Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Zaměstnavatelé chtějí mladé techniky

Nezaměstnaných je nyní přes pět set tisíc, přesto mají firmy problémy obsadit volná místa. Na trhu práce totiž chybějí technici. Zaměstnavatelé tak vzkazují rodičům i studentům: Studujte technické obory, budete mít práci jistou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LP

Před deseti lety chtěli zase ekonomy a právníky... Za deset let zase budou třeba chtít jen lidi z účňáků..., pro zemi montáren co jiného. Takže je smutné, že po letech studia lidé končí na nekvalifikovaných místech za málo peněz a mají se radovat z kapitalismu po česku.

0 0
možnosti
FK

A není lepší pracovat ve vládě? Ideální plat, minimální odpovědnost, neboť se dá vždy přehodit na podřízené odborníky a případně je potrestat. To chce jít spíš na DAMU (viz Jandák), aby to člověk uhrál...Nevím kolik míst se dá ještě zaplatit navíc. Nešlo by udělat ještě další sněmovnu??? Hned bych se tam hlásil...doživotní renta...

1 0
možnosti
FK

No my jsme dílny na základní škole měli. Copak ti naši chytráci řídící školství na to přišli až teď? To se asi špatně učili...

1 0
možnosti
LP

Proto jseou ve funkcích, vyslala je jejich strana. Však také služební zákon počítá s politrukami na úřadech.

0 0
možnosti
JP

J85i70ř49í 16P87a80u48l

27. 12. 2014 15:00

Zamestnavatele chteji mlade zkusene techniky s nejmene dvacetiletou praxi. :-D

1 0
možnosti
RP

Problém je potom v tom, že za prvé  na všechny tyto pracovní pozice musí být takový  uchazeč, jazyky, praxi, vzdělání, aby zvládl i tu náročnou práci. Ale protože ji dělá jen pár procent svého pracovního času a po zbytek času dělá otrockou nenáročnou práci podle manuálu a návodů, zaměstnavatel ho může platit jen nízkým platem odpovídajícím té nenáročné otrocké práci.

Takže jsou tady vysoké nároky na uchazeče o práci, ale nízký plat a navíc několikanásobně vyšší potřeba uchazečů splňujících tyto vysoké nároky než tomu bylo dříve.

1 0
možnosti
FK

Ano to je vlastně takové perpetuum mobile v lidských zdrojích. Do zdroje se dá jen 10% motivující složky a pak se z něj snaží podnikatel dostat 300% ní přetížení nominálního výkonu. Nějak mne učili, že perpetuum mobile neexistuje, nebo ve finanční sféře ano?

1 0
možnosti
RP

Já taky nevidím problém v nedostatku techniků. Spíš vidím problém v nafoukávání požadavků na  technická místa.

Ve firmách od sebe neumí oddělit otrockou práci podle manuálu a podle pokynů přímého nadřízeného od skutečně tvůrčí náročné technické práce.

Dříve byly tyto pracovní pozice striktně odděleny, kreativní výkonný a velice dobrý technik s vysokoškolským diplomem a kvalitním vzděláním měl k dipozici běžně několik všelijakých pomocníků, obvykle se středoškolským vzděláním. Měl k dipozici nějakou písařku či sekretářku, která mu psala dokumenty a starala se o jejich archivaci, měl k dispozici pomocníky, kteří třeba u konstruktérů rozkreslovali jeho nápady či vykonávali podle jeho pokynů  jiné nenáročné práce , které on ke své práci potřeboval. A on dělal jakožto šéf jen tu náročnou technickou práci odpovídající jeho platu a nic víc.  A dohromady byl z toho výkonný tým, který pracoval s ohledem na vynaložené mzdy velice efektivně, protože středoškoláci byli placeni odpovídajícími platy.

Dneska mají všichni členové takového týmu vysokoškolské diplomy bez rozdílu. Tu středoškolskou práci dnes nemá v podstatě kdo dělat, protože kvalitní středoškolácí ucházející se o práci prostě nejsou. Proto si zaměstnavatelé s rozdělením práce na tu náročnou, kreativní a dobře placeno a na tu nenáročnou otrockou podle manuálu nijak nelámou hlavu. Prostě každý člen týmu dělá obojí. Nebo by měl dělat. Tu náročnou práci třeba jen pár procent svého pracovního času a zbytek tu otrockou podle manuálu.

1 0
možnosti
FK

No ono to tak v některých úspěšných firmách i funguje. Bohužel mám špatné zkušenosti s českými firmami, kde jsou krkouni vlastníci a ideální je pro ně mít jednoho univerzálního skrovně placeného specialistu na vše a tři šéfy(poháněče) k němu ;-)

1 0
možnosti
MS

Podobne clanku vychazi v poslednich 10. letech pravidelne. Pritom problem neni v nedostatku techniku, ale faktu ze se jim za nabizenou mzdu nevyplati v oboru pracovat. V roce 1992 jsem ukoncil stredni skolu (strojirenstvi),v tomto oboru z 36 spoluzaku pracuji dnes pouze 2. Ti schopnejsi presli do IT nebo obchodu, ostatni delaji vsechno mozne (vetsinou kancelarske krysy). Pokud i dnes lze najit inzerat: "pozadavek 2 cizi jazyky, odborna praxe min 5let, caste sluzebni cesty mimo CR", za mzdu 16-20 tis, nelze se divit ze takova firma na cloveka co ma sebeuctu narazi.

8 0
možnosti
VS

Někteří zaměstnavatelé ještě nepostřehli, že heslo  "za vraty čeká dalších deset" už dávno neplatí a že skutečně kvalifikovaný člověk může jít pracovat jinam. Pokud je šikovný a v zahraničí studuje, může být klidně " na draftu" některého zaměstnavatele už v průběhu studií a ještě se slušným  stipendiem ve výšce českého platu. O něčem podobném v ČR nemůže uvažovat ani omylem.

2 0
možnosti
FK

...dalších deset ajeťáků ;-)

1 0
možnosti
VS

Dokud si český management neuvědomí, že jsou stejní nádeníci jako ti, kdo pracují u linek, tak se to v ČR moc nepohne. Za práci je potřeba dostat - při slušném zacházení  i slušný plat. Nářky "podnikatelů" jsou mimo. Buď zaplatí, nebo mohou stloukat palety, tam žádnou kvalifikaci nepotřebují.

4 0
možnosti
JV

Milí zaměstnavatelé, za 16-18000 hrubého k vám nikdo s VŠ a AJ dělat nepůjde, nevyplatí se to. Budete muset odlovit ukroše

5 0
možnosti
AK

Na druhou stranu absolvent humanitního zaměření bez jakékoliv praxe si běžně představuje plat 35 tisíc, což je také výsměch. Respektive drzost.

5 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...