Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Příjmy z pronájmu: daním neuniknete

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří s větší či menší pravidelností pronajímají nějakou nemovitost, pak už možná přemýšlíte o způsobu zdanění těchto příjmů. Určitě se vyplatí si ještě před koncem zdaňovacího období projít veškeré doklady a udělat jejich předběžnou kontrolu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

jiný vlastník

rodina přítele mi půjčila chatu, kterou mi také umožnila podpronajímat. několik týdnů pobytu ročně mi pomáhá hradit režijní náklady na bydlení v tomto domě. pokud bych tento příjem zdaňoval, mohu to udělat dle §9

0/0
21.6.2009 14:23

zuzana

více vlastníků

dobrý den, mám spíš dotaz než příspěvek. je nás více vlastníků, ale příjem z nemovitosti si nerozdělujeme. peníze necháváme, abychom měli z čeho hradit opravy domu. jak postupovat při zdanění?je možné, aby přiznání podával jen jeden vlastník nemovitosti? děkuji Zuza

0/0
24.2.2009 18:26

Marie

pronájem bytu a daně

Prosím o radu - ve 4/08 jsem koupila družstevní byt, ve kterém jsem nebydlela a který jsem renovovala a od 9/08 jej pronajímám cizímu podnájemci. Mým příjmem je nájemné ve výši 5000,-Kč měsíčně, celkem 4x za rok 2008, tedy 20000,-. Může být mým výdajem platba nájmu 3000,-/měsíc, za rok 2008 tedy celkem 9x3000=27000,- anebo pouze 4x3000=12000Kč? Děkuji za každý názor.?

0/0
15.2.2009 0:04

Monstrum Anonymič Anonymov

Nasrat

Po tom, co mám na účtě je státu hov..o.

0/0
22.1.2009 14:29

Katerina

Kolik je tedy dnes dan z pronájmu?

Jeste prosím kdyby mi mohl někdo odpovedet třeba na email: lizaa@seznam.cz

0/0
22.1.2009 10:44

Katerina

Kolik je tedy dnes dan z pronájmu?

Mohl by mi nekdo spolehlive říci, kolik % se dnes platí dan z pronájmu? Dle článku jsem pochopila že do roku 2006 to bylo 30%  a od té doby 20%(pro ty co spadají do katergorie §9.

Děkuju moc

K.

0/0
22.1.2009 10:43

Alena

Re: Kolik je tedy dnes dan z pronájmu?

Špatně jste pochopila.

Př.: máte zisk z pronájmu 100.000,- / rok. Výdaje máte 20.000/rok. Zisk, z kterého byste počítala daň (15 %) je tedy 80.000,- Tzn., že se vám vyplatí využít paušální daň, tj. 30%, takže budete počítat 15% daň z příjmu 70.000,-.

Doufám, že to chápete

0/0
27.3.2009 11:54

tina ewra

doporucene

cus jak se dari bayj baj(Y)

0/0
8.4.2008 12:56

Lukáš

? Daň z příjmů FO za pronájem

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Výpočet daně z příjmu FO z pronájmu. Nemam výdaje související s příjmy. Počítat paušálně. Předem děkuju s pozdravem Lukáš

0/0
1.4.2008 23:37

martin

jak danit

Investoval jsem ted pronajmam byt,nemam  ŽL,jsem zamestnanec,mam ten prijem zdanovat,a jak, prijem je 4000 kč +inkaso/mesic,Diki:-(

0/0
13.5.2007 13:24

vasek

zadost

0/0
13.5.2007 13:11

ája

pronájem bytu

Dcera, žijící v cizině, stále občanka ČR, pronajala tady v ČR byt v osobním vlastnictví. Má zde daňovou povinnost, nebo jak se to řeší ? Děkuji za radu.

0/0
23.2.2007 22:21

dadek zd

daň z pronájmu polí

Pronajímám pole (bez živ. listu) na smlouvu soukromému zemědělci. Ten mi ročně platí nájem 7500Kč. Můj hlavní příjem je ze závislé činnosti, takže pracuji a nájem je vlastně na přilepšení. Chtěl bych znát, zda mi z tohoto příjmu vyplývá daňová povinnost a jaká. Od jaké výše nájmu musím danit? Od jaké výše nájmu musí danit starobní důchodce?

0/0
11.2.2007 10:02

vlasta

pronájem bytu

od  jaké částky příjmu za pronájem bytu za rok 2007 se musí podávat daňové přiznání?

