Diskuze

Zájem o stavební spoření prudce roste

Obavy před plánovaným snížením státní podpory z maximálních 4500 na 3000 korun ročně přivádějí k agentům stavebních spořitelen davy nových klientů. Šest spořitelen loni uzavřelo 1,63 milionu nových smluv, což je absolutně nejvíc v desetileté historii stavebního spoření.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

mavers

28. 4. 2003 19:59
0 0
možnosti

František

26. 4. 2003 5:56
Není možné řešit bytovou politiku jiným způsobem?
Stavební spoření, jako podpora bydlení se poslední dobou diskutuje více, než volba prezidenta, kejkle vládní koalice a bývalá válka v Iráku. Neboť se to dotýká skoro všech lidí. Mnohým je již dávno jasné, že tento celonárodní "státní" spořící systém musí doznat změn. Jenže jak na to? Zrušit podporu úplně? Je tu strašák zhroucení systému, který hrozil na Slovensku. Nehledě na to, že i stavební spořitelny si na tuto podporu tak zvykly, že bez ní by musely změnit princip hospodaření a poplatkovou politiku. Roční poplatek za vedení účtu až 290,- Kč (SSČS dokonce 400,- u starších smluv)a zřizovací poplatek 1 až 1,8% (zdroj pro provize) by musely doznat výrazných změn. Možná by musely odpadnout úplně. Často se píše, že stavební spoření čeká radikální řez. Je ale otázkou, zda toto stavební spoření je tím nejsprávnějším řešením bytové politiky. Paní Kamila to ve svém příspěvku částečně popsala. Mnohdy se říká, že nejlepší je zdravý selský rozum. Osobně si myslím, že stavební spoření bez, alespoň symbolické státní podpory, by nepřežilo. Tímto nenapadám základní princip stavebního spoření, kdy jedna skupina spoří, aby si jiná skupina mohla vzít úvěr. Ale, pokud jde o bytovou problematiku, tak by zákonodárci, či vláda měli hledat řešení takříkajíc u zdroje, u daňového poplatníka. Každé přerozdělování „státních peněz“ je neefektivní a drahé a nevede ke kýženému cíli. Nehledě na to, že dále zadlužuje již tak dost zadluženou republiku.   Napadá mě následující systém:
 
Kdo se rozhodne řešit svoji bytovou situaci (koupi, či postavení vlastního bydlení), tak by byl osvobozen (úplně či částečně) od daně z příjmů a případně odvodů na sociální a zdravotní pojištění (po dobu například 5 až 10 let), něco podobného jako příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění, nebo životní pojištění. Jeho zaměstnavatel by mohl být také osvobozen od platby na sociální a zdravotní pojištění, nebo jeho části. Obdoba daňového osvobození pro majitele malých vodních elektráren. Uvedu příklad:
 
1.          SOUČASNÝ   STAV .   Hrubá mzda 17.000 Kč. Čistá mzda 12.970 Kč. Zaměstnavatel zaplatí celkem 22.950 Kč. Daň zaměstnance 1.905 Kč. Odvod na sociální zabezpečení od zaměstnance 1.360 Kč a od firmy 4.420 Kč. Odvod na zdravotní pojištění od zaměstnance 765 Kč a od firmy 1.530 Kč. Taková je současná realita v případě bezdětného zaměstnance. Na jak vysoký úvěr tento člověk dosáhne?
 
