Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zapeklité situace kolem daní pro studenty, manželky i důchodce

Leckdy žádnou daň z příjmu platit nemusíte a ještě k tomu uplatníte slevu. Například vyživovaná manželka si může za rok přivydělat maximálně 68 tisíc korun. Pokud její příjem tuto částku nepřevýší, manžel může uplatnit slevu na dani. Přinášíme čtyři modelové příklady výpočtu daně z příjmu pro studenty, důchodce a ty, kdo si přivydělávají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

krultheking

a od ceho si odecte slevu na dani manzelka

na materske, kdyz zadne zdanitelne prijmy nema, ale ja si ji odecist nemuzu ?

0/0
18.2.2010 15:28

pepeCZECH

Re: a od ceho si odecte slevu na dani manzelka

Pokud si slevu na dani na manzelku nemuzete uplatnit napr. z titulu toho, ze nemate dostatecne velky zaklad dane, je to problem. Manzelka si totiz taky neuplatni svou slevu na poplatnika a tim padem fakticky tyto slevy propadnou.

0/0
20.2.2010 17:27

krultheking

Re: a od ceho si odecte slevu na dani manzelka

nemuzu si ji odecist, protoze ma prijmy vyssi nez 68 tis. ovsem nikoliv prijmy zdanene, takze si nema od ceho slevu odecist

0/0
20.2.2010 19:11

pepeCZECH

Re: a od ceho si odecte slevu na dani manzelka

Tak to je taky blba situace......

0/0
21.2.2010 23:57

velky bratr

A mnohem lepsi by bylo dane zjednodusit

Jenze takle tim lze zamestnavar hordy soupacu papiru - prizivniku, ktere vsichni platime z dani jen proto, aby bylo mozne administrativne narocnou danovou soustavu ukocirovat. Prilis velky stat se snazi mit co nejvic lidi primo zavislych na sobe.

0/0
17.2.2010 15:25

andilek10

Manželka

Můžu si odečíst manželku, která nic nevidělala a je osvČ  ,

0/0
17.2.2010 15:11

martenska

Re: Manželka

Pokud je vaše žena OSVČ a v loňském roce nevydělávala, musí napsat čestné prohlášení na FÚ, OSSZ a zdravotní pojišťovnu, že v neměla žádný příjem. Vy si ji můžete odečíst.

0/0
17.2.2010 17:51

Neumětel

Kua, nemají být ty daně jednoduché?

Samé výjimky, odpočty, slevy...

0/0
17.2.2010 14:25

Annie21

chyba

Máte ve svých informacích chybu. Pokud manželé prodají byt a získané prostředky nepoužijí na další bytovou potřebu, pak příjmy musí zdanit už v roce 2009 a nikoliv 2010.

0/0
17.2.2010 10:08

marfi78

Re: chyba

Myslim ze nemate pravdu, zakon rika :

Uplatnil-li poplatník osvobození příjmu získaného jako náhradu za uvolnění bytu a tuto náhradu nepoužil na obstarání bytové potřeby ve stanovené lhůtě, zahrne takový příjem mezi zdanitelné příjmy za to zdaňovací období, ve kterém tato lhůta uplynula

0/0
17.2.2010 13:16

Annie21

Re: chyba

Ano, máte pravdu, pokud mluvíme o náhradě za uvolnění bytu - §4, odst.1, písm.u.. Já mám na mysli prostředky za prodej bytu - §4, odst.1, písm. a., a to je rozdíl. 

0/0
17.2.2010 14:03

pepeCZECH

Re: chyba

Dobry den,

nemate pravdu, je potreba precist § 4 odst. 1 pism. u) ZDP cely, zaverecna cast zni:

Obdobně se postupuje i u příjmů z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu, použije-li poplatník získané prostředky na uspokojení bytové potřeby; obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.

Obdobne znamena v tomto pripade vcetne te lhuty, takze rok 2010 je v poradku.

0/0
19.2.2010 17:49

velky bratr

Re: chyba

Inu prodaji, prevedou najemni smlouvu. Vlastnictvi nemovitosti v cechach technicky neexistuje, dan z nemovitosti ma stejnou funkci jako najemne, jen je zatim vyrazne nizsi.

0/0
17.2.2010 15:26

IfčaX

Re: chyba

??? Co tím myslíte, že v Čechách technicky neexistuje vlastnictví nemovitosti??? Nebo že daň z nemovitostí má stejnou funkci jako nájemné???

0/0
21.2.2010 22:55





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.