Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Stavební spoření bude méně výhodné

Dávat dětem do kolébky smlouvu na stavební spoření a pobírat pak ročně až 4,5 tisíce korun státní finanční podpory by nemělo být od roku 2004 možné. Zrušení státní podpory u smluv uzavřených na děti do patnácti let je součástí zásadní reformy stavebního spoření, kterou připravil tým ministra financí Bohuslava Sobotky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr

14. 1. 2003 15:06
Pozor
Lidicky proboha nenechte se ukecat, ze pokud ted jeste zalozite stavebni sporeni , tak jeste budete 5 (nebo i vice) let brat 4500,- statni podpory. Statni podpora se ridi podle zakona a dnem zmeny toho zakona se zmeni i podpora. Prectete si poradne smlouvu  Pokud nekdo tvrdi opak, tak je agent stavebni sporitelny a shrabne provizi za dalsiho klienta, vy mozna jeste JEDEN rok stihnete podporu 4500 ale pak uz budete az do konce brat  JEN statni podporu podle zakona (noveho - tedy pravdepodobne nizsi).
0 0
možnosti

101

13. 12. 2002 14:11
zajimalo by me
kdyz ze st. sporeni umorim kus hypoteky, tak vlastne investuji do bydleni nebo ne? st. sporitelna se asi nebude zajimat kam ty penize sly a uver si brat nebudu. pak je to ale uplne na hlavu postaveny.
0 0
možnosti

XL

13. 12. 2002 18:58
Re: zajimalo by me
Splátka hypotéky je účelové využití. Neberete-li si úvěr, je to spořitelně jedno, jak dnes, tak i podle Sobotkova návrhu. Kdo vám ale brání vzít si úvěr jen na pár tisíc?
0 0
možnosti

žabák

11. 12. 2002 21:02
Už je mi jasné, proč ten křik - to hlavně prodejci brčí.
Něco o provizích za stavební spoření je na penize.cz. Zajímavé čtení, vřele doporučuji.
0 0
možnosti

jikas

18. 12. 2002 18:55
Re: Už je mi jasné, proč ten křik - to hlavně prodejci brčí.
že by závist? :-))) jak české...
0 0
možnosti

pudlajs

11. 12. 2002 15:52
souhlasím s tím,
že tento krok je snad nejúčinnější reklamou pro stavební spořitelny. Je to jen ale trik na to, jak více odčerpat od obyvatelstva peníze, které budou někde dlouhodobě trpět za nějaká procenta. a nezapomeňte, že stavebky mají přísně účelově uvedeno, kam mohou a do čeho mohou investovat - no a zjistíte, že je to zase jen do státních papírů atd. atd. Tak co, je to trik nebo ne?
0 0
možnosti

XL

11. 12. 2002 15:47
Oč vlastně jde.
Jistě se lze přít o to, zda stát má či nemá vkládal 15 (?) miliard Kč ročně do systému stavebního spoření. Ale jen za předpokladu, že bude jasné, jak stát tyto peníze použije, nepůjdou-li tam. Obávám se, že pouze zmizí v černých děrách naší státní ekonomiky. Jsem-li občanem státu s možná nejvyšším zdaněním v Evropě, chci, aby mi za mé peníze stát také poskytoval odpovídající servis. Pokud mi ho neposkytuje, využívám alespoň možnosti, jak získat malou část odvedených daní zpět, například přes stavební spoření. Tleskat navrhovaným opatřením se mi zdá proto v dané situaci velmi podivné, alespoň tedy z hlediska občana – daňového poplatníka.
 
Celé to povede, jak již v diskuzi zaznělo, jen k tomu, že se do doby, než případná opatření vstoupí v platnost, uzavře spousta nových smluv a navýší se ty staré, tak aby lidé ještě leta dostávali od státu svých 4.500,- ročně. Sobotka nebo jeho následovníci pak nebudou vyplácet patnáct, ale možná dvacet či pětadvacet miliard ročně. Jako člověku, který se stavebním spořením zabývá profesionálně se mi to docela líbí. Lepší reklamu udělat nemohl, teď už to dojde i těm, kteří dosud s uzavřením smlouvy o stavebním spoření váhali.
 
Zcela nepravdivý je předpoklad, že ten, kdo si nebere úvěr nebo překlenovací úvěr nevyužívá peníze účelově. Účelové využívání se podle mého odhadu může blížit 40%. Z dennodenního kontaktu s klienty vím, že mnoho z nich (u mladých lidí naprostá většina) peníze investuje do bydlení aniž by si z nejrůznějších důvodů brali úvěr. To jsou ale také „jen“ přátelští klienti. Je to nakonec logické, nebydlíte-li v regulovaném nájmu, je bydlení nejspíš vaší největší finanční položkou.
0 0
možnosti

