Diskuze

Osm tipů, jak zabodovat u pracovního pohovoru

Stresuje vás přijímací řízení? Bojíte se jít na každé další, aby neskončilo fiaskem? Nervozita bývá podle personalistů jednou z příčin neúspěchu. Přečtěte si rady odborníků, jak se na osobní setkání s personálním odborníkem nebo budoucím zaměstnavatelem správně nachystat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kamarád mi vyprávěl, jak se provádí selekce uchazečů v HR company. Jeho spolužák z gymplu tam pracuje.-  Potřebuji cca 15 uchazečů. Mám 150 zájemců. Rovnou vyhodím ty, co v CV nemají fotku. Potom ty, co poslali moc dlouhý nebo moc krátký průvodní dopis. Pak ty pod 25 a nad 50. Potom ty, co maj třeba složitý příjmení nebo žertovný a tak podobně dále, až se dostanu k cca 15 kusům. A z těch se pak vybírá.  Potom tedy hodně štestí při hledání místa...

3 0
možnosti

Jak je tu řečeno, HR je sprosté slovo, resp. sprosté sousloví, které velmi přesně ukazuje, za co lidi považuje.

0 0
možnosti

Mě by celkem zajímalo, jak by si na pohovorech vedli sami personalisti. A jak by odpovídali na ty "úžasné" otázky typu: "Kde se vidíte za 10 (nebo 5) let?" ;-D

3 0
možnosti

ne, nábor do pornofilmu to vážně nebyl;-D;-D

Jednalo se o pozici recepční ve 4* hotelu;-D;-D

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti

12. 8. 2014 15:35

HR zacina byt sproste slovo

3 0
možnosti

J83i65ř71í 51S86u11c28h17ý

12. 8. 2014 12:26

Ty rady jsou zřejmě pro někoho, kdo byl v kómatu od 80. let a teď se probudil. Jinak autor o pohovorech toho asi moc nezná. Pokud by tady chtěl někdo rozdávat rady, tak by asi neměl psát článek všeobecný, ale rozdělit dle profesí a vzdělání. Článek zase o ničem.

6 0
možnosti

I74v96o 41Č63á89n

12. 8. 2014 13:39

Musíte některé místní články brát s velkou rezervou - píší je často studentky / vysokoškolačky nebo i zavedené novinářky, jenže bez praktických zkušeností. Najdou si informace na netu, zařadí odpovědi / poznámky nějakých odoborníků z personálek a je hotovo.;-)

0 0
možnosti

Uchazeč by se sám nikdy neměl ptát na výši mzdy, množství zaměstnaneckých benefitů a kariérní růst. O tom nechte vždy mluvit personalistu či zástupce zaměstnavatele. Na některé odborníky může působit divně i dotaz na délku pracovní doby.

Nechápu proč bych se na to nemohl zeptat? Když k tomu případně přidám vysvětlení. OK, možná u absolventa bych počkal na výzvu, nebo naměřování hovoru, ale jsou to zásadní věci, které chci a potřebuji vědět...

10 0
možnosti

D85a89v18i12d 59L87a31b69a94š

12. 8. 2014 12:42

To je fakt rada nad zlato no ;-D Takže na základní věci, jako jsou peníze a délka pracovní doby se můžu zeptat až po podepsání smlouvy ;-D

6 0
možnosti

Řídit se těmito "radami" (nebo většinou z nich) znamená zaručené fiasko při pohovoru - neboť člověk bude tak nervózní, že bude rád, když vykoktá jednu jedinou větu :-)

5 0
možnosti

Myslím že ze všech "zaručených" rad a receptů jak uspět u pohovoru to nejlépe vystihl pan Sobotka níže - takže kašlete na ně, jestli vás chtějí, ať vás berou, jestli si chtějí hrát, ať si koupí plyšáka. Pokud si toto vštěpíte do hlavy před pohovorem, máte o hodně větší šanci uspět, než když se budete řítit návody které tady pravidelně čtu od pracovníků agentur. 

Pokud dodržíte základní zásady slušného oblékání a chování (což už nás učí od mala rodiče, školy a okolí), je to o hodně lepší než strojená příprava každé věty podle "rad odborníků". Potom stačí jedna otázka na kterou nejste nacvičení a rozhodí Vás to tak, že končíte.

V normální firmě je u pohovoru přítomen i vedoucí oddělení pod kterého budete spadat a tomu jde hlavně o to jestli nemáte v hlavě piliny. Každý nadřízený si dobře uvědomuje, že Vaše budoucí výsledky jsou i jeho výsledky, které bude potom reportovat svým nadřízeným.

Před rokem mi na mé oddělení vybrala profi agentura takového kandidáta, že skončil ještě ve zkušební době. Firmu to stálo nemalé finanční prostředky a všichni byli nakonec rádi, že jsme se ho dokázali zbavit. Odborné znalosti nula, angličtina nula a v práci ve zkušební době seděl na internetu a posílal si soukromé maily. Jestli mi chce někdo tvrdit, že agentury prověřují kandidáty ze všech úhlů a doporučují jen přesně to co zaměstnavatel požaduje, tak nevím...

10 1
možnosti

vždyť ale o tom je ten článek :)

0 0
možnosti