Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Paušál, nebo účtování skutečných nákladů? Porovnejte obě možnosti

Pokud vám vyjde uplatňování skutečných výdajů výhodněji jen o několik tisíc korun, zvažte, zda raději nepoužít paušál. Bude to podstatně jednodušší a vyhnete se riziku, že uděláte chybu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Služebník

Pojišťovací agent NEMÁ 40% paušál, ale 60% paušál!!!

Nevím kde bere informace pí. Lenka Řechková, ale podle Zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání - Část druhá - Druhy živností, pojišťovací agent není uveden v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Z čehož vyplývá, že tato činnost je činností volnou. Na činnost volnou je možné uplatňovat podle Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů - Část první - § 7 odstavce 7 písm. b) výdaje ve výši 60%.

Takže by bylo docela dobré, provést minimálně korekci článku. Rv

S pozdravem Služebník.

0/0
30.3.2011 21:25

jazzy

VÝDAJE NA POJISTNÉ NEJSOU DAŇOVĚ UZNATELNÉ

Všechny přítomné si dovoluji upozornit - dle Zákona o daních z příjmů § 25 odst(1) g) pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění nelze uplatnit jako daňově uznatelný výdaj !!!...má to opravdu velký vliv na skutečné výdaje.....ráda si přečtu fundovaný daňový výklad, na základě, kterého tyto výdaje uplatnit lze!!

0/0
23.3.2011 12:41

_pavla_

Paušál

Manžel používá již 5. rok jako řemeslník paušál. Ještě daně neplatil .... ale má min. na důchodové pojištění. A kdyby byl nemocný, nedostane prakticky nic, nedej bože byl veden na úřadu práce.

0/0
22.3.2011 19:35

Denule

paušál je výhodný, ale

ten kdo ho uplatní si musí uvědomit, že jednak ho od teď musí používat "navždy", tzn. jestli se v budoucnu dostane do ztráty, tak má smůlu, prostě zaplatí daň z daňového základu (na výdaje se nehledí!). A také musí při prvním použití paušálu dodanit zásoby - pokud tedy měla kadeřnice nějaké šampony, barvy, apod. tak přiznat a zdanit.

Obecně ale pro malé živnostníky je paušál výhoda -  pouze evidence příjmů, a pak daňový formulář s jednou přílohou na jednu stranu, tady už není co zjednodušit.

0/0
22.3.2011 13:08

_xprim01_

Re: paušál je výhodný, ale

Jak je to s tím navždy? Co když změní obor podnikání? To neexistují okolnosti pro návrat ke skutečným nákladům?

0/0
22.3.2011 13:42

Denule

Re: paušál je výhodný, ale

existuje, ale je velmi komplikovaný, pokud si matně pamatuju (teď se mi to nechce v zákoně hledat), tak se dělala revize přiznání 7 let zpětně, tj. skladové evidence, pohledávky, závazky, majetek, prostě lahůdka. 

0/0
22.3.2011 14:05

Bígl

Re: paušál je výhodný, ale

Prosím, nešiřte poplašné zprávy. Nic takového není pravda!!! 8-o Přechod z paušálu na skutečné výdaje není nic strašného. Přechod ze skutečných výdajů na paušál je trošku složitější, většinou obnáší podání dodatečného daňového přiznání, ale oapčně je naprosto v pořádku a každý živnostník si může optimalizovat daňovou povinnost, jak je mu libo. To, co vy tu zmiňujete, je paušální daň a to je něco úplně jiného.

0/0
22.3.2011 14:18

Denule

Re: paušál je výhodný, ale

nikoliv, paušální daň a paušální výdaje jsou velký rozdíl.

0/0
22.3.2011 15:45

Linde CZ

Re: paušál je výhodný, ale

covece, ty tvoje reakce jsou takove nejake zvlastni.. :-)

0/0
22.3.2011 16:04

Lam0r

?

Ze 40 hrubýho mu zbyde 15 čístá? Nějaký divný, ne?

