Diskuze

Odjíždíte za prací do cizí země? Seznamte se s jejími pravidly práce a pojištění

Než odjedete pracovat do ciziny, poraďte se na úřadě práce o sociálním a zdravotním pojištění země, kam se vydáváte za prací. Před návratem domů si sežeňte všechna potvrzení. Jinak můžete přijít třeba o podporu. Přečtěte si příběhy tří mladých lidí, kteří doplatili na neznalost pravidel práce v cizině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

19. 12. 2009 12:52
Situace na VZP

Delal jsem u VZP pres 10let radoveho urednicka a je to opravdu holota...mam na mysli ty vedouci pracovniky. Nejenze jsou arogantne bohorovni, ale take uplatni a protekcnicti. Napriklad v  Prerove na pobocce kvetou uplatky, o tom si cvrlikaji vrabci na streseRv... 

0 0
možnosti

65c02

21. 9. 2009 9:11
EURES ...safra, to jsou dneska vymoženosti.

Když jsem do ciziny odjížděl já v  90tých letech, tak jsme samozřejmě ještě nebyli ani členové EU, ani NATO ani žádných jiných podobných západních struktur.... a podle toho taky vypadala složitost celé mojí relokace.

Získání pracovního povolení znamenalo úplně stejnou anabázi jakou musel tehdy projít příslušník rozvojového světa (ČR bylo z hlediska náročnosti získání povolení k trvalému pobytu a pracovního povolení v mojí nové destinaci zahrnuté do stejné skupiny států jako africké a asijské rozvojové krajiny, takže jsem v nové destinaci např. musel absolvovat rentgen plic kvůli riziku TBC, aniž by tam tehdy kohokoliv zajímalo, že v ČR riziko TBC neexistuje....předpis byl prostě předpis...).

Co se týče zdravotního a sociálního pojištění, tak na českých úřadech v těch dobách nikdo nic nevěděl.... prostě, za těch 10-15 let v těchto záležitostech nastal skutečně obrovský pokrok.R^

0 0
možnosti

evamiks

20. 9. 2009 15:00
komplikované

Proč je to tak složité? To naschvál? Neměli by být někde nějací (zodpovědní!!!) "poradci", kam se obrátit, když si nejsem jistý a oni nasměrujou? Jenže tady vždy napíšou - obrať te se na úřady... to mi tedy dost nestačí. Chci pobýývat nějakou dobu v zahraničí a přemýšlela jsem, jak všezařídit, abych nic nezanedbala. Jenže opravdu nevím... úřad práce? nebudu pracovat...

0 0
možnosti

jacqub

20. 9. 2009 17:53
Re: komplikované

Jestli jste si slečno nevšimla, tak v článku se několikrát opakuje "poradce EURES", takže stačí se podívat na jejich web (http://www.eures.cz) a zjistit kontakt na toho nejbližšího Vám. Opravdu je to tolik složité??? To že sídlí na úřadech práce neznamená, že se jen hrabou v papírech a o zahraničí nic neví, jistě Vám pomohou i ohledně pobytu bez výkonu práce. Důležité je ale říci, že mají na starost jen Evropu (to i mimo EU). Se zmiňovaným Davidem Chlupáčkem mám jen ty nejlepší zkušenosti. Sám jsem v zahraničí 2 roky pracoval...;-)

0 0
možnosti

Host

20. 9. 2009 9:35
To jen u nás cikáni dostávají dávky a žijou V Kanadě

Vyplatí se jim pro ně jezdit. A když tak si je vysoudí dodaečně. U nás totiž to vždycky někdo zaplatí. Z našich daní je to legrace.

0 0
možnosti

Host

19. 9. 2009 12:01
jjjjjjjjjjjii F)(CK VZP

hlavne pozor na VZP-to jsou sejdiri sejdiru i kdyz udelaji sami chybu a dokonce ji i priznaji, budou vam hazet klacky pod nohy, jak jen to pujde, komousi podelany, jsem moc rozcilenej, abych psal svuj pribeh s temahle imbecilama, nicmene bacha na ne, kdyz nekam jedete pracovat do ciziny, pac ackoli se muze zdat vsechno v poradku, muzete se vratit a budete tu mit dluh, i kdyz udelate, presne co zada zakon i VZP=====mne pomohla az kancelar ombudsmana Motejla!!!!!Rv

0 0
možnosti

Delain78

21. 9. 2009 20:26
Re: jjjjjjjjjjjii F)(CK VZP

podle jednoho pripadu neuzes soudit celou VZP. Ja jsem byl 2 mesice v cizine, v CR jsem se odhlasil, ale tam jsem nepracoval a nic neplatil. Po navratu jsem mel zaplatit pojisteni za 3 mesice, ale odlozil jsem to a zaplatil az po 1,5 roce. Pani mi rekla at penale zatim neplatim a at si zazadam o prominuti, coz jsem udelal a po mesici prisel dopis ze mi to prominuli. btw. pry kdybych byl v cizine dele jak pul roku, tak bych nemusel platit vubec nic...

0 0
možnosti

Gmur

19. 9. 2009 7:53
nezveritelne

podpora se v normalnich statech dava jen jako "plat" lidem, kteri velmi aktivne shabeji praci a musi to stale dokazovat. Pri nepritomnosti se okamzite skrta. Pri odjezdu do zahranici se proste nedava.

0 0
možnosti

Host

20. 9. 2009 11:23
Re: nezveritelne

No ano, k tomu slouží převod podpory. Takže si to nejdřív nastudujte, a pak můžete plácat. Ve zkratce: přijdete o práci třeba ve Francii (tedy v EU), kde jste platil daně a podpora Vám náleží. Pak se přestěhujete jinam do EU, kde si aktivně sháníte práci, takže není důvod, aby Vám podpora nenáležela. Je to jako když se přestěhujete z kraje do kraje - nevyplácení dávek by byla zlodějina, protože jste si platil pojištění (a např. v UK si to pojištění musíte platit min. 2 roky nepřetržitě, takže práce na měsíc a hurá na pracák se neuznává).

0 0
možnosti

Host

19. 9. 2009 0:59
v Holandsku to je PONEKUD jine.

.. prvni fakt, vydelat si nejakou manualní praci v´NL je opravdj pro Cecha/Ślovaka zlaty dul - vim, o cem mlujvim, radu mesicu jsem tam zil a vymenit splachovaci nadobku na WC za jinou prislo naseho pronajimatele na 400 EUR - tak "vec" stala v obchode typu Baumax asi 5O EUR a ti remeslnici prisli to opravit at na POPATE!!! No joke:. fakt - ! v NL to chodi tak, ze prvni navsteva je pokazde pouze okouknuti situace - a pak platite..

Je naprosty fakt, ze vice jak 80 procent NL obcanu hovori plynne EN jazykem - ale kolik z vas Cechu vubec vi, jak se technicky spravne nazve kolinko pro odzduvnovani plynoveho kotle..?

tam je to obdobné - zakladní veci dokazi prodiskutovat sNL speaking technikem online - ale "onsite" se to týka uplne jne urovne. no takze good luck!

0 0
možnosti