Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Hypotéka si žádá spoustu vlastních úspor

Tuzemské hypoteční banky představily v uplynulých měsících hypotéky na devadesát i sto procent hodnoty zastavené nemovitosti. Zkušenosti mnoha zklamaných zájemců o hypotéku však ukazují, že sto procent nemusí být vždy sto procent. Kolik tedy banky skutečně půjčují?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

freespeech

14. 11. 2002 14:48
Nechápu jen jedno
proč se u nás nevěnuje větší pozornost výstavbě nájemných bytů. Ne každý prostě má na to anebo chce mít nemovistost ve vlastnictví. Bydlet v nájmu je typické i pro chudčí vrstvy na západě, tak proč ne u nás? Velká výhoda bydlení v nájmu je velká pružnost na trhu práce, neboť umožňuje relativně snadno se stěhovat za prací a vybírat si bydlení podle své momentální finanční situace. Náklady na bydlení v zemích EU činí průměrně cca 25% příjmu domácnosti. I u nás by měl mít každý možnost na důstojné bydlení za podobných podmínek, tj. za cca 4000--5000 kč měsíčně. Kdo chce dům či luxus, jistě rád využije výhody hypoték apod.Mladým lidem by však přiměřené bydlení v podnájmu vlemi pomohlo jak při uplatnění na trhu práce tak i třeba při šetření na pozdější bydlení vlastnické (až se usadí a stabilizují). U nás je však ve hře především mocná lobby bank a spořitelen, které tak mají zajištěn pohodlný a spolehlivý zisk....
0 0
možnosti

Kolda

14. 11. 2002 13:09
Prehnana opatrnost
Banky jsou opravdu nesmyslne opatrne. S tou rezervou na pohyb cen nemovitosti pocita uz prece zakon - je mozne pujcit pouze 70% ceny nemovitosti (z prostredku, ktere banka ziskala vydanim hypotecnich zastavnich listu), je zde tedy 30%ni rezerva. Tak moc ceny nemovitosti urcite nepadnou. Kupuju garsonku, ktera je 10 minut tramvaji od Vaclavaku, zcela novou, cihla. Odhadce ji ocenil na 24 000 za m2. Komedianti - za takovou cenu dnes nekoupite garsonku ani v rozmlacenem panelaku na okraji Prahy. No v bance mi na klasickou hypoteku tudiz pujci 24000 x 0.7 = 16 800 Kc na m2. To neni ani polovina ceny, kterou zaplatim. Banka pekne vydela a podstupuje nulove riziko.
0 0
možnosti

Monika

14. 11. 2002 12:03
Hypoteka pro mlade
Je mi 23, manzelovi 26 a nemeli jsme kde bydlet. Vyhlidli jsme si maly domecek kousek od Brna za kupni cenu 800.tis + provize realitky. V CMHB jsme se informovali na hypoteku (jina banka se s nami nechtela bavit, nebot manzel byl do unora tohoto roku na civilce a tim nemel prijem a ja jsem skoncila skolu az v kvetnu). Odhad domu cinil 800.tis., banka nam byla ochotna pujcit 600.000, o ktere jsme zadali (na vyssi castku by byl v te dobe problem, nebot 100% jeste nenabizeli a take by byly problemy s manzelovym prijmem). Dalsich 100.000 nam půjcili manzelovi rodice, 20.000 moji rodice a 80.000 mame jako ucelove vazany spotrebni uver od CSOB. Problemy, ktere jsme museli resit: manzel musel zadat pred svatbou sam (muj prijem ve zkusebni dobe se nepocital a kdyby me jako zivil, mel by maly prijem), dale o spotrebni uver jsme museli (tedy manzel) pozadat pred hypotekou (to aby nemel pravidelne vydaje a nemusel shanet rucitele) a samozrejme spousta shaneni a vyrizovani. Ale zitra se stehujeme do sveho. Uzanavam, ze jsme meli dost stesti, ale spoustu veci jsme museli vymyslet a prosadit si. Prijem manzela, s kterym zadal o vsechny uvery byl 15000 (můj se nepocital) a v soucasne dobe splacime  cca 7200,- (vcetne spotrebitelskeho uveru na 4 roky) - coz je vcelku snesitelne. Takze - jde to.
0 0
možnosti

Fredy

14. 11. 2002 14:08
Re: Hypoteka pro mlade
Nemám co dodat, blahopřeji. Přece jen maličkost. To, co budete platit na své, tak za pronájem v Brně a okolí byste dali určitě více.
0 0
možnosti

