňovým odpočtem platby zaplacené z čistého, ale například nahrazením 200 Kč hrubého příspěvkem zaměstnavatele včetně promítnutí úspor ze sociálních a zdravotních odvodů (plně či částečně). Zbytek už si snad každý spočítá...
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...