Diskuze

Neplaťte za plyn zbytečně moc

Kromě toho, že utáhnete kohouty na topení a uděláte řadu dalších úsporných opatření, paradoxně můžete cenu plynu srazit i tím, že trochu zvýšíte jeho spotřebu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vorel46

2. 4. 2008 20:36
Neohřívejte vodu na víc...

Pane kolego irituje mně jak všichni rádci úspor opisují jeden od druhého a nikdo z nich nepřemýšlí o detailech. U akumulačního ohřevu vody není rada na ohřev vody na víc jak 55 stupňů rozumná (aby se nemusela míchat se studenou). Platí to i u elektrických akumulačních ohřevů vody. Neplatím přece za odebranou teplou vodu, ale za energii kterou vodě dodám a spotřebuji. Čili pokud mám dobře zaizolovaný bojler, může mi být z hlediska spotřeby energie jedno jestli vodu ohřeju na 55 nebo 70 stupňů. V prvním případě jí spotřebuju víc, v druhém adekvátně míň. Vzpomeňte na učivo základní školy z fyziky a zkuste namíchat roztok dané koncentrace ze dvou jinak koncentrovaných. S mícháním dvou různě teplých kapalin je to obdobné. Jen při využití Vaší rady se zbavuji možnosti mít k dispozici dostatek teplé vody (podotýkám že mluvím o bojlerech - nikoli o průtokáčích).

0 0
možnosti

Ivan

7. 4. 2008 22:42
Re: Neohřívejte vodu na víc...

A v tom je právě problém. Článek se evidentně týkal průtokových ohřívačů, kde zmíněné platí na 100%. Ba co víc, tento fakt je platný i pro akumulační ohřev vody. Každý akumulační zdroj vody je do určité míry tepelně izolován a z vyšší teplotou akumulovanou ve vodě dochází k větším ztrátám vzniklým únikem tepla přes tepelnou izolaci. Jak je vám jistě patrno, čím větší tepelný rozdíl mezi ohřívanou a ohřívající stranou, tím více se dokáže v takovémto nedokonale tepelně izolovaném prostředí promrhat energie. Nemluvě o tom, že při ohřevu vody na vyšší teplotu dochází ke srážení vodního kamene na topných tělesech, čímž dochází ke zhoršení jejich výhřevnosti co se týče u elektrických těles. Obdobné problémy vznikají ale i u plynových ohřívačů. O zkrácení životnosti a následné opravě a nebo výměně, což je opět finanční zátěž myslím není třeba sáhodlouze diskutovat. A to vůbec nehodlám zde sepisovat tisíce dalších faktorů, které maji vliv na tepelné ztráty nebo zisky při ohřevu vody. Howgh.

0 0
možnosti

odborník

1. 4. 2008 16:25
To byly časy...

...naše ústřední topení měla kohouty otevřeno/zavřeno, kolečka z nich byla sundaná, teplota v místnosti se regulovala pootevřením okna...

0 0
možnosti