Diskuze

Stále více uchazečů o práci musí projít psychologickými testy

Až polovina firem v České republice při výběrových řízeních testuje uchazeče na volné pozice. Nestačí jim už pouze názor personalistů, kteří si se zájemci popovídají a zhodnotí jejich životopis, uvádí Hana Vodičková z personální společnosti Grafton Recruitment.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hmm, no... jednatelé dvou ze tří posledních firem, kde jsem pracoval, nepotřebovali psychologicky testovat nějakým papírovým testem, oni potřebovali rovnou psychiatra a důslednou léčbu :-). Tak vám nevím, jaký smysl bude mít psychologický test nějakého podřízeného, když ve vyšších pozicích to bude kolem něho samý cvok :-).

3 0
možnosti

Ani náhodou. Záznamy z testů i jejich vyhodnocení jsou tak snadno zneužitelné...

To říkám od mala i svým dětem - NIKDO VÁS NEMÁ PRÁVO PSYCHOLOGICKY TESTOVAT - leda by to byl váš doktor a měl k tomu můj písemný souhlas.

3 1
možnosti

Asesment centra a podobné věci jinak vnímám jako nástroj skryté diskriminace. Není totiž problém tyto procesy nadstavit přesně na míru třeba mladému kolem 25 - 30 let , bezdětnému a bez závazků s 1 - 4 lety praxe.

Každý, kdo tomu kritériu nevyhovuje, má statisticky mnohem horší pravděpodobnost, že AC procesem úspěšně projde. Zvláště starší nad 40 - 50 let, jejichž soft skils, bez ohledu na pracovní schopnosti na příslušné pozici,  je v průměru výrazně jinde než třeba výše uvedená skupina.

Pro staršího uchazeče o práci je to potom ve výsledku v podstatě totéž, jako když personalista jeho životopis hodí bez přečtení a odpovědi do koše. Akorát je o něho jakoby zájem a tak jakoby není diskriminován.

8 0
možnosti

Myslíte "mladý a dynamický kolektiv" nebo "ochota cestovat"? :-)

0 0
možnosti

Psychologické testy jsou nejčastěji znakem toho, že příslušný manažer, budoucí šéf nového pracovníka, je líné a tupé hovado.

Skutečný manažer totiž preferuje u svých podřízených v první řadě odborné znalosti a dovednosti. Nějaké problémy v soft skils v podřízeném týmu dokáže skutečný manažer zvládnout a své podřízené usměrnit. A pokud by nezvládnul, jedná se o natolik velkou abnormalitu v chování, že je poznána už při výběrovém řízení nebo nejpozději ve zkušební době.

Jedině líné a tupé hovado coby nadřízený potřebuje své podřízené vybírat podle soft skils a ne podle odborných znalostí a dovedností. Potřebuje totiž, aby se ten pracovní tým řídil defakto sám, protože pokud mezi jeho podřízenými nastanou nějaké osobní problémy, neumí je vyřešit nebo se řešení takových problémů přímo bojí a odkládá to.

8 1
možnosti

Podle soft skills si vybíráte třeba v situaci, kdy má tři kandidáty, kteří všichni hard skills mají. Navíc pro výkon mnoha profesí nejsou důležité jen hard, ale i mnoho sof skills...

1 0
možnosti

Hold asi si firmy nechtějí AC platit. Já bych poslala na psychologické testy všechny zaměstnance personálních agentur. Většinou neví, co si mají představit pod požadavky firem na zaměstnance a pak potenciálním uchazečům nabízejí blbosti - např. mě. jako strojařce jsou nabízeny pozice s elektro vzděláním a vyhláškou 50.

5 0
možnosti

Můj nebožtík tatínek byl ještě před převratem vedoucím účetním v jedné velké (dnes  početně menší) brněnské strojírenské firmě. Do důchodu šel v době, kdy se teprve začínalo s využitím výpočetní techniky v této oblasti. Měl tedy pod sebou myslím až 40 lidí, z toho většinu žen. Každý jistě uzná, že ukočírovat takový kolektiv není jen tak. Tatínek to ovšem zvládal bez problémů. Svojí prací prošel od píky a za léta, co ji děla,l se také naučil vycházet s kolegy, kteří jej respektovali i uznávali (podotýkám, že tatínek nebyl v KSČ). V té době  nebyly (potřeba) žádné personální agentury ani AC, tatínek byl prostě vybrán jaksi přirozeným výběrem, protože nadřízeným i okolí bylo jasné, že se pro tu práci prostě hodí. Nepamatuji, že by absolvoval nějaký kurs o tom, jak "dělat vedoucího".

A když jsem já studoval brněnskou elektrofakultu, měli jsme tehdy (1978-9) taková tlustá skripta nazvaná "Ekonomika, organizace a plánování", protože tehdy tyhle "moudrosti" pomalu přicházely do praxe. Já jednou nadával nad hovadinami v oné tiskovině obsaženými. Tatínek mě slyšel a skripta si půjčil. Za dvě hodiny mi je vrátil se slovy: "Kdybych se měl řídit blbinami, které tam stojí, nic bych neudělal. Ty se však uč, aspoň si procvičíš paměť."

Jenže po převratu k nám přišly personální agentury se "sofistikovaným" výběrem zaměstnanců, firmy, které se živí organizací blbostí a la team-building a nyní konečně i "moudrost" zvaná "assessment centrum". Je pochopitelné, že všechna tato zařízení se musí uživit, tudíž vám musí vysvětlit, jak jsou potřebná, což činí i tento, v podstatě nepochybně reklamní článek.

A když vám potom taková agentura pracující podle nejnovějších trendů dodá top-manažera, držitele titulu MBA, pořízeného za čtvrt milionu nebo i víc a mezi jeho hlavní přednosti patří rektální alpinismus a schopnost "šetřit, kde se dá", není se co divit, že to mnohde vypadá, jak to vypadá.

Problém je jediný, tihle top specialisté nejsou (téměř) nikdy škodní, odskáčou to jejich podřízení.

20 0
možnosti

hmm staci par knih psychologie zjistit si neco o lidech co delaj v hr dane firmy i o tech ke kterym bych mel patrit, trosku socialniho inzenyrstvi a vsechno se to da polozit na zada ;) jen tak ze srandy... on totiz i uchazec muze testovat

0 0
možnosti

T78o69m97a68s 81H70a39t90l58e

28. 11. 2014 8:15

znám tyhle týpky s AC , přijedou na kontrolní den, neznají nic, jsou jen zralý na pár facek !! Dlouholetá zkušenost .

1 0
možnosti

JAký kontrolní den? Co to mektáte?

0 2
možnosti

to by me zajimalo, lide s jakymi vlastnostmi tam neuspeji8-o

0 0
možnosti

To se přece liší pozici od pozice, firmu od firmy...

0 1
možnosti

spravne porvedeny test by mel prospet uchazecum i zamestanavatelum, protoze priradi uchazeci  tu pozici, na kteoru se nejlepes hodi a ve ktere se nebude trapit.

Nakolik je to realita je vec jina.

0 0
možnosti