DeCourcy

14. 11. 2002 11:02
Stat dela pro mlady lidi uplny ....
Znam spoustu lidi ve svym okoli, co bydli v regulovanym najemnym a maji auto a jezdi si na vikendy na chatu. A nepremysli vubec o tom, ze by se meli zajistit a sporit si na svuj vlastni byt. Nezajima je to, protoze stat je necha dal takto vyzirat z penez nas vsech. Ja sam bych chtel hypoteku co nejdriv, ale jak mam nasporit potrebnych 30% kdyz platim krute trzni najemne 45-ti letemu zajistenemu majiteli, ktery nepracuje za nastupni plat a byt dostal urcite od komunistu? CESKY STAT TRESTA LIDI, KTERI NECHTEJI VECI NECHAT NAHODE, NECHTEJI BYT ZAVISLI NA OSTATNICH A CHTEJI SE VLASTNI VULI PRICINIT O VLASTNI BYDLENI.
0 0
možnosti

arkiniki

14. 11. 2002 11:20
Re: Stat dela pro mlady lidi uplny ....
To přece není o státě. Tady je trh a funguje velice slušně. Drtivá většina starých panelových bytů je dávno privatizovaná a zaplacená jejich nájemníky. Ty byty byly postaveny v jiné době a spláceny po dlohá desetiletí nájmy - úměrnými pořizovací ceně a úrovní tehdejších příjmů - to platilo zejména u družstevních bytů. A regulované nájemné? To je pouhá kapka v moři reality. Každý družstevník ví na vlastní kůži, že na správu a mírný rozvoj bytu 3+1 v paneláku z r. 80 stačí dávat do fondu oprav 2000 měsíčně. Pokud si koupíte dneska za 3 mil. byt a budete splácet 20 tis. měsíčně, taky na vás budou za 15 let řvát jakým právem si splácíte svých směšných dvacet když nejmenší byt stojí už v té době 10 mil. a platy jsou několikanásobné. Budete se cítit ve stejném právu, jako dneska ti starší.
0 0
možnosti

franta

14. 11. 2002 10:10
Půjčky a hypotéky
Aby klient získal půjčku nebo hypotéku, mosí prokázat, že má tolik peněz, že žádnou půjčku či hypotéku nepotřebuje, jinými slovy, že se bance vyplatí s ním jednat, protože je co oškubat
0 0
možnosti

soros

14. 11. 2002 11:07
Re: Půjčky a hypotéky
Odjakživa platilo, že kdo má, tomu se dává více a kdo nemá, nemá proto že to platí a mít proto ani nebude. Drtivá většina těch, co si berou hypotéku,  si tímto způsobem první bydlení nepořizuje - pouze si pořídí nové, luxusnější a platí to ti, co bydlí v podnájmu v jejich starém bytě. Naspořeno mají, nevyhazovali prachy za nějaké tržní nájmy. Tak tomu bude stále častěji, bude to hnát ceny nemovitostí nových a ve slušném stavu nahoru - to se dá statisticky vypočítat a je to logické. Kdo nevěří, ať se podívá kolem. Musíme si na to zvyknout sklopit uši, ohnout hrb a neremcat - bolševika přece zpátky nechceme. 
0 0
možnosti

S.made

14. 11. 2002 10:04
Kam jít pro hypotéku???
Chci si brát hypotéku, do které banky je nejlepší jít. Mě se líbí GE, co vy na to??
0 0
možnosti

armajo

14. 11. 2002 12:37
Re: Kam jít pro hypotéku???
Můžu ze zkušenosti jen doporučit. Nejsou sice nejlevnější, ale určitě nejrychlejší a mají nejlepší pojištění úvěru
0 0
možnosti

Fero

14. 11. 2002 8:41
Jen pro bohaté
Princip hypoték je schválně postaven tak, aby ti, co potřebují bydlení, na něj nedosáhli. Opatrnost bank je způsobena asociálními spekulanty z počátku 90.let, kteří je totálně rozkradli a dnes jsme trestáni my. Pokud mladý člověk nevlastní byt či jinou nemovitost (a to ještě musí mít hodně velkou hodnotu), nemá absolutně šanci.
0 0
možnosti

armajo

14. 11. 2002 8:50
Re: Jen pro bohaté
Podle mých zkušeností je naopak větší vstřícnost bank způsobena tím, že počátkem 90. let dávaly špatně zajištěné úvěry podnikům a nyní je vidět, že nejjistější je pro ně úvěr soukromým osobám. Zkusil jste si vzít půjčku před 5 lety? Já ano a musím říct, že jsem to vzdal (a to šlo jen o 20000) protože podmínky byly takřka nesplnitelné. Dneska vám každá slušná banka půjčí 100000 bez ručitele za hodinu.
0 0
možnosti