0/0
10.2.2007 20:17

Zuzana

Směšné příjmy

V paneláku pronajímáme kočárkárnu. Za rok jsem získala z tohoto pronájmu 61,0Kč. Je nutné tento příjem započíst do daňového přiznání? Jakým způsobem? Díky za radu.

0/0
6.2.2007 21:17

Banka

dan přiz . důchodce

Dobrý den, mám dotaz.

Důchodce pronajima čast sve nemovitosti. příjem cca 35 000 za rok.Podava dan. priznání podle par.9

Uplatnuje na sebe nezdanitelnou částku? predpokladam, že soc a zdrav poj při par. 9 neplatí....

0/0
22.1.2007 6:40

míša

Re: dan přiz . důchodce

Ano může si odpočíst slevu na dani ve výši 7.200,-Kč. Sociální a zdravotní pojištění se při použití par.9 neplatí.

0/0
25.1.2007 10:14

Jarka

Re: Re: dan přiz . důchodce

dúchodce 7200,-Kč nemůže uplatnit

0/0
24.3.2007 20:57

Bernard

Re: Re: Re: dan přiz . důchodce

§35ba odst. 2) zákona č. 586/1992 o daních z příjmů:

Nepřevyšuje-li starobní důchod 38 040 Kč ročně, přízná se částka podle odstavce 1 písm a(7200);-)

0/0
19.5.2007 10:33

jirka

pronájem bytu v OV

pronajímám byt bez smlouvy za 6000,- včetně energií. radíte mi to přiznat nebo se mám domluvit s nájemníkem že mi platí jen za služby spojené s užíváním bytu??

0/0
15.1.2007 17:42

uška

Re: pronájem bytu v OV

Řeším také pronájem družstevního bytu. Napíši vám co jsem zatím našla.

Musíte mít souhlas majitele s pronájmem. Smlouvu písemnou o podnájmu (najdete na internetu)Roční příjem do 15 tis. nemusíte dělat přiznání daně z příjmů.

0/0
18.1.2007 12:25

Lucie

Re: Re: pronájem bytu v OV

Můžete mi dát odkaz, kde jste přišla na to, že do 15.000,- se nemusí danit. Pronajímáme garáž do 10.000,- a nevíme zda to danit či ne. Díky;-(

0/0
13.2.2007 15:15

Standa

pronájem dílen

Od příbuzného jsem si pronajal na podnikání dílny.  Má zaměstnání jako úředník s dobrým platem a proto chce pronájem jen za symbolickou částku, aby ji nemusel uváděl ve svém daňovém přiznání. Jaká je tato minimální částka?

Děkuji

0/0
27.12.2006 18:24

Markéta

Prosím, jak rozdělit co je a není výdaj či záloha?

Tak, jestli tomu správně rozumím - platby zálohové, které mi pak vyúčtuje družstvo nebo ČEZ nebo plynárna se nepočítají jako výdaj?! A co platby za rozhlas a televizi? Jěště také mám fond oprav, který mám stejný v nájemní i podnájemní smlouvě, a také jako člen bytového družstva splácím měsíčně 1101,- Kč finanční podíl na koupi nemovitosti od magistrátu, který jsem pro podnájemce specifikovala jako platbu za byt. Vlastní podnájemné pak je specifikováno zvlášť a činí zhruba 40% celé měsíční platby. Z čeho si tedy podle Vás mohu uplatnit 30% jako výdaje???? Samozřejmě jsem měla výdaje, protože první podnájemníci mi jen mailem oznámili, že končí, a zanechali neuvěřitelný nepořádek včetně politých koberců. A jestli budou stačit zálohy na služby také nevím. A další podnájemníci chtěli byt bez nábytku, tak jsme něco museli odstěhovat a něco vyhodit - vše se k příteli nevešlo. Ale účtenky nemám.

0/0
30.11.2006 0:21

Ivana

Jen nějak nevidím tu sazbu daně

Jen nějak nevidím tu sazbu daně (§7 je mi vcelku jasný, normální podnikatelská činnost, ale §9 se přece nezdaňuje sazbou příjmu ze závislé činnosti ani z podnikání, tak proč to není v článku uvedeno? Autor se dostal sotva ke zdanitelnému základu! To je jen polovina údajů potřebných k výpočtu!

0/0
29.11.2006 11:30

uška

Re: Jen nějak nevidím tu sazbu daně

Ty § jsou tam uvedeny proto aby bylo jasné do jaké kolonky to napsat. Podnikatel to daní dle § 7 a nepodnikatel dle § 9. % jsou stejná, jen k té částce každá osoba dojde trochu jinak.

0/0
18.1.2007 12:33

Iva

uplatnění příjmu z pronájmu dle skutečných hodnot

lze uplatnit i splátku úvěru na nemovitost?

