Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Byt jste poškodil, tvrdí majitel. O kauci se bude muset soudit

Složení kauce při nájmu bytu je naprosto běžnou záležitostí. Za ideálních podmínek je kauce vratná, za horších okolností se použije na úhradu nákladů. V případě pana Hostinského nastala ta nejhorší okolnost. Majitel bytu mu složenou kauci prostě nevrátil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pár poznámek: Majitelka a syn si vymysli pozkozeni, treba ze jsem rezal do kuchynske linky a pod. Hlavizna stravil hodinu v byte kontrolou a nasel, oderky, krabanec a nabopnale dvirka a zahrnul je do predavaciho protokolu tod vse (za oderky a skrabanec jsem mu nabidl adekvatni castku 500Kc, u dvirek pod drezem byla nevhodne zvolena drevotriska, jsou nabopnala ze zhora ne ze zdola, mycka netekla a netece, navic kolem mycky nic nebopnalo). Po nas byl v byte Hlaviznou najaty malir a pak nova najemnice. Po cca 2-3 tydnech se objevili nove zavady. To snad musi kazdy uznat za bezpredmetne. Spor budu resit jak zalbou tak podanim podnetu na FU. Majitelka a syn se mi zdaji velice neseriozni. Jednou ji partnerka omylem dala o 2000kc vic na najem a penize vratila to az po cca tydnu komunikace, kdyz uz se musela priznat. Nejdrive zapirala.

1 0
možnosti

Tak je to soukromoprávní spor mezi jedním pánem a jednou paní.

Proč se noviny do kauzy naváží, mi uchází?

V Paříži nebo Londýně budou chtít od kohokoli ze střední a východní Evropy kauci ne 1, ale 3 nebo 6 měsíců...

1 0
možnosti

J45a58n 68S22e73m93i89k

17. 1. 2013 13:46

jednak je blbost co pisete o "V Paříži nebo Londýně " a "komkoli ze střední a východní Evropy", a jednak to nijak nesouvisi s tematem.   

A hlavne, v najmu bydli velka cast obyvatelstva, a podobne problemy ma mnoho lidi. Proto to take hodne lidi zajima, a proto o tom pisou.

Predpokladam ze chapete ze v clanku nejde o zivotni pribeh najemnika X a najemnce Y ;-D

0 0
možnosti

J94a74n 84F77i95k24a52r

15. 1. 2013 20:18

Domnívám se, že soud se majitely bytu vysměje. Ta plovoucí podlaha je jasný aušus za pár korun a na tom se prostě s opotřebením musí počítat. A za opotřebení se jistě budou považovat i rýhy od židle nebo co to je. Ta linka je na první pohled taky aušusová a opět - odchlýpá hranka je spíš běžné opotřebení než úmysloné poškození. Mladej si jen chtěl přividělat nějaký prachy na hospodu a moc nepřemýšlí. klidně bych se s nim soudil a věřím, že bych jako nájemník vyhrál.EU

3 4
možnosti

Soud se nikomu nevysmívá. Rozhodne v případném sporu a maximálně majitelY řekne, že má kauci vrátit ;-D;-D;-D

1 0
možnosti

Tak u soudu jistě nájemník vyhraje. Ta podlaha je aušus od pohledu. Tipnul bych si, že jde poškrábat i hadrem na podlahu. Ta kuchyňská linka bude asi stejně odolná. Cena po slevě 1500.- korun za linku včetně montáže. Myslím, že pan synátor si neuvědomuje, že až prohraje soud, tak bude platit kauci a ještě bonus v podobě soudních poplatků a bude muset zpětně dodanit nájemné z bytu, které jistě nedaní.

7 4
možnosti

Mě by jen zajímalo, kde berete jistotu, že nájemník opravdu byt nepoškodil. Čím to je, že všichni fandí nájemníkovi a ne majiteli bytu. Osobně mám zkušenost, že v 90% je v právu nájemce a že opravdu nájemníci byty poškozují. A náklady na odstranění škod většinou převyšují výši kauce. Nikdy se nájemníci k cizímu nechovají jako k vlastnímu.

5 6
možnosti

Také jako většina majitelů vybírám kauci ve výši jednoho nájmu a ještě se mi za deset let nestalo, že bych jí někomu v plné výši nevracel. Ve smlouvě mám napsáno, že byt nájemník vrátí ve stavu v jakém jej převzal s přihlédnutím k běžnému opotřebení při řádném užívání a údržbě. Je jasné, že používáním se věci opotřebovávají, je potřeba s tím počítat, za používání věcí platí nájemník nájemné a  a toto by nemělo být předmětem, strhávání z kauce. Je pravda, že už se mi stalo i to, že nájemník z nějakého  nepochopitelného důvodu vyvrtal několik děr do obkladů v koupelně apod., což už je spíše poškození než opotřebení... Kauce je ale pro mne především pojistka pro případ, že by nájemník přestal platit nájemné, což už se některým kolegům bohužel stalo. Vymoci dlužné částky je pak velmi obtížné. Jinak souhlasím, že všechno je to o lidech. Vztah majitele a nájemníka by neměl být nějaký antagonistický, Jeden něco poskytuje, druhý za to dobrovolně platí a oba by měli být v ideálním případě spokojení. Je dobré mít dobrou smlouvu pro případ problémů, ale ještě lepší je vybrat si korektního partnera aby žádné problémy nenastaly...

