Diskuze

Ruleta místo pojištění

Nejen, že životní pojištění nemusí být vždy bezpečné, ale může představovat velice rizikovou investici. O tom se již přesvědčili i klienti českých pojišťoven, kteří prostřednictvím investičního životního pojištění investovali do zahraničních akciových fondů. Pro koho je tento typ pojištění vhodný?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Šafránek

16. 11. 2003 10:47
Bezpečnost IŽP
Já si dovolím tvrdit, že v otázce bezpečnosti IŽP pravdu má jak pan náměstek Šulc, tak i autor tohoto článku. Ono záleží na tom, z jaké pozice se na tu bezpečnost díváme. Z pohledu pojišťovny a státního dozoru je skutečně nejbezpečnější nechat investiční riziko zcela na klientovi a hlídat si pouze to, aby příslušné fondy nikdo nevytuneloval. Žádný jiný závazek (mám teň na mysli negarantované fondy) totiž pojišťovna v tomto případě nemá, a proto není až tak složité svým závazkům dostát! Pokud se stane cosi významně negativního na kapitálových trzích, mají smůlu klienti, ale pojišťovnu to neohrozí. V případě klasického KŽP je pojistná částka pro případ dožití (popřípadě garantovaný doživotní důchod) jasně smluvně stanoveným závazkem pojišťovny vůči klientovi a investiční riziko nese pojišťovna. Významná negativní událost na kapitálových trzích tak může skutečně ohrozit schopnost pojišťovny dostát svým závazkům (v tomto případě jsou závazky přímo vyčísleny v pojistných smlouvách, v případě IŽP nikoliv). Dalším obecným rizikem může být to, že pojišťovna neodhadne TÚM. Toto riziko je ovšem v ČR zmírněno státní regulací výše TÚM. A proč má pravdu autor článku? Protože klienta, který v IŽP vidí zdroj svých prostředků pro postproduktivní věk, výše zmíněný typ "bezpečnosti" příliš nezajímá, takový klient za bezpečnost produktu považuje garanci toho, že dostane minimálně sjednanou pevnou částku. Za tuto garanci ovšem klient platí nižším výnosem, což je zcela logické. Z pohledu klienta je tedy prohlášení pana náměstka poněkud zavádějící. I když samozřejmě pesimista jistě namítne, že je lepší dostat něco z fondů IŽP než nic ze zkrachovalé pojišťovny. Pak je třeba se pečlivě zamýšlet nad tím, u které pojišťovny si tento dlouhodobý produkt sjednávám. Já osobně vidím zásadní problém IŽP v tom, že mnoho klientů není dostatečně informováno o vlastnostech tohoto produktu a vůbec netuší, že nesou investiční riziko. Proto se jednoznačně přimlouvám za dozorování IŽP KCP nikoliv MF.
0 0
možnosti

František

17. 11. 2003 21:52
Re:
O jaké fondy se vlastně jedná? U IŽP jde o fondy uzavřené, či otevřené? Mnozí pojišťováci uvádí, že se jedná o uzavřené podílové fondy, což není pravda. Jde jistě o otevřené podílové fondy, které nejsou obchodovány na veřejném trhu cenných papírů. Kam byste fondy IŽP zařadil? Není zde nebezpečí upravování (nadlepšování) výkonnosti jednotlivých fondů, třeba pomocí změny portfolia apod.?  
 
Mnozí zde vychvalují IŽP, ale opět se zapomíná na nemalé, mnohdy skryté, poplatky, které si pojišťovny nechávají. Kromě jiného i měsíční poplatky (65 Kč i více) za vedení účtu a 1,5 a ž 2,5% z vložených prostředků za správu portfolia. K tomu musíme připočítat většinou 5% při nákupu podílových jednotek a nesmíme zapomenout ani na zdanění. I když je někde v dáli. Část, kterou si pojišťovny strhávají na krytí rizika, je skoro srovnatelná s obdobným rizikovým pojištěním. Tak kde je ta výhoda? Jedině v možnosti využití daňových výhod. Ale jak dlouho to bude platit? Do příštích voleb?
0 0
možnosti

opas

14. 11. 2003 13:33
KŽP
Na http://www.amcico.info" target="_blank" rel="nofollow">http://www.amcico.info je docela dobrý kalkulačka, nebo si zkuste napsat na amcico@amcico.info o poslání vašeho poradce. Jen to jen můj osobní názor, ale hodně se mi líbí že se moc nevnucujou. "Jsme nejlepší, ber nebo nech". Když necháte tak neotravujou.
0 0
možnosti

MGMG

14. 11. 2003 13:08
Doplnění předchozího
Oficiální stanovisko ARIZu k investičnímu životnímu pojištění bude zveřejněno na webových stránkách počátkem měsíce prosince.
 