2.          NAVRHOVANÝ   STAV . Zaměstnanec se rozhodne řešit svoji bytovou situaci a spolu s manželkou (družkou) si chtějí koupit byt v ceně 1.000.000 Kč. Vlastní peníze nemají a tak by si chtěli vzít úvěr (stavební spoření, hypotéka či kombinace). Problém je v tom, že většinou nejsou bonitní. Současný státní příspěvek je mu k ničemu, neboť na žádný úvěr nedosáhnou. Řešením by byl můj návrh.   Osvobození by se týkalo daně z příjmů zaměstnance a plateb na zdravotní a sociální pojištění zaměstnance a zaměstnavatele. Nyní konkrétní čísla. Zaměstnanec by ušetřil 4.030 Kč. Zaměstnavatel 5.950 Kč. Zaměstnanec by si mohl za ušetřené peníze vzít hypotéku ve výši 600.000 Kč (na 20 let, úrok 5,3% včetně všech poplatků). V případě, že by manželka (družka) měla hrubou mzdu necelých 13.000 Kč, tak by ušetřila tímto systémem přibližně dalších 2.950 Kč. Potom by si spolu mohli vzít hypotéku na 1.000.000 Kč (na 20 let, úrok 5,3%, splátky 6.980 Kč). Přitom by v prvních 5 (10) letech nezaplatili ani o korunu navíc ze současných příjmů. Neklesla by jejich životní úroveň, která bývá u mladých lidí většinou nízká. Možná Vás napadne, že by to bylo výhodné zase jen pro vyšší příjmové skupiny. Dobře. Lze to ošetřit i principem solidarity. Podle daňových pásem. U 15% osvobození 100% až po 32% pásmo, kde by bylo osvobození třeba jen 30%.
 
VÝHODY A NEVÝHODY: Přímá podpora konkrétního zájemce o řešení vlastního bydlení. Motivace pro zaměstnance si vydělávat co nejvíce. Čím vyšší mzda, tím vyšší úspory. Motivace pro zaměstnavatele. Takový zaměstnanec by ho „stál“ řádově o čtvrtinu méně. Vhodné pro firemní řešení bydlení pro zaměstnance. Zaměstnavatel by mohl z části ušetřených peněz   vytvářet fond bydlení. Pro banky by bylo jednodušší zjišťování bonity. Řešení by nemuselo být technicky složité, ale hlavně levné. Žádné přerozdělování, žádné ztráty v díře zvané státní rozpočet. Nevýhodou by mohly být různé spekulace s výší platu apod. Ale to by se dalo ošetřit. Stát by tímto relativně něco ztratil, ale pouze relativně. V konečném důsledku by ho to vyšlo daleko levněji. Možná by na to stačila polovina toho, co dnes přispívá na stavební spoření.   Myslíte se, že je to reálné?        
0 0
možnosti

Janek

27. 4. 2003 16:53
Re: Není možné řešit bytovou politiku jiným způsobem?
Vaše úvaha vychází z jednoho naprosto fatálního omylu, čímž se stává nesmyslnou. Ten omyl vychází z toho, že valná většina občanů, včetně Vás, vychází z toho, že stavební spoření má ihned po uzavření smlouvy, nebo ve velmi krátké době, financovat statisícové i milionové úvěry. Principielně je stavební spoření nástrojem pro dlouhodobé spoření na základ pro budoucí úvěr. Jistě, bonitnější občané mohou běžný úvěr např. ve výši 1.000.000,- Kč čerpat již po dvou letech spoření ( zákonem daná lhůta ), předpokládá to ovšem naspořit v daném případě 400.000,- Kč během dvou let, což je pro valnou většinu mladých rodin , zejména s dětmi, nemožné. Rovněž mylná je úvaha o úplném zrušení poplatků za uzavření smluv. Tím by byla naprosto zničena fungující síť poradců a nabídka by se přestěhovala do " kamenných" poboček. Při naší národní povaze, kdy se vše řeší na poslední chvíli, by se systém naprosto zhroutil pro nedostatek klientů, kteří by nebyli včas a kvalitně informováni a oslovováni poradci. Ruku na srdce: opravdu si myslíte, že by byla klientela stavebních spořitelen stejně silná i v budoucnu, ponechala-li by se aktivita rozhodnutí uzavřít smlouvu pouze na občanech ? Je ještě mnoho lidí, a průběh této i jiných diskuzí na toto téma to potvrzuje, kteří neví a nechápou, jak výhodné je stavební spoření pro každého. Proto nehledejme třetí cesty, poučme se z chyb jiných a buďme rádi za ten stav který je a dokonce i za ten stav, který nastane. Kdo umí počítat a dokáže přemýšlet, tak ví, že i po změně zákona bude stavební spoření nejvýhodnějším spořícím nástrojem na fin. trhu. Nepropadejme panice a buďme optimisté. Krásný den, Janek.
0 0
možnosti