0/0
28.6.2006 18:45

Edgar Widhalm

Podnájem části bytu - výše zdanění - dotaz

0/0
21.5.2006 17:52

uška

Re: Podnájem části bytu - výše zdanění - dotaz

Dle skutečných příjmů v tabulce ZDP pro f. osoby. Do 15. tis. ročně se příjem nezdaňuje viz § 38 ZDP

0/0
18.1.2007 12:34

Edgar Widhalm

Podnájem části bytu - zdanění

Manželka a já jsme starobní důchodci.Chtěli bychom pronajmout část našeho bytu v rodinném domku.Náklady bychom odečtli paušálně (-30  procent). Jaké další částky si můžeme odečíst?

0/0
21.5.2006 17:51

uška

Re: Podnájem části bytu - zdanění

Již žádné, vše je v těch 30 %.

0/0
18.1.2007 12:35

Ladislav Wróbel

Daně

Začínám podnikat a za pronájem místnosti budu platit 14000mohu si tuto částku odečíst z daní

0/0
4.4.2006 18:41

uška

Re: Daně

Dát faktury do výdajů

0/0
18.1.2007 12:36

Dana

Příjmy z pronájmu
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik procent si můžu odečíst v daňovém přiznání za rok 2005. jedná se mi o příjmy z pronájmu. Děkuji
0/0
29.3.2006 11:28

Dana

Re: Příjmy z pronájmu
jo už jsem koukala na předchozí odpovědi-tak to je 30%.
0/0
29.3.2006 11:35

Petr

odpisy z pořizovací ceny nemovitosti
Prosím o informaci:
Je možné při dlouhodobém pronájmu rodinného domu odečítat odpisy z pořizovací ceny nemovitosti? Pokud ano tak ve kterém řádku přílohy daňového přiznání?
Děkuji.
0/0
20.2.2006 9:14

ivov

Re: odpisy z pořizovací ceny nemovitosti
Odpisovat rodinný dům pronajímaná dle § 9 určitě lze - podle řady autorů.  Já odpisy uvádím v řádku 205 přílohy č. 2 Přiznání k dani z příjmů fyz. osob (za r. 2005). I.V.
0/0
26.3.2006 21:56

Jirka

Paušál
Proč v příspěvku v tabulce uvádíte výdaje 20 %, když v ýše je uvedeno, že retroaktivně platí 30 %  ?!?!?!?! Záměrně matete uživatele ?!?!?
0/0
19.2.2006 9:28

uška

Re: Paušál

Nematou, ty % se změnila

0/0
18.1.2007 12:36

jaja

david
příjem do 15 tis. se nemusí danit, ani se nepodává daňové přiznání - viz formulář 1. Daně z příjmů na finančních úřadech.
0/0
31.1.2006 18:53

david

Kdy podat daň. přiznání ?
Od jaké částky z pronájmu se musí podávat daň. přiznání ?
0/0
27.1.2006 10:34

uška

Re: Kdy podat daň. přiznání ?

od 15 tis Kč

0/0
18.1.2007 12:37

Mochnička

Poradí někdo?
Toto by mě také zajímalo.... jsem v podobné situaci... Kdo poradí....?
0/0
15.1.2006 23:30

Ferdinand

7 bytů - jaký §?
Vlastním 7 bytů, které pronajímám. Je stále možné příjmy z pronájmu zdaňovat dle §9 i když se jedná o činnost soustavnou atd.? Děkuji za kvalifikovanou odpověď.
0/0
13.1.2006 12:36

F

Re: 7 bytů - jaký §?
0/0
15.1.2006 23:29

uška

Re: 7 bytů - jaký §?

Pokud na ten pronájem nemáte ŽL tak daníte dle § 7. Pokud máte na pronájem ŽL, tedy v tomto oboru podnikáte, tak daníte dle § 7

0/0
18.1.2007 12:39

hrubos

volby na netu
 
0/0
6.1.2006 14:24

Martin

Paušál ?
Jaká je tedy výše paušálu pro daňové přiznání za r.2005 dle paragrafu 9 ? Z článku a tab mi to není jasné.
0/0
5.1.2006 8:39

Oggy

Re: Paušál ?
Ale je to jasné. Polobolševici potřebují peníze na pastelky a tak povolili za rok 2005 paušál 30% :-D
0/0
6.1.2006 13:38

Jarina

Re: Paušál ?
V článku - v tabulce - pravá část dole - je chyba - správně ¨je možno z příjmů odečíst 30 % již za rok 2005.
0/0
31.1.2006 18:43





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.