Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Smrt si nevybírá, nárok na vdovský důchod však můžete ovlivnit

Smrt životního partnera s sebou většinou nese kromě velkého smutku i citelný finanční dopad. Na vdovský či vdovecký důchod ale nemá automaticky nárok každý. Nedostanou ho třeba lidé, kteří dávají přednost životu na hromádce. Rozhoduje i to, zda by zemřelému ke dni jeho smrti vznikl nárok na invalidní důchod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

blastula

Lahůdek v důchodovém zabezpečení je víc

Např tomu, kdo léta  vůbec nepracoval se počítá důchod ze statisticky průměrné mzdy, kdo dělal, ale za málo, tomu z jeho platu, takže nakonec má mnohem míň. Pro  některýé sociální skupiny je to velmi příjemný úprava- a o jejich zabezpečení v této zemi jde především, tak co se mazat s nějakými vdovci a vdovami, invalidy a sirotky.

0/0
8.3.2010 9:26

vemar

Re: Lahůdek v důchodovém zabezpečení je víc

R^

0/0
11.3.2010 12:43

prolhanej redaktor

..

reklama na manželství???  je jasný že je velká rozvodovost a státu se to vyplatí navíc stát okrade koho jak může:-)

0/0
6.3.2010 9:40

Katjuša

trapné

Jo ta tisícovka měsíčně mě opravdu vytrhne .. haha

0/0
5.3.2010 13:43

vemar

Re: trapné

Nevím nevím... babička teď dostala po dědovi necelé dva tisíce... a pro babičku to je docela zásadní částka, když má teď táhnout z jednoho důchodu byt...

0/0
5.3.2010 16:35

animl

Re: trapné

Výše vdovského a vdoveckého důchodu (§ 51 zákona o důchodovém pojištění) Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry.Výše základní výměry důchodu činí od 1. srpna 2008 2 170 Kč měsíčně.Výše procentní výměry důchodu činí 50 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu), na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti (před 1. 1. 2010 nebo 50 % procentní výměry částečného invalidního důchodu po poživateli tohoto důchodu, který ke dni smrti nesplňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod).

Nejdřív si musíte něco zjistit než plácnete takovou blbost! ;-D

0/0
5.3.2010 19:01

vojada

Re: trapné

Vidím fundovaný příspěvek, tak se pokusím zeptat.Žila jsem v manželství téměř 21 let a ve svých 44 letech jsem ovdověla.Pobírala jsem vdovský důchod, když děti dostudovaly, byl mi odebrán.Nyní jsem dosáhla důchodového věku, přesto po manželovi již nikdy nedostanu ani korunu! Důvodem je to, že doba od zániku nároku na vdovský důchod je u mne delší než pět let. Respektuji zákon, ale ptám se, PROČ je takto nastaven a PROČ jsem znevýhodněna jen proto, že manžel nezemřel např.o dva roky později.V tom případě bych totiž nárok měla.Určitě je nás takových víc.Ptám se za všechny, kteří jsou na tom  podobně.

0/0
5.3.2010 20:25

babacek

Re: trapné

Zkuste se podívat zde, možná odpověď naleznete.

http://www.duchody-duchodci.cz/vdovsky-duchod-narok-2010.php

http://www.mpsv.cz/cs/620 

0/0
6.3.2010 7:22

animl

Re: trapné

No ve Vašem případě by manžel mohl zemřít až po Vaší padesátce, protože byste splnila podmínku, že do pěti let po úmrtí partnera by vám bylo 55 (tady pozor, že od 1.1.2010 se i u žen tento věk posunul na hranici 58 let, stejně jako u mužů). Tedy, aby byl vyplácen vdovský nebo vdovecký důchod až do smrti (pokud neuzavřete manželství, partnerství), tak vám musí být alespoň 53 let. Jinak samozřejmě na důchod je nárok 12 měsíců po smrti partnera a po té, až po splnění výše uvedených podmínek. Tady pozor ČSSZ se vám neozve, že máte nárok!!!!!

Je to nejspíš tím, že se počítá s tím, že zemřelý neměl odpracováno tolik let, a tím pádem měl menší dobu pojištění, tak aby stát nepřicházel na buben.

0/0
8.3.2010 16:36

babacek

Re: trapné

Ano může se to zdát jako zanedbatelná částka, ne však pro každého. On když má někdo např. 9 tisícový důchod tak je tisíc korun pro něho docela dobré přilepšení.

