Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Některým podnikatelům se vyplatí snížit si daně o paušál

Každý podnikatel má na výběr. Buď si ze svých příjmů odečte skutečné výdaje, nebo použije možnost odečtení nákladů paušálem, jehož výše se liší podle oborů podnikání. Z peněz, které za daný rok vydělal, si jednoduše odečte procento, které udává zákon. Výše paušálních odpočtů se liší podle oboru podnikání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

otuš

paušál

Jsem z toho jelen podnikam jako zamečník použivám paušalní naklad 60procent a od července jenom 50procent nebo to je pro nové podnikatele.jak mam počitat daně.

0/0
13.3.2009 11:57

Poláková

Re: paušál

Též by mně zajímalo jak to je. Nějak jsem tuto změnu nenašla ani v živnostenském zákoně a v zákoně o daních z příjmů. Je možné, že jsem špatně hledala, ale zajímalo by mně , kde je tato změna zveřejněna :-(

0/0
27.3.2009 13:09

huska

Vrácení přeplatku a doplatek

V loňském roce jsem dostala vrácený přeplatek daně a přeplatek soc. pojištění. Mám ho přičíst do příjmu Daňového přiznání OSVČ? Doplatek za zdravotní pojištění za rok 2007 (placená 03/08) už letos nemohu dát do výdajů?

0/0
10.3.2009 15:07

Mata

Psycholog

Psycholog může uplatnit 40% paušál?

0/0
27.2.2009 11:05

Staňková

Paušál 50 ?

Tak nevím kam patří restaurátoři, když mají koncesi od ministerstva kultury.

0/0
27.2.2009 9:07

Vašek

sro

Proč nemůže společnost s ručením omezeným uplatňovat paušál? Vždyť je to podnikatel s živnostenským listem.

0/0
23.2.2009 21:55

rudastraka

Re: sro

sro ma zivnoxtensky list ?? 8-o

0/0
23.2.2009 23:46

Vašek

Re: sro

Jistě. Může jich mít kolik chce.

0/0
24.2.2009 8:38

rudastraka

Re: sro

ziju v tom, ze zivnostensky list je jen pro fyzickou osobu

0/0
24.2.2009 12:22

jakadlec

Re: sro

sro musí vést účetnictví ze zákona

0/0
8.3.2009 20:47

Marek

Re: sro

I fyzická osoba zapsaná do obchodního rejstříku musí vést účetnictví a přesto může použít paušální náklady. Paušál může použítm pouze fyzická osoba!

0/0
9.3.2009 0:19

Marek

Re: sro

Paušál může použít pouze fyzická osoba, s.r.o. je právnická osoba a na tu se možnost paušálu nevztahuje. 

0/0
9.3.2009 0:16

a

vyhoda pausalu

Hlavni vyhoda pausalu je v tom, ze FU nezkouma opravnenost nakladu. U me to vyjde plus minus nastejno - pausal nebo realne naklady, ale pausal pouzivam prave kvuli tomu, ze se nemusim s nikym hadat o nakladech "na zajisteni a udrzeni".

0/0
23.2.2009 21:43

Venca

Poradí někdo..?

ta povinnost dodatečného přiznání k DP platila při přechodu z "skutečných výdajů" na paušál vždycky..? Konkrétně pokud jsem v roce 2006 evidoval skutečné výdaje a za rok 2007 použil paušál..? Jestli jo.., tak mě tedy čekají hezký věci..:-(

0/0
23.2.2009 20:45

aaa

Re: Poradí někdo..?

V této oblasti se nic nezměnilo. Mnohem lehčí je to při přechodu z paušálu na danění podle skutečných výdajů - tám žádná podobná povinnost není.

0/0
23.2.2009 22:12

Rodney2007

Re: Poradí někdo..?

Jiště že je. Podíejte se na §23/8/c zákona o daních z příjmů.