Martin Gardavský
generální sekretář ARIZ ČR
0 0
možnosti

MGMG

14. 11. 2003 13:04
Postřeh z levé strany tabulky
Zajímavý článek, který nás nutí odpovídat na otázky, které jsme si dlouhou dobu zakazovali pokládat. Investiční životní pojištění rozhodně není špatný produkt. Já sám ho mám a doposud jsem neměl důvod být nespokojený. Jsem ovšem typem klienta z levé části tabulky a troufám si tvrdit, že z  hlediska rizik a očekávání jsem byl v obraze o něco více než můj „poradce“. Dívám se na produkt ne jako na pojistku, ale jako na investici (a ne špatnou) s dejme tomu pojistným prvkem. A pak nemám problém a navíc mně je celkem jedno zda dozor vykonává Komise nebo Ministerstvo financí. Mohli bychom sice otázku „kompetencí“ rozpitvávat a mohli bychom se dostat i k zajímavým závěrům, ale valný praktický smysl by to nemělo. Jsem i proto zdrženlivý k tvrzení, že v případě nabízení investičního životního pojištění „pojistnými agenty“ může docházet k obcházení zákona (§ 45a ZoCP). Nesmíme totiž zapomenout, že uvedený produkt není nic ilegálního, je nabízen subjekty, které mají licenci MF a způsob prodeje (zprostředkování) je obdobný jako u jiných pojistných produktů. Jenže velká většina investorů bude patrně pocházet z pravé části tabulky a při nekvalifikovaně postavené nabídce mohou být uvedeni v omyl. A tady je ten zakopaný pes. ARIZ ČR to řeší tím způsobem, že v současné době svým členům doporučuje aby se k investičnímu životnímu pojištění chovali stejným způsobem (z hlediska odborné péče) jako k instrumentům z oblasti investičních cenných papírů. Připravuje se asociační norma, která to členům patrně i přikáže. Kladu si teď jen otázku zda tato naše „přísnost“ nebude jen donkichotským příspěvkem do diskuse a zda bude širokou investorskou veřejností oceněna. Mohu si rovnou i odpovědět – někdo začít musí a ARIZ již několikrát dal najevo, že samoregulaci nebere jen jako hru!   Podotýkám, že výše uvedené řádky jsou mým osobním pohledem na diskutovanou problematiku a nejsou oficiálním názorem ARIZ ČR. Oficiální st
0 0
možnosti

Petr Šafránek

14. 11. 2003 14:11
Re:
Samozřejmě, že současná podoba prodeje IŽP je legální. Ale to nic nemění na tom, že tím dochází k obcházení státní regulace podnikání na kapitálových trzích. Přece není normální, abych jako zprostředkovatel rámcové smlouvy s investiční společností byl regulován a jako zprostředkovatel téhož pod hlavičkou pojišťovny regulován nebyl! Naopak - když zprostředkovávám investici do otevřeného podílového fondu, klient s velkou pravděpodobností tuší, že jde o investici. Ale když totéž dělá pojišťovací agent pod hlavičkou pojišťovny, klient se může snadno domnívat, že sjednává pojistku, nikoliv investici. O to je to nebezpečnější.
0 0
možnosti

koloděj

14. 11. 2003 10:24
To je dobrý
Já jsem nyní uzavřel výnosové životní pojištění u České podnikatelksé pojišťovny, tzv. pojištění s Filipem (děsnej název). Můžete mi říci o jaké pojištění tedy jde, klasické životní, nebo investiční - mě se to jeví jako matení pojmů. Poraďte mi - předem děkuji.
0 0
možnosti

Honzajs

14. 11. 2003 11:16
Re:
Máte možnost si vybrat, kam budou investovány Vaše prostředky?
0 0
možnosti

Petr Šafránek

14. 11. 2003 10:10
Zkušenost
Ještě bych rád doplnil jednu zkušenost s IŽP. Nejméně informací o něm mívají ti, kteří si je sjednají v rámci nabídky příspěvku od zaměstnavatele (resp. v rámci dohody pojišťovacích agentů se zaměstnavateli). Tam jsou smlouvy zpravidla uzavírány jako na běžícím pásu a zaměstnanci mnohdy netuší, co podepisují. Na jednu stranu je to nemusí až tak pálit, protože zdánlivě nejde o jejich peníze (jde o nenárokový příspěvek zaměstnavatele a pokud zaměstnavatel podlehne tlaku pojišťovacího agenta, nemá zaměstnanec na vybranou - buď bere nebo ne). Agenti pak zpravidla jednají jen se zástupcem zaměstnavatele a zaměstnancům již mnoho informací neposkytují. Na druhou stranu ale jde o smlouvu mezi zaměstnancem a pojišťovnou, kterou zaměstnanec třeba při změně zaměstnavatele musí dál nějak řešit (například platit sám, apod.), tudíž by rozhodně měl vědět, co podepisuje.
0 0
možnosti