Kamila

25. 4. 2003 15:12
Proč se vlastně vyplácí st.podpora i občanům,kteří nepoužijí peníze na bydlení?
Otázku stavebního spoření sleduji již delší dobu zejména z toho důvodu,že kupuji byt na který si budu brát 2 úvěry ze stavebního spoření (na moje a zároveň na stavební spoření mojí maminky.) Na novelizaci zákona o stavebním spoření mi vadí následující 2 body: 1.Nelíbí se mi,že někdo si po 5 letech spoření za uspořené peníze včetně státní podpory koupí např. nové auto.Proč má státní rozpočet příspívat na věci,které nemají s bydlením nic společného?Myslím se,že novela zákona by hlavně měla vzít v úvahu účelovost využití finančních prostředků. 2.V připravovaném návrhu se mi dále nelíbí stanovení věku 15 let pro přiznání státní podpory.Vím,že v dnešní době většina mladých lidí navštěvuje vysokou školu a je tedy méně pravděpodobné,že finanční prostředky pro účel bydlení ve větší míře nevyužijí ve věku 21 let,ale co mladí lidé,kteří by v době plnoletosti chtěli získat vlastní byt? Myslím si,že je to trochu diskriminace pro lidi toužící po vlastním bydlení mezi 18-21 věkem bydlení. Zároveň bych chtěla doporučit pracovníkům ministerstva financí provést ve spolupráci se stavebními spořitelnami analýzu,kolik lidí skutečně využije prostředky vč.st.podpory na bydlení,možná že by to mohla být zajímavá statiska.Vím,že by tu byl zřejmě velký problém zjistit,kolik lidí při nečerpání úvěru skutečně použili prostředky na bydlení.Ale tento fakt by se dal v novém zákonu ošetřit doložením účelovosti peněz a následně po té by mohla být vyplacena státní podpora. Špatné pocity mám i připravované změně sazby DPH z 5% na předpokládanou výši 9%.Kupuji si nový byt a pokud budu podepisovat kupní smlouvu po 4/2004 a předpokládaném vstupu do EU,je možné,že díky změně DPH zaplatím o 80 tis. na dani více než předtím.Je to velmi špatný pocit,že si musím půjčit od banky ještě více peněz,takže banka bude šťastná bude na mně ještě více profitovat a já budu muset zůstat déle v práci,abych si na veškeré závazky vydělala alespoň do té doby,než se se splátky stanou natolik únosné,abych si mohla dovolit odejít na mateřskou dovolenou. Chápu,že výdaje státního rozpočtu je třeba snížit,ale proč se poučujeme pouze v některých zákonech EU,pokud vím,státy v EU nemají tak velké problémy s veřejnými financemi.Já bohužel nevidím,že bychom přebírali nějaké výhody EU,pouze se zatím snažíme osvojit její nevýhody.
0 0
možnosti

Janek

25. 4. 2003 15:25
Re: Proč se vlastně vyplácí st.podpora i občanům,kteří nepoužijí peníze na bydlení?
Kamilo, zamyslete se, prosím, nad tím, díky komu  můžete čerpat úvěr na koupi bytu z Vaší a maminčiny smlouvy. Je to díky tzv, přátelským klientům, kteří své peníze ukládají ve stav. spořitelnách motivováni vysokým úrokem z vkladů a po pěti letech čerpáním státní podpory. To, že tento "přítel" nechce čerpat úvěr ještě neznamená, že by neměl mít na st.příspěvek nárok. On Vám svými úložkami umožnil úvěr, čili státní podpora jemu poskytnutá umožnila Vám řešit Vaší bytovou situaci. To tedy k bodu 1. K bodu 2 nezbývá než říci, že hranice věku 15 let je čirý nesmysl, uvážíme-li, že pokud rodiče uzavřou dítěti po narození smlouvu a po malých částkách mu budou spořit 18 a více let, vytvoří tím dítěti budoucí solidní základ pro úvěr nebo hypotéku. Tím tento ( v okolních zemích, hlavně v Rakousku zcela běžný ) jednoduchý a rodinný rozpočet nezatěžující model spoření naprosto narušen .
0 0
možnosti

xbert

25. 4. 2003 11:10
Boříme s liškou
Zajímalo by mě proč se to spoření jmenuje stavební. Spíše bych to nazval státní podpora Bank skrze občana. Je to hezký že se stát snaží, ale podle mě je to špatně cílené. Proč by měl někdo dostávat státní podporu na novýho Mercedesa?
0 0
možnosti