0/0
25.2.2009 11:59

jakadlec

Re: Poradí někdo..?

máte pravdu je to stejný tam i zpátky

0/0
8.3.2009 20:49

jakadlec

Re: Poradí někdo..?

v podstatě musíš ukončit podnikání za 2006 a začít podnikat v roce 2007, ale pozor, nesmíš odpisovat hmotný majetek, to je problém jíá když sem přecházel tak to vypadalo na finančním, že jsem první kdo to dělá, prostě správce daně o tom nemá ani páru a tak ti klidně poradí blbost

0/0
8.3.2009 20:56

martin sustr

DPH

a jak to je u plátců DPH??

Ti nesměji paušální náklady použít vůbec??

díky

0/0
23.2.2009 19:30

Radka

Re: DPH

Plátci DPH smějí samozřejmě paušál využít také.  :-)

DPH a daň z příjmů, jsou zcela odlišné daně.

0/0
23.2.2009 19:53

kvitek

Re: DPH

Na doplnění - obrovská výhoda "paušálu" - v realu jsou to výdaje procentem z příjmů - paušál je úplně něco jiného a pro rok 2008 je zrušený - nevím jaký odborník to psal. Tak tou výhodou je, že nemusíte podávat přiznání k dani silniční - aby to bylo správně - pokud je vozidlo používané k podnikání, přiznání by se podat mělo, ale nikdo Vám nedokáže, že jste opravdu toto auto používali k podnikání, když z výdajů(které budou stanoveny % z příjmů) není prokazatelné, že jste tam zahrnuli i benzín, odpisy a podobně.

0/0
24.2.2009 12:47

rudastraka

Re: DPH

dalsi velka vyhoda je, ze nemusis vest sklad

financak kam spadam je schopny se na tom vozit

0/0
24.2.2009 13:14

Karel

Z pausalu na skutecne vydaje

Nevi nekdo, jak je to pri opacnem prechodu - tzn. z pausalniho zdaneni na normalni ucto? Za rok 2007 jsem danil pausalem a za 2008 bych to rad udelal nakladove, jelikoz jsem mel naklady vyssi nez 50% trzeb...budu muset taky neco nekde prokazovat?

0/0
23.2.2009 13:29

Worff

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

Až případné kontrole z fiannčního úřadu. Ale povinnost vést účetnitctví máte.

0/0
23.2.2009 15:21

MarTrk

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

A nevíte jak to udělat při činnosti zprostředkovatele ? je tam 40% paušál a žádné náklady. Nějaké tipy ?

0/0
23.2.2009 17:34

Luda

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

Jde hlavne o tyto veci:

1) v roce 2006 vystavite fakturu, ale zaplacenou ji mate az v 2007. Tady musite v roce  2006 dodanit  pohledavku, protoze se to bere tak, ze je to zisk  vygenerovany za nejake obdobi v roce 2006, ve kteremu mate v roce 2006 naklady. Kdyz pak prijem vykazete az v 2007, tak z nej mate automaticky dalsi naklady (procentem z primu). Opatrny bych byl i u faktur vystavenych v 2007 na kterych je text, ktery by mohl navated k tomu, ze se cinnost udala v roce 2006.

0/0
23.2.2009 22:33

Luda

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

2) Pokud si v roce 2006 (a drive) poridite vyrobni prostredky (a uplatnite je v nakladech), ktere pak vyuzivate v letech, kdy jedete na pausal, tak by jste mel nejakou jejich cast (treba aktualni odhadni cenu) take dodanit .  Ale nektere veci jsou hodne sporne.  Kazdopadne, kdyz jste si napriklad poridil auto, u ktereho v roce 2006 provedl posledni odpocet a roce 2007 ho prodal, tak take muzete hodne narazit.

Proste se bere, ze to co jste uz jednou uplatnil v nakladech, nesmite pouzit znovu (pauselem).

Nejlepsi je na to se zeptat spravce, nejlepe, nejakeho znameho, ktery vam po "zajimavem" dotazu neposle hned kontrolu. A hlavne, lepsi je dodanit ted a zaplatin nejake penale nez ty penale platit v budoucnu ze mnohem delsi obdobi.