Jarmila

14. 11. 2003 9:38
Vynikající článek !!
Díky za něj !!!
0 0
možnosti

Petr Šafránek

14. 11. 2003 7:16
Děkuji autorovi
Vážený pane Šídlo, velice Vám děkuji za tento článek, zejména pak za závěrečnou tabulku s upozorněním! Je skutečně paradoxem, že MF ĆR a KCP se nedokáží zatím dohodnout na tom, že by IŽP zcela jednoznačně mělo spadat pod dozor KCP. Jestliže zprostředkovatel např. rámcové smlouvy o nákupu podílových listů fondu peněžního trhu musí být osobou registrovanou dle §45a ZCP a zprostředkovatel IŽP nikoliv, je to zjevný nesmysl! A nejde jen o registraci zprostředkovatele, ale zejména o povinné informace o fondech a o dozor nad marketingovými materiály. Zatímco investiční společnosti mají jasně stanoveno, jaké informace musejí o otevřených podílových fondech sdělovat a jaká upozornění musejí obsahovat jejich marketingové materiály, pojišťovny takovou povinnost nemají. O příslušných fondech tak klient pojišťovny při uzavírání smlouvy nedostává prakticky žádné informace! Opakovaně se v praxi setkávám s tím, že klient vůbec netuší, že má IŽP! Několikrát mi klient předložil smlouvu o IŽP s tím, že má nějakou životní pojistku. To bylo vše, co věděl. Alokaci do fondů udělal pojišťovací agent a klient to podepsal. To, že klient nese plné investiční riziko, vůbec netušil, o jednotlivých fondech také vůbec nic nevěděl. Nemám nic proti IŽP (naopak si cením jeho průhlednosti), ale musím shodně s autorem konstatovat, že jeho prodejem v současné podobě dochází k obcházení státního dozoru nad podnikáním na kapitálových trzích a že to může být pro klienty velmi nebezpečné, neboť opravdu nemusí vůbec tušit, že prostřednictvím své pojistky investují do negarantovaných fondů! Ing. Petr Šafránek, člen Etického výboru http://www.arizcr.cz" target="_blank" rel="nofollow">ARIZ ČR
0 0
možnosti

Petr Šafránek

14. 11. 2003 7:24
Dodatek
Ještě bych rád doplnil, že http://www.arizcr.cz" target="_blank" rel="nofollow">ARIZ ČR doporučuje svým členům, kteří působí (samozřejmě na základě jiných oprávnění, než je registrace KCP)  i v oblasti zprostředkování pojistných produktů, aby při zprostředkování IŽP postupovali jako při zprostředkování rámcové smlouvy o nákupu podílových listů a aby i tyto obchody zapisovali do povinného deníku investičního zprotředkovatele.
0 0
možnosti

Fredy

14. 11. 2003 7:02
Dlouhodobá ruleta.
To se Vám povedlo, IŽP - chlouba pojišťoven a velký hit  mnoha pojišťováků trochu z jiného, méně populárního, úhlu pohledu. Díky za něj.  
 
Pokud by byla Česká republika fungující demokracií, tak by pan Jaroslav Šulc již nebyl náměstkem ministra financí.
0 0
možnosti

roman

14. 11. 2003 9:09
Re:
Souhlasím s ing. Šafránkem a Fredym. Zase jednou dobrý článek, který jde k věci a hit posledních let dobře rozebral.
Nicméně bych se chtěl věnovat něčemu jinému, které s tímto ale úzce souvisí.
Můžeme to uvést nerudovským: Kam s nimi?
Dnes bylo docela roztrháno investiční životní pojištění, obyčejný klient se musí křižovat a děsit se. Podobně bylo před nějakým časem "likvidováno" kapitálové životní pojištění. Penzijní fondy dostaly rovněž pořádnou ťafku, teprve tady se mnoho klientů dozvědělo, že vklady nejsou pojištěny. Stavební spoření je jedno z mála, které se snad ještě vyplatí. Příští rok to bude horší. Když před mnoha lidmi řeknete podílový fond, tak vás skoro vyhodí z okna.
Znovu se tedy ptám: Kam s nimi? (tedy penězi).
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...