Diskuze

Chci kratší úvazek, vyhovíte mi? V Česku jsou zatím možnosti mizivé

Úřednice libereckého magistrátu se chtěla postarat o své dítě, a tak odmítla přejít na plný úvazek, jak po ní vedení požadovalo. Dostala výpověď. Nejvyšší soud jí však v srpnu dal za pravdu a rozhodl, že zaměstnavatel je povinen umožnit lidem zkrátit si pracovní dobu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Prý je to pro firmy nákladné a nemohou si to dovolit. Hmm..zajímavé. A na západ od nás, kde lidé pobírají násobné peníze a podíl částečný úvazků je také cca čtyřnásobný to nákladné není8-o Tam platí nějaká jiná ekonomika!? Jsou to přitom často tytéž firmy!!! Takže problém bude asi v ochotě, či neochotě a v přístupu místních zaměstnanců, kteří se vžili do rolí hyperloajálních otroků nemajících žádné potřeby...ale hlavně žádné odbory - ty jsou fuj:-P

3 1
možnosti

Jiná ekonomika možná ne. Možná jenom odlišný daňový systém.

3 0
možnosti

Kratší úvazek ... = přeloženo do češtiny - "sednout si někde na pár hodin do kanceláře".

4 6
možnosti

A tak proč ne, dělám od 8-15ti, mám víc volna na děti i na své aktivity, plat o něco nižší - 20 hrubého, služební fon, notebook, auto. Mám to takto asi 3 roky a spokojenost.

1 0
možnosti

Základem je přestat platit lidi převážně od počtu hodin, ale od vykonané práce. Protože v současné praxi ani nevím, jestli je to pro zaměstnance tak výhodné, když s kratším úvazkem se adekvátně krátí i peníze.

Druhá věc je, že kratší úvazek musí vyhovovat oběma stranám, což je asi nejtěžší. Uklízečka na 4 hodiny ve středně velké kanceláři? Fajn. Odpolední chůva na 4 nebo 6 hodin? Fajn. Pracovník v copycentru? Fajn. Ale i u nevysokých administrativních pozic to už může být problém. Třeba takoví obchodní referenti nebo asistentky v právních firmách: jeden bude pracovat od 9 do 13, druhý od 13 do 17. Ale klient se ozve, když on sám potřebuje: minulý týden to bylo v 10 a věc s ním projednávala Marie; nyní se ozve odpoledne a na drátě je Alena -- která sice v lepším případě zná "tvrdé fakty", ale ne už např. jeho styl jednání, musí znovu navazovat "vztah důvěryhodnosti", nezná jemné detaily... v důsledku toto musí obě strany zdržovat, možná i dráždit.

4 0
možnosti

B85e73n 21P20a10v38k25a

18. 10. 2014 14:39

Tak nevím, ale žiji v představě, že se lidem vždy platí za práci a jinak to neexistuje. Různé prostoje, koukání do stropu a čekání na zákazníka, pohotovosti. To je přeci také práce, ne? Ta dušení;-D

0 0
možnosti

B63e32n 52P61a88v93k71a

18. 10. 2014 12:18

Ano, správně je v článku uvedeno, že když se spojí dva půl úvazky, nákladově to vychází více, než jeden plný. Protože tomu zaměstnanci se musí udělat také zázemí. Chápu, že by na úřadech asi nejraději všechny ženské chodily do práce na 3 hoďky denně si podrbat a možná pracovat, ale to by to byla slušná chaotická zoo.

0 0
možnosti

Proc to nakladove vychazi na vic? Jen se ptam.

0 0
možnosti

Ono to je asi hodně věc zvyku. A pak o tom, že částečné úvazky přece jen vycházejí zaměstnavatele dráž. Jednak je na menší počet odpracovaných  hodin prakticky stejná administrativní zátěž kolem toho pracovního místa, jednak je pro přímé nadřízené organizace práce pro pracovníky s částečným úvazkem náročnějši a spotřebuje víc času. Taky pokud se jedná o pracovní pozici, kde pracovník musí přímo spolupracovat s větším množstvím svých kolegů, bývá potom spolupráce s někým na částečném úvazku náročnější i pro ty kolegy. 

Tím jsou celkové náklady firmy vyšší.

Ono to ale není jednoznačné. Částečný pracovní úvazek může taky u pracovníka s horší fyzickou výdrží znamenat to, že menší počet hodin denně a týdně může pracovat intenzívněji než pracovník zaměstnaný na plný pracovní úvazek nebo dokonce pracovník s pravidelnými přesčasy.

Taky ale pokud pracovník dojíždí, potřebuje na cestu stejnou částku, ať už pracuje na plný nebo částečný pracovní úvazek.

Všechno je třeba promyslet a pokud dojde na částečný pracovní úvazek, domluvit se tak, aby podmínky i mzda vyhovovala oběma stranám.

Zatím tomu podle mně brání firmy, protože zavedením prací na částečný pracovní úvazek plus jiné alternativní úvazky by firmy musely vnitřní systém práce více či méně přeorganizovat. A do toho se jim zatím nechce.

7 0
možnosti

P62e47t94r 70J89o86r15d33á70n

18. 10. 2014 11:28

Záleží na pracovní pozici. A na obecně na oboru. Nedokáži si představit, že na pásové výrobě, třeba ve Škodovce, někdo odejde po 4 hodinách, někdo po 5 a jinak. Nebo - máte práci pro jednohu profesi (a třeba i administrativní) na 8 hodin. A on přijde s požadavkem na zkrácenou na 6 hodin. Kde seženete někoho, kdo tu samou profesi bude chtít dělat na 2 hodiny.  Zkrátka, někde to půjde, někde je to víceméně vyloučené.

7 0
možnosti

Pás ve Škodovce je extrém, tam se sledují dokonce i sekundy prostojů, natož pak hodiny.

Ale ani u manuálních profesí obecně často není větší technický problém třeba složit plnou pracovní dobu ze dvou polovičních pracovních úvazků. Nebo třeba zavést kumulovanou pracovní dobu , kdy pracovník může někdy začít později o půl hodiny, hodinu nebo třeba o tu hodinu, půlhodinu dřív skončit a třeba v rámco týdne jiný den ty dvě hodiny nadělat.....

Nebo u technického pracovníka mít třeba takovou pracovní náplň, že jeden den v týdnu může na něčem dělat doma na počítači.....

Chce to jen, aby to firmy takhle byly ochotny udělat a aby to dostatečný počet zaměstnaných lidí vyžadovalo.

1 0
možnosti

L89u94k75a10s 78N24o53v92a93k

18. 10. 2014 7:53

U nás takhle žádala matka tří dětí do 15 let věku. Odpovědí jí byla okamžitá výpověď a tím, že jde špatným příkladem ostatním zaměstnancům

6 0
možnosti

me vyhoveli a pak jsem to mel kazdy druhy den na taliri.

2 0
možnosti
Foto

Kdepak otrokářský systém to nedovolí budeš makat a mít 20 dní volna ročně ...

a říkat tomu svoboda.

8 6
možnosti

Svoboda - to je možnost volby....R^

On tě někdo násilím nutí makat???? To snad ne!! ;-D;-D

2 1
možnosti