Diskuze

Ani seriózním pojišťovnám se nedá věřit

Britský finanční trh čelí novému finančnímu skandálu, který může vyústit ve ztrátu renomé a důvěryhodnosti v celý pojistný trh. Problémové smlouvy se uzavíraly již v devadesátých letech a očekává se, že počet postižených klientů není konečný.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Oakman z Šumavy

18. 3. 2003 13:46
Je možné,že si tohle přečte už jen pan Zemánek. Nevadí.
Unikátní článek;vlastně také nakousl mnohem kyselejší jabko sociálního důchodového pojištění v UK (kam v širším smyslu patří i regulované komerční produkty).Příliš mnoho lidí zde propaguje anglosaský systém penzí,aniž by mělo sebemenší zkušenosti s jeho nedostatky.Článek tak předestřel filozoficko-ekonomický spor o rozsahu regulace trhu. Na přelomu 80.a 90.let britské státní orgány uvolnily trh;podlehly prostředí dlouhodobé investiční stability a obviněním,že regulace zbytečně snižují výnosy a efektivitu ekonomiky.Nyní si neví rady s chudobou důchodců,což řeší např.vlastně nesystémovou garancí min.příjmu (MIG)... Tak úplně nesouhlasím s Karyho institutem „lakomého důchodce“.Zastávám názor,že jde o kombinaci lakotné naivity s příchutí staromódního smyslu pro fair play a civilizační specializace lidí. Chybí zde příspěvek člověka z jiné než finanční sféry. Na dovolené v exotické zemi se dozvíte,že Vás před jistou vážnou chorobou může ochránit jistý preparát. Zaplatíte nebo ne? A moc se Vám líbilo, jak Vás pak český obvodní lékař před plnou čekárnou označil za blbce? Dilema regulátora je v praxi klopýtáním ode zdi ke zdi. A objevil se nový redaktor, který nás kromě prostého informování snad bude navíc šimrat skrytými otázkami. Když nezpychne.
0 0
možnosti

Tonino

17. 3. 2003 13:21
Fajn!
 Docela se mi líbí jak se rozčilujete nad článkem... Už ani nevím pokolikáté se diskutuje o "investičku". Snad by bylo dobré vztoupit agentům do svědomí, jestli nabízí klientům řešení "jejich problémů", nebo řeší problém "své provize". Investičko se určitě prodává snáž než klasika...jenomže ne pro finančné analfabety (typický český klient)...a nevěřím, že agent za 20 minut vysvětlí (možná ano) a klient pochopí všechny rizika... i kdyby, když se to pak "podělá", tak v novinách píšou o špatných investicích pojišťovny a ne o nízké "investiční vzdelanosti" klienta.
 
0 0
možnosti

Kara

17. 3. 2003 12:46
Pár poznámek pro upřesnění
Pane Zemánku, článek se mi líbil, ale mám k němu pár poznámek:
1/ problém nespočívá v investičním pojištění: jeho podstatou je investice do podílových fondů, kde se vhodně kombinují systém pravidelného investování a realtivně široké diverzifikace. Nevýhodou pak jsou vyšší poplatky než u přímé investice. Z toho plyne, že investiční pojištění jako takové není rizikové, je pouze negarantované. Pokud by se investovalo do fondů vysoce bezpečných dluhopisů a blue chipů, tak tato investice rozhodně nepatří mezi rizikové
2/ Otázka dluhopisů: jestli jsem správně vydedukoval z Vašeho textu, tak se jednalo o tzv.akciové dluhopisy. Tj. emitent se v okamžiku splatnosti může rozhodnout, jestli splatí jistinu penězi nebo předem smluveným objemem vybraných akcií. Není to žádný podvod. Zároveň se nejedná o pravé High yields ve smyslu "prašivých" (junk) bondů, to jsou dva rozdílné typy produktů. Možná to bude vypadat jako slovíčkaření, ale pokud se rozhodujete při výběru mezi těmito produkty, takjsou rozdíly dost podstatné:
a) Junk bondy platí prémii za nízkou kredibilitu emitenta. Recese je může srazit jako ostatní konkurenci v oboru, ale často se díky příznivějším úrokovým sazbám povede snížit jejich dluhové zatížení a splatit tyto bondy.
b) Akciový dluhopis je velmi složitý produkt a laik by se mu měl zdaleka vyhnout. Je totiž výhodný pouze pokud jsou akcie ještě výhodnější. Zjednodušeně. Kupón je sice lákavý, ale největším nebezpečím je, že jistina může pouze klesnout, ne stoupnout jak někdy falešně tvrdí prodejci.  Ten kupón je totiž cena za levnější splacení jistiny. Kredibilita tady nehraje roli, tvůrci akciových dluhopisů jsou renomované banky a koš je tvořen kvalitnáími akciemy nebo indexy.
Akciový dluhopis totiž spekuluje s nevědomostí(akcie porostou), zbabělostí (když klesnou tak mám kupón), hloupostí (akcie jsou vždy  nebezpečnější) Ne že by se jednalo o špatný produkt, má své místo.
Problém nevidím v pojišťovnách a absurdní mi příjde volat po větší kontrole. Investor si musí zjistit, do čeho strká peníze. A lakota je stejná u českých kampeličkářů jako u britských důchodců.
0 0
možnosti

Zemánek

17. 3. 2003 14:08
Re: Pár poznámek pro upřesnění
Díky za poznámky. Jednalo se vskutku o tzv. akciové dluhopisy. Omlouvám se tedy za špatně zvolené termíny. Pozn. Z článku však nevyplývá, že by dané produkty byly podvod. Problémem bylo, jakým způsobem byly prodány.
0 0
možnosti

fanfán tulipán

17. 3. 2003 10:48
kombinace hypotéky a životního pojištění
myslím si, že je to jasný příklad nesmyslného rizika při kombinaci hypotéky a ŽP, kdy nikdo neví co bude za 10-20 let a může se stát, že hypotéku zaplatíte dvakrát
0 0
možnosti

Investor

17. 3. 2003 11:24
Re: kombinace hypotéky a životního pojištění
To s tím nijak nesouvisí. Podstatný rozdíl je totiž v tom, že hypoteční banka vám nepovolí kombinaci hypotéky s takovou životní pojistkou, kde by nebyla garantovaná hodnota , tzn. částka, kterou musíte při ukončení pojistky bezpodmínečně dostat (souvisí to mj. s technickou úrokovou mírou). Háček je v tom, že i třeba naše domácí investiční pojištění toto umí, ale něco to stojí. A pak je otázkou, jak zdatný je klient a kam míří prodejce pojištění. Ale hypo-banky mají pro tyhle případy jasně nastavené mantinely.
0 0
možnosti

kódl

17. 3. 2003 9:01
Výzva
Vážený pane Zemánku , neporovnávejte prosím neporovnatelné!
Dobře si prostudujte jednotlivé produkty pojišťoven a pak pište články na toto téma , ano?Náš trh a trh EU je zcela jiný
0 0
možnosti

Zemánek

17. 3. 2003 9:22
Re: Výzva
V článku nebylo nic porovnáváno. Byl to stručný popis toho, co se stalo ve Velké Británii.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...