Janek

25. 4. 2003 11:35
Re: Boříme s liškou
No, pokud pominu to, že nového Mercedesa asi převážná většina klientů ze stavebního spoření nekupuje ( dle dostupných analýz byla loňská průměrná cílová částka někde okolo 200.000,-Kč ), tak proč ne? On totiž aby dostal státní podpory, musí spořit min. pět let. No a těch pět let svými úsporami umožňuje jiným klientům čerpat úvěry právě na stavby, přestavb, koupě, rekonstrukce bydlení, atd. Proto "Stavební spoření".
 
0 0
možnosti

Jitka

25. 4. 2003 10:05
proč s takovým předstihem
Zajímalo by mne, proč vláda dává vědět o změnách ve stavebním spoření s takovým předstihem a poměrně dost tento úmysl medializuje. Vždyť se dá čekat, že takový plán povzbudí zájem lidí pořídit si stav. spoření ještě výhodně. Pokud by vláda skutečně chtěla ušetřit, bylo by v jejím zájmu udělat tento krok co nejdřív a pokud možno "potichu" (a to vláda umí). Možná jsem moc podezřívavá, ale něco se mi na tom nezdá.
0 0
možnosti

Václava Jetelová

25. 4. 2003 8:22
Jak s tím máme vyjít?
Jsem 48 letá úřednice, ve 20-ti jsem dostala obecní byt, můj manžel měl byt u majitele. K němu jsem se po svatbě nastěhovala a obecní byt teď pronajímáme za 15 tis. měsíčně mladému páru. 1,500 měsíčně jsem z toho dávala na stavební spoření, abych od státu aspoň něco dostala, když příspěvky na bydlení jsou tak malé (dostáváme jen 1200 korun, no to je v dnešní době kdy všechno je tak drahý výsměch!). Stavební spoření jinak nepotřebujeme, ale mohlo by se hodit, obec nám chce byt zprivatizovat za 75 tisíc a takovou hotovost teď nemám u sebe, kupovali jsme Passata. Co eště nám vláda sebere, chtějí snížit státní příspěvek, valorizaci důchodu neustále odkládají, to má člověk na starý kolena žít jak póvl?
0 0
možnosti

GraveDigger

25. 4. 2003 8:58
Re: Jak s tím máme vyjít?
vovovo vo tom to je
0 0
možnosti

Roman

25. 4. 2003 6:51
RADA VŠEM
piště maily poslancům  http://www.psp.cz/sqw/fsnem.sqw  a ministrům, že pokud se cokoliv změní na starých smlouvách můžou očekávat hromadné žaloby ve Štrasburku a ještě na tom stát prodělá a státní rozpočet nebude opět vyrovnaný....
 V době uzavření smlouvy platil takový zákon jaký platil. Měnit podmínky smlouvy jde jen se souhlasem obou stran.....
0 0
možnosti

Tomáš Marný

25. 4. 2003 7:06
Re: RADA VŠEM
V obchodních podmínkách stavebních spořitelen máte jasně a česky napsáno, že státní příspěvek je poskytován podle platného zákona o stavebním spoření. Takže pokud poslanci schválí zákon, že dostanete h..., máte smůlu, protože zo bude v platném zákoně.
0 0
možnosti

Petr

25. 4. 2003 6:42
Příští volby
Pečlivě budu sledovat jak kdo hlasuje pro příští volby....
Zrušit fungující systém? Sobotko máš hlavní vliv proč ODS příště vyhraje volby a druhá bude KSČM!
0 0
možnosti

George 2

25. 4. 2003 7:51
Re: Příští volby
No fajn, já jenom doufám, že si volič též všimne proč tak Sobotka činí a kdo ho do toho tak vehementně tlačí. Z jedné strany chce pravice snížení schodku rozpočtu a na druhé straně kritizuje opatření, které by jej mohlo snížit... Velmi poučné!
0 0
možnosti

LetMe Be Your Teddybear

25. 4. 2003 0:36
se 4500/rok
si můžou políbit arsch
0 0
možnosti

abc

25. 4. 2003 0:53
Re: se 4500/rok
Miliardáři čtou fincentrum, to mě teda podržte...
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...