Petr

14. 1. 2003 14:46
Re: Oč vlastně jde.
Moc se mylite, uz ted mate ve VSECH smlouvach, ze statni podpora se dava podle zakona. OKAMZITE, jak se zakon zmeni tak PPRESNE OD TOHO OKAMZIKU BUDE statni podpora jina - zase podle zakona . Ale zakon se zmeni. Takze kdo skoci na to, ze letos uzavre sporeni a jeste pet let bude brat 4500,- rocne, tak ma smulu. Prectete si sve smlouvy o stavebnim sporeni. Co je fixovano je vyse uroku, vyse uroku z uveru a delka. Pokud zitra poslanci rozhodnou, ze se uz zadna podpora neposkutuje, tak za rok 2003 nedostane nikdo nic ...
0 0
možnosti

pedro

11. 12. 2002 15:43
cože?!
 tomu tedy rikam podpora bydleni!
seberou taky uz pripsanou podporu u drive uzavrenych smluv? jestli jo, tak si zaslouzej nakopat do pr..
nicemu se nedivim, vzdyt jsou ty jejich (=ODS,US,CSSD,KSC,...atd) programy jenom plky.
 
0 0
možnosti

dad

11. 12. 2002 17:38
Re: cože?!
Sobotka je sice pitomec, ale sebráním podpory u starých smluv by právně pohořel, protože smlouvy byly podepsány za účinnosti jiného zákona a on musí dodržet dříve podepsané smlouvy. Stručně řečeno - u dříve podepsaných smluv zůstane stávající státní podpora.
0 0
možnosti

Fredy

11. 12. 2002 13:33
Má to i své klady, alespoň relativní.
Ten návrh má kupodivu i jiné aspekty, aniž by to ministr Sobotka a jeho parta plánovali.
1. Od roku 2004 nebudou příspěvky pro děti do 15 let. Tak nyní je poslední možnost, jak to ještě napravit. Kdo chce mít ještě nějaké nové smlouvy (nová R.Č), tak s tím musí do konce března "něco" udělat. Neváhejte je to výhodné! Smlouva ihned po narození na vysokou cílovou částku a na 15 let máte o 4.500 ročně postaráno. Očekávám mohutnou kampaň SS a tím by snad mohla stoupnout PORODNOST. První pozitivní jev.
 
2. Od roku 2004 by měl být nižší státní příspěvek a delší doba spoření. Efektivní úroková míra se sníží na polovinu cca 6%. Podobné výnosy lze docílit i jinde a s nižší likviditou. Toto může nutit stavební spořitelny ke zlevnění svých služeb. Budou nuceni odbourávat drahé sítě svých poradců. Mnoho smluv se bude uzavírat přes internet a korespondenčně. Větší váhu budou mít nezávislí finanční a úvěroví poradci, obyčejní prodejci (dealeři) odpadnou. Odhaduji, že zřizovací poplatky za nové smlouvy budou  řádově 10x nižší. K 31.12.2001 bylo na CČ celkem 613,8 miliard, to obnášelo přibližně 6,138 miliard za zřizovací poplatky. Dalších 3,8 miliard za vyřízení úvěru. I poplatky za vedení účtu u 4,542 milionu smluv jsou kolem 0,7 miliardy korun. Tak štědří už asi nebudeme. SS budou muset začít šetřit.   Druhý pozitivní jev.

RTL

11. 12. 2002 17:14
Re: Má to i své klady, alespoň relativní.
Nemáte jim hned radit. Hlavně s tím nápadem na zvýšením počtu nově narozených dětí.  Možná, že to připíší do návrhu, jako další podpurný argument. Pokud jsou vaše čísla pravdivá, tak to si dealeři přišli na pěkný prachy.
0 0
možnosti

Dalibor

11. 12. 2002 12:07
Jedno nebo druhé!!!
Jde o typický krok bezradnosti.Když už se neví,kde vzít peníze,když už nelze produkovat další "fiktivní peníze"v podobě dalších nesmyslných státních dluhopisů,které by i tak již parlamentem neprošly, tak se sahá na to,co mělo být budoucností nové generace.Pokud to projde,bude to další ostuda stávající vlády.Velká většina klientů s největší pravděpodobností odejde ze stavebních spořitelen.
0 0
možnosti

11. 12. 2002 12:05
Jedno nebo druhé!!!
Jde o typický krok bezradnosti.Když už se neví,kde vzít peníze,když už nelze produkovat další "fiktivní peníze"v podobě dalších nesmyslných státních dluhopisů,které by i tak již parlamentem neprošly, tak se sahá na to,co mělo být budoucností nové generace.Pokud to projde,bude to další ostuda stávající vlády.Velká většina klientů s největší pravděpodobností odejde ze stavebních spořitelen.
0 0
možnosti

Barbora

11. 12. 2002 11:40
Podpora bydleni
Mám pocit, že když stát podporuje bydlení podporou stavebnícho spoření, že se určitě nechová rozhazovačně. Vždyť každý z nás dává do bydlení během života trvale spoustu peněz, ať již pořízením bytu nebo rekonstrukcí - během života i několikrát - , do vybavení apod. Akorát by pak "určitá skupina lidí" neměla chtít další podporu - t.j. státní byt. Pak je to opravdu nehoráznost. Nelze jen natahovat ruku, ale je třeba umět si při šetření i něco odříci.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...