20 0
možnosti

V Kanade se tomu rika "prvni a posledni najem". Pri odchodu se za posledni mesic neplati, a ma slouzit presne na to, jak se tomu rika, kdyby najemnik nezaplatil najem tak ma pronajimatel alespon mesic "naskok", zjistit a urgovat, pripadne zacit legalni proceduru, pokud najemnik do konce mesice najem nevyrovna. Na tento 'posledni' najem se pricita urok. Byt jsem neprebiral a neodevzdaval.

Jednou byla zastavena voda a ja nechal pusteny kohoutek v kuchyni abych vedel kdy voda pujde. Zapomel jsem na to a odesel na nakjup. Prijdu zpatky a muj byt vyplveny a ten podemnou taky. Za zminku stoji, ze jsem za skodu nepatil nic.

3 1
možnosti

I67r83e36n77a 83H87r65u81b38á

15. 1. 2013 14:36

Tak nějaké "škody" jsou vždy, logicky být musí, byt a zařízení se opotřebovává. To by tam nesměl ten nájemník bydlet a nic dělat.

7 2
možnosti

Je to o lidech. Buď se slušně dohodnou nebo se budou dohadovat. Většinou ale mají trochu pravdu oba dva. Kamarád pronajímá již mnoho let, vždy se dohodli, několikrát kauci nevracel a ještě musel škody na škody doplácet. Od té doby bere kauci ve výši 3 nájmů a ještě si nechá zaplatit dva nájmy dopředu. Když ale podnájemník ukončí smlouvu, má výpovědní dobu 1 měsíc od 1ho dalšího měsíce a ten měsíc už má vlastně zaplacený, Kauci vrací až po úplném opuštění bytu.

Někdy dělá to, že složení kauce rozloží na kauci ve výši jednoho měsíce hned a kauci ve výši zbylých 2 měsíců ve splátkách, rozložených na 6 měsíců. Už říkal, ře zvažuje 3 nájmy dopředu a výpovědní dobu 2 měsíce.

Ale nájemníci vždy byt vybydlí a zničí. Kamarád vloni pořizoval novou pračku a ledničku, protože staré odešly.

3 4
možnosti

Podle reakcí si asi většina přispěvatelů nevyzkoušela pronajímat byt, protože by psali jinak. Najít slušného nájemníka je velký problém. Slušní nájemníci nemají peníze a pronajmout cizinci, to většinou znamená si z bytu udělat ubytovnu. Takový byt je po krátké době totálně vybydlený. Myslím, že s běžným vybydlením se počítá a náklady na vymalování a úklid nájemník nenese. Ale pokud dojde k poškození (podmáčení, polití, vypálení, mechanické poničení), tak to už je potřeba z kauce odečíst. A je potřeba vždy předávací protokol!

7 0
možnosti

Pořizovat fotodokumentaci na začátku i na konci.

5 0
možnosti

Ja bych se stavil za majitele bytu, byť se třeba i nechoval mile. 8 tisíc není skutečně mnoho. Odtrhnuté lamino není běžné opotřebení, prostě o to někdo něco opíral až se to odrhnulo, poškození podlahy je taky zjevně tím, že to někdo škrábnul židlí. Některé myčky tečou, není pravda že ne, a pokud třeba někdo něco vylil na zem zateklo to někam a natáhla to MDF deska kuchyně a nabobtnala tak je to také nenávratně poškozeno.

Myslím, že zde platí přesně to, že se k cizímu chováme jinak než k vlastnímu.

2 9
možnosti

A33l36e50š 32J19í82l74e66k

15. 1. 2013 15:01

No, tak zrovna s tím laminem bych se hádal! Mohu potvrdit, že výrobky některých firem se začnou rozpadat ihned po složení (navíc kdoví jak a kdo to skládal). Kuchyňská linka na fotce je zjevně aušus (mám podobný šmejd doma). A taková koupelnová skříňka, ta se nám doslova rozpouští! Holt jsem šetřil no... Škrábnutá podlaha je už jen třešniška na dortu. Ač se snažíme k naší laciné plovoučce chovat jako k miminku (většinou se po ní chodí bosky), tak se na ní po 5ti letech začíná opotřebení projevovat (drobné oděrky, asi se začne odlupovat povrch v místě spár, atd..). Paní "domácí" spíš vymýšlí!

2 0
možnosti

No, a co místo fyzického skládání kauce použít tzv. pojištění kauce? Tomu z článku už to sice teď nepomůže, ale pro příště...

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...