0/0
22.3.2011 12:36

mihor

Re: ?

no jo ... si prostě Lamor :)

0/0
22.3.2011 13:39

vodic

Zamestnanci

Kdy uz si nekdo vsimne toho, ze ja jako zamestnanec odvadim do systemu 4x tolik, nez OSVC? Je to normalni? Me se nezda ;-O

0/0
22.3.2011 11:10

Bígl

Re: Zamestnanci

Co vám brání se také vrhnout na dráhu soukromého podnikatele a mastit si kapsu? Tento svůj příspěvek si vytiskněte, vyndejte z tašky a přečtěte, třeba na zasloužené 14 denní dovolené, kterou vám zaměstnavatel proplácí. Večer si můžete zajít do hospůdky a zaplatit stravenkou, na kterou vám zaměstnavatel ze svého zisku také přispěl. Předtím si na PC, které patří zaměstnanvateli vyřiďte soukromé emaily. Svatá prostoto!

0/0
22.3.2011 11:40

bower

Re: Zamestnanci

Zalezi na profesi, u kancelarskych, kde jsou naklady minumalni to tak vetsinou je, ze zamestnanec zaplati vice. Staci se podivat na to, kolik odvede rocne na danich, socialnim a zdravotnim pojisteni (pocitam odvody zamestnance i zamestnavatele). Srovnavat se musi samozrejme rocni prijem osvc a rocni naklady zamestnavatele na zamestnance (pokud by zamestnavatel nemusel odvadet odvody, mohl by o to vice zaplatit zamestnanci ve mzde).

Pokud tedy zamestnanec a osvc vytvori stejne velky prijem za rok, zaplati zamestnanec vetsinou vice, u kancelarskych profesi s malymi naklady a pouzitim pausalu mnohem vice. Je to zkratka tak.

0/0
22.3.2011 11:57

Linde CZ

Re: Zamestnanci

Co s tim ma prijem? Zamestnanec obvykle nema zadne vydaje. Narozdil od OSVC. Jeste kdybys to vzal ze zisku, tak prosim, ale z prijmu??

0/0
22.3.2011 15:36

skeptický

Re: Zamestnanci

Tento příspěvek posíláte ze svého nebo firemního počítače? Pokud z firemního, jak to, že v pracovní době nepoužíváte počítač výhradně k pracovním úkolům? A nevztekejte se, není to zdravé.

0/0
22.3.2011 20:23

tojsouveci

Hmm

Je to prostě tak, že když má řemeslník nižší výdaje, než 80% při třeba milionových tržbách, a vyživuje dvě děti, tak i třeba při čistém zisku 300 000 za rok mu stát peníze ještě doplatí po podání daňového přiznání. Zvláštní, že? :-) 

0/0
22.3.2011 11:02

marteen51

Kadeřnice

... Využívá totiž takzvaný pronájem křesla... A to jako nejsou daňově uznatelné náklady?

Je jedno, jestli náklad přijde v globálu nebo jestli přijdou energie zvlášť a nájem zvlášť. To se promítne jen v nákladech na účetní...

Záleží, jak je to nastavené, ale nemyslím si, že by to mělo vliv zmenšení nákladů...

0/0
22.3.2011 10:53

antizelenka

milá redakce

když už se chcete pouštět do srovnání, tak počítejte i zdravotní a sociální pojištění

daň samotná je to nejmenší a chudák člověk který se zařídí podle Vaší rady a pak na sociálce zaplatí zbytečně majlant.

0/0
22.3.2011 10:44

Vladimir7

přechod na paušál - výhoda - ale jak na to?

Chci také přejí za rok 2010 na paušál, ale přivítal bych rychle článek, kde bude jednoduše a zároveň úplně  napsané jak to porovést, protože se musí pracovat ještě s daty z r. 2009!

0/0
22.3.2011 8:43

MiroTR

Re: přechod na paušál - výhoda - ale jak na to?