0/0
23.2.2009 22:33

Luda

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

!!!! a dulezite !!!!

kdyz takto zpetne "dodanujete" pohledavky a prostredky, tak to nezaklada povinnost davat opravne hlaseni na OSSZ a zdravotni pojistovnu, protoze toto neni z pohledu zakona o podnikani "prijem". Jen si musite pohlidat, ze ten prvni rok pausalu mate jine prijmy pro financak a jine pro pojistovny.

0/0
23.2.2009 22:34

jakadlec

Re: Z pausalu na skutecne vydaje

po mě chtěli i na sociálku i na zdravotní ale neplatil sem penále

0/0
8.3.2009 20:53

rudastraka

pausal

ja mam remeslnou cinnost, takze pausalni naklady 60%

ve skutecnosti mam naklady pouhych 20%, takze 40% mi jde nezdanenych do kapsy

pri lonskem obratu 3 mega to dela skromny milion dveste tisic :-)

0/0
23.2.2009 12:51

Darock

Re: pausal

Tak buď rád. Nebo si snad stěžuješ? Ve skutečnosti ale neznám řemeslnou činnost, kde by náklady tvořily jen 20%. Tak nízkou nákladovost nemají ani obchodní zástupci a ti často potřebují jen auto+benzín.

0/0
23.2.2009 16:35

rudastraka

Re: pausal

je to vyroba

0/0
23.2.2009 17:56

Radka

Re: pausal

Řemeslná výroba. Některé obory max. 20 %.

0/0
23.2.2009 19:59

Koldik

Re: pausal

Která výroba??? Řekni, prosíím, prosííím .... Já chcí takýý.

0/0
24.2.2009 11:39

rudastraka

Re: pausal

prumyslova elektronika

material treba jen 10% konecny ceny

0/0
24.2.2009 12:20

Koldik

Re: pausal

No jo, ale materiál nejsou všechny náklady. Předpokládám, že se to bez drahých strojů a lidské práce nedá dělat. A pak už to je asi dost přes 10%. Ale ok, superprofitabilní výjimky asi existují.

0/0
24.2.2009 16:39

Petr

Paušál je príma

Obzvlášť v situaci, kdy ve skutečnosti nemáte žádné náklady (účetní pracující na ŽL v kanceláři "zaměstnavatele" na jeho počítači). V tom případě vlastně díky 50% paušálu zdaňujete jen polovinu. A nemusíte se tu namáhat výkřiky o Švarc systému. Již nekolikrát v té firmě byla kontrola z finančáku a vždy bez problémů.

0/0
23.2.2009 10:41

Worff

Re: Paušál je príma

Finančáku je to buřt, jsou-li správně odvedené daně. Švarc-systém patří do kompetence Úřadu práce.

0/0
23.2.2009 15:18

Radka

Re: Paušál je príma

To jste na omylu. Poslední šťára z finančáku pečlivě zkoumala, zda-li naši makléři platí za pronájem pracovního místa, počítačů, software a mobilů. A proč? Protože aby byl náklad na "dosažení, zajištění a udržení příjmů" prokazatelný, musí se týkat vaší činnosti, nikoliv činnosti dalších subjektů, kteří pracují pro vás. Finančáky ZAJÍMÁ švarc systém.

0/0
23.2.2009 19:56

JirkaZ

Re: Paušál je príma

Financové se opravdu o švarc-systém příliš nezajímají. To, co popisujete, není kontrola švarce, ale kontrola oprávněnosti nákladů a to si každý dokáže ošetřit. Není nic jednoduššího než výše uvedené náklady naúčtovat "externistovi" a ten to zase zpětně rozpustí do ceny své služby.

Úřad práce se bude zajímat ještě navíc o úplně jiné věci : kolik má externista klientů, kdo mu zadává práci, jak je sepsána smlouva..atd. Tzn. že sankci za švarce dostanete spíš od UP než od FU (těm zdůvodníte leccos),

0/0
24.2.2009 0:23

xman

Re: Paušál je príma

No hlavně jestli si ta účetní nainstalovala svoje programy.....půjčovat jsi je pravděpodobně nemůže

0/0
23.2.2009 23:37





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.