0/0
6.3.2010 7:17

alderamin

Re: trapné

Mě zemřela maminka (45 let), protože studuji, dostávám sirotčí důchod a můj nevlastní otec, který je teď de facto můj jediný žijící příbuzný dostává vdovecký. Nejsou to žádné horentní sumy, ale pomůže to. Já jsem díky tomu mohla zůstat na vysoké i ve chvíli, kdy mi ze dne na den v jednadvaceti letech spadla do klína starost o celou domácnost a psychicky zhrouceného otčíma...

0/0
8.3.2010 10:25

babacek

Re: trapné

Já vám to věřím. Bohužel mnozí se však řídí mottem : Sytý hladovému nevěří. ;-(

0/0
8.3.2010 10:28

animl

Re: trapné

To je mi líto, mně zemřela matka na podzim a bylo jí 52. Dejte pozor u otce na ty roky. Pokud mu bude do pěti po úmrtí manželky let 58 nebo dosáhne důchodového věku (týká se například toho pokud byl horník nebo měl zvláštní kategorizaci zaměstnání - stále platí zákon myslím 150/1988 Sb., a to až do 31.12.2016), tak může znovu požádat o vdovecký důchod. Pokud nesplní tuto podmínku, tak dopadne bohužel jako ta paní v příspěvku výše. U Vás to je myslím do 26 let.

0/0
8.3.2010 16:28

čulibrkbrk

Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

Žijete spolu 20let,máte společné trvalé bydliště,jeden zemře a druhý nemá nárok na pozůstalostní důchod.Vtom samém případě má ale jeden dluhy,přijde exzekutor a bere věci i toho druhého.Jaké právo v tomto státě existuje?Má tu vůbec občan nějaké právo?Správně to řekla Benešová.Jsou to mafiáni!

0/0
5.3.2010 11:58

Matyas Sandorf

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

a propak se za těch 20 let nevzali? Že by po celé ty roky zneužívali jiné sociální dávky, které se přidělují jen svobodným?

0/0
5.3.2010 13:10

kvetla

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

Inu přišli by o dávky a výhody pro samoživitelky (-e):-P

0/0
7.3.2010 10:39

jtach

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

mohli se vzit a muzou v klidku dedit

0/0
5.3.2010 13:10

Katjuša

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

lidi sou fakt hloupí,.....

0/0
5.3.2010 13:44

Sub7

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

A co Vám na tom přijde divné? Stát tady není od toho, aby zkoumal kdo s kým žije na hromádce, aby kdejakému obšourníkovi platil za to, že bydlel s někým chvíli pod jednou střechou. Že na to doplatí i ti, kteří nežijí promiskuitně, jen si za 20 let neudělali cestu na radnici? Jejich svobodné rozhodnutí a tím pádem i jejich ryze soukromý problém. Na druhé straně věřitel taky není schopen rozlišit, co ve společné domácnosti je Vaše a co partnera/partnerky. Opět - Vaše svobodné rozhodnutí, jestli sdílíte domácnost s někým, kdo dluží kam se podívá. V tom případě je pro Vás jednodušší se s někým takovým rozejít, než když jste sezdáni. A jestli tak neučiníte, jste strůjcem svého osudu, nadávat pak můžete leda sobě. Co je na tom k nepochopení? Jste snad malé děcko a potřebujete přebalovat?

0/0
5.3.2010 18:05

gentlastwo

Pane Sub 7, Vám jaqksi uniká ta lidská

stránka problému.Někdo ovdoví.I když třeba nebre důchod nechce dětem přivést

do rodiny druhého otce nebo druhoumatku..Pak jsou zde věci pozůstalostní..

Když se ožení, partner  automaticky  po smrti dědí polovinu...

    Myslím si že  emocionální problémy nejsou Vaší parketou a proto tak natvrdo..

0/0
5.3.2010 21:18

Katjuša

Re: Pane Sub 7, Vám jaqksi uniká ta lidská

když se ožení partner nedědí polovinu, ta polovina je jeho - sjm

0/0
6.3.2010 13:56

Ludek-ii

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

sancta simplicitas 8-o 

0/0
5.3.2010 19:03

m123m

Re: Je to nějaké divné!Vědí o tom naši zákonodárci?

Exekutoři sice pod doměnkou, že v místě bydliště se jedná o věci dlužníka, zabavují vše, ale musíte se bránit u soudu a pokud máte pravdu, tak Vám věci vrátí. Ale je mnoho lidí, kteří dělají dluhy a úmyslně nic nevlastní, protože vše je partnera. Věc není "černobílá".

0/0
7.3.2010 10:57

milenkamikes

Od ledna stát přitvrdil

jasně, co bysme taky od tohohle státu čekali? Sami využívají kdejaké výhody... a ostatní ať si pomůžou jak můžou.VVV

0/0
5.3.2010 11:20





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.