Paušál je výhodný pro právníky, poradce, možná kadeřníky.  Zkrátka pro ty, co mají malé náklady.  Anebo pro ty, co se chtějí vyhnout kontrole.  Řemeslník se zpravidla do paušálu nevejde.  A pro plátce DPH je paušál nepoužitelný.

0/0
22.3.2011 9:25

dobromil kautsky na stroji huskv

Re: přechod na paušál - výhoda - ale jak na to?

to, ze nemuzes pausal pouzit pro odvody dph, neznamena, ze je pausal pro platce dph nepouzitelny. pro dan z prijmu ho samozrejme pouzit muzes.

0/0
22.3.2011 12:11

Denule

Re: přechod na paušál - výhoda - ale jak na to?

jednoduše a úplně napsat to nejde - buď jednoduše a zkresleně (viz. tento článek), nebo úplně a bude to dvoustránka v novinách.

Doporučuju Vám návštěvu daňového poradce, podá první přiznání + dodatečné za předchozí rok, razítkem Vás ochrání před případným problémem (a že jich může nastat) a to se Vám za cca 5.000 Kč vyplatí.

0/0
22.3.2011 13:11

fkon

Hra s čísly..

Chtěl bych vidět tarif pojišťovacího agenta ;-( zřejmě má nějakej dětskej nebo pro penzistyRv

0/0
22.3.2011 8:40

Soami

Pozor na paušál

Pokud máte nebo chcete hypotéku, tak než začnete počítat, kolik tisíc ušetříte paušálem, tak si nejdřív ověřte, že příjem podle daňového přiznání bude bance stačit. Týká se to hlavně lidí ze švarc systému, kteří pracují pro zaměstnavatele jako OSVČ. Ona "výhoda", že si můžete odečíst 60% příjmů a neplatit daně, totiž v součtu bude znamenat, že pro banku budete bez prokazatelného příjmu.

0/0
22.3.2011 6:58

MiroTR

Re: Pozor na paušál

Nesmysl. V případě OSVČ se banka podívá na rozdíl příjmů a výdajů (v případě paušálu je to 40%), nikoliv na výši daně.

0/0
22.3.2011 7:46

marteen51

Re: Pozor na paušál

Myslím, že to tak není.

Banku zajímá, jestli jste bonitní klient, který je schopen splácet. Bude tedy na formuláři hledat rozdíl mezi příjmy a výdaji (a jako výdaj bude uvažovat i vyměřenou daň a to jakýmkoli způsobem)

Obecně asi na hypotéku dosáhnou spíš ti, co platí daně paušálem, protože jim opravdu něco papírově zůstane... A nedosáhnout i, co mají náklady stejné jako příjmy a platí na odvodech jen povinné minimum...

0/0
22.3.2011 10:56

Soami

Re: Pozor na paušál

Já jsem psal o něčem jiném. Hodně lidé je zaměstnáno na ŽL místo HPP - v dnešní době oblíbený trik mnoha zaměstnavatelů. Jejich výdaje jsou stejné jako u HPP zaměstnanců = žádné. Většinou to jsou poradenské, mandátní, zprostředkovatelské smlouvy apod. Tito lidé fakturují 30-40tis měsíčně. Při využití nákladového paušálu ve výši 60%, mají oficiální čistý příjem 8-11tis. čistého. Banku nebude zajímat, že ve skutečnosti náklady nemají a bude brát pouze daňové přiznání = rozdíl mezi příjmem a výdajem (paušálním).

0/0
22.3.2011 12:32

_xprim01_

Re: Pozor na paušál

Souhlas, velmi dobrý postřeh.R^

0/0
22.3.2011 13:45

SYETEY-KOTZOUR

Re: Pozor na paušál

a co vám proboha brání si na jediný rok zvýšit zisk, vyřídit hypotéku.....a další rok přejít na paušál??? Bude kolem toho trochu lítání, ale finančně to je tak významný rozdíl, že to lítání máte královsky zaplaceno.;-) (osobní zkušenost)

0/0
24.3.2011 10:21





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.