Alvaro

14. 11. 2002 8:38
Je to velmi složité.
V současné době se právě chystám koupit byt a jelikož jsem mladý člověk, co nic nedědil a nikde nekradl, tak mi nezbývá jiná možnost, než učinit tak pomocí hyootečního úvěru. Celé je to ale velmi složité. Samozřejmě mám svých vlastních prostředků minimum a jediná možnost je, půjčit si co nejvíce. K tomu účelu mám jedinou možnost, a to zastavit byt rodičů, který je větší a jehož 70%-ní hodnota by pokryla koupi mého menšího bytu. Jenže. Rodiče se tak stanou spoludlužníky (ručiteli). V tom případě se při vypočítávání mé bonity (kolik si dle platu vůbec můžu půjčit) počítá čistý měsíční příjem tříčlenné rodiny, tedy mě a mých rodičů (protože bydlím doma ve společné domácnosti). Háček je však v tom, že jelikož jsou mí rodiče ve věku nad 50 let, tak se nemůže počítat i s jejich příjmem. Pro banku už nejsou na 20-ti letou hypotéku adekvátními plátci (kupodivu jako spoludlužníci býti mohou). Při kalkulaci by se tak vycházelo pouze z mého platu. Čili výsledek celé vzniklé situace je takový, že by můj čistý měsíční příjem musel být asi 27 tisíc Kč, a to bych ještě v tom případě splnil bankou požadované podmínky s odřenýma ušima a tím pádem by se výše úroků pohybovala někde nad sedmi procenty. Takže opravdu ať žije podpora bydlení pro mladé lidi. Že bych přestěhoval rodiče do sklepa ... ?
0 0
možnosti

Mig

14. 11. 2002 9:12
Re: Je to velmi složité.
Zas ta nemozne to neni.Staci si u  stav. sporitelny zalozit ucet a slozit tam polovinu cilove castky /pri 1/2mil tedy 250 000/po uplynuti urcite doby lze pozadat o preklenovaci uver ci meziuver a tyto penize pouzit jako akontaci nutnych 30-40%  u hypotecni banky.Sam jsem to tak udelal a funguje to bez problemu.
 
0 0
možnosti

armajo

14. 11. 2002 8:24
Není to tak složité
Nevím jestli jsem měl štěstí jako jeden z tisíce, ale od prvního kontaktu s bankou do uvolnění peněz na účet prodávajícího to trvalo přesně 5 týdnů.
Při záplavách došlo k totálnímu zničení mého bytu, tak jsme se nastěhovali ke tchýni a intenzivně sháněli domek. V půlce září jsme objevili vyhovující a po krátkém extempore s Českou spořitelnou (absolutní neprofesionalita a neznalost) jsem se obrátil na GE. Během půl dne jsem měl hypotéku předběžně schválenou, přístup GE byl naprosto profesionální a vstřícný. Zařídili odhad, pojištění úvěru, pojištění nemovitosti a poradili s jednáním na katastru. Zápis vlastnických a zástavních práv na katastru potom trval přesně 1 týden a ihned potom uvolnila banka peníze. Nyní bydlím ve vlastním domě a platím tolik kolik by bylo tržní nájemné v bytě v paneláku. Úvěr mám pojištěný i proti ztrátě zaměstnání.
Po zkušenostech mých známých v USA musím říct, že průběh je naprosto stejný, problém u nás spočívá v absolutním nedostatku levnějších nemovitostí vhodných k okamžitému nastěhování, ale najít se dají.
0 0
možnosti

Peta

14. 11. 2002 12:04
Re: Není to tak složité
Mohl byste se mi prosím ozvat na pekita@atlas.cz?Chci si vzít hypotéku na dům a sbírám jakékoli informace. Díky
0 0
možnosti

Merlin

14. 11. 2002 8:05
Hypoteka neni pro lidi
Pri cteni clanku o hypotekach dochazim stale vice k zaveru, ze to neni produkt pro normalni, natoz malde lidi. Pokud totiz nevlastnite dostatek prostredku, nebo aspon jeden barak, nemate na ni narok. K cemu to je? Bydlet potrebuji zpravidla mladi nebo rodiny s detmi, kdy je zena doma na materske a je zcela jasne, ze si nemohou dovolit splacet 15-20 tis. mesicne. Jsem sama se 2 detmi a majitel nas vyhazuje z bytu. Nabizi mizerne odstupne, ktere mi nestaci ani na garsonku a jake jsou me moznosti? ZADNE!!!! Vlastne jo: Hlavni nadrazi nebo nejaky most
0 0
možnosti

astra

14. 11. 2002 8:28
Re: Hypoteka neni pro lidi
Souhlasím,že "normální lidi"nemůžou na hypotéku nikdy dosáhnout, jenže pak se podívám kolem sebe, na všechny ty nové byty v hodnotě přes 2 miliony a dovětky,že již téměř 90%je jich prodaných a mohu si jen říct, jak je to sakra možné, kdo si to tedy stěžuje, že nemá peníze. Já i přesto, že mám VŠ,pracuji, ale jsem sama s dítětem, budu asi celý život bydlet jen v pronájmu, protože mi hypotéku nikdo nedá a o bohatém princi si mohu nechat jen zdát. Neexistují ani klasické nájemní byty a naspořit víc než 30 tis.korun za rok, je pro mě nereálné.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha