Diskuze

Poradna: Doprovázím příbuznou k lékaři, dostanu náhradu mzdy?

Děti nebo rodiče bývají nemocní. A bez doprovodu k lékaři se někdy neobejdou. Za jakých podmínek je možné u zaměstnavatele požádat o placené volno, radí čtenáři advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PN

P52e37t94r 39N53o74v72á46k

12. 1. 2015 21:25

Asi je slušné od zaměstnavatele uvolnit člověka z práce. Ale zase by bylo od zaměstnance slušné to napracovat nebo nechtít peníze.

1 0
možnosti
AP

Nejasná odpověď advokáta: zaměstnavatel by měl určit pravidla, např. před čerpáním volna  v dopředu známé překážce (nikoliv v akutním případě) zaměstnanec doloží, na kdy je  on nebo osoba, kterou doprovází, pozván a  že pak   na dokladu od lékaře bude uvedeno, od kdy do kdy vyšetření trvalo. Jestliže to bylo v dopoledních hodinách, není důvod, aby nemohl nastoupit na odpolední směnu. Pokud by vyšetření zasáhlo i do odpoledne, pak by opět náhrada mzdy měla být jen za část směny, nikoliv celou směnu.

0 0
možnosti
ZV

Děkuji pane zaměstnavateli, že jsem mohl odvést xxx k lékaři, moc jste mi tím pomohl, ale platit mi za to opravdu nemusíte, za moji osobní "aktivitu".

0 0
možnosti
OL

Nechápu jednu věc, proč někdo někde hlásí, koho doprovází k doktoru, popřípadě vypráví, co je mamince. Ze zákona má zaměstnanec nárok jít k lékaři a nechat si to zaplatit, jestli tam jde sám, nebo někoho doprovází, do toho nikomu nic není. A na propustce je vždy jen vaše jméno. Další věc je, že doktoři běžně ordinují třeba do 17h, pokud jsem na vyšetření v 50 km vzdálenym městě, třeba v Praze, tak můžu jet domu klidně 3 hodiny, kde musím vyložit doprovázenou osobu a pak ještě jet X km do práce, takže teoreticky to stihnout nemusí. Můžeme pak diskutovat o tom, že někdo propustek nadužívá, ale to si zase řeší nadřízený zaměstnance, protože ten musí chybějící pracovní sílu na ten den nějak vykrýt.

0 0
možnosti
BP

B85e14n 26P66a90v32k53a

9. 1. 2015 8:18

Protože důkazní břemeno je na zaměstnanci. Jestliže nedokáže, že byl támhle a támhle, a že si to může personální ověřit a taky to dělají, tak smolík. S vaší teorií, že prostě oznámíte, že vás bolí bžíško a pak to klidně můžete zalomit v baru, je na vodě. Teda můžete, ale nedostanete ze zákona zaplaceno:-)

0 0
možnosti
BP

B13e14n 31P79a47v34k71a

8. 1. 2015 11:08

To, co radí pan Kozubek, bych považoval jako zaměstnavatel za obcházení zákona. Tyhle zahrabané paragrafy jsou tam od toho, aby se zaměstnancům nedělo velké příkoří v situacích, za které oni sami nemůžou a udělat to jinak prostě nejde. Plánovaná návštěva neurologa se svojí matkou to fakt není. To bychom totiž potom mohli taky připustit, že když se mamince nechce jít na nákup,... utřít zadeček,... dětem je smutno po mamince,... a co já vím.

Prostě ne, ať se klidně soudí. Se divím, že... no účetní no.

4 1
možnosti
HK

Víte co je to za nemoc? roztroušená skleroza? většina lidí se nemůže pohybovat, nebo jen s obtížemi.

1 2
možnosti
JB

Pokud měl ten den odpolední, měl do práce jít, třeba na kratší dobu, ale objevit se tam měl.

5 0
možnosti

souhlas a měl by mlčet, aby za to nedostal ještě áčko... já když v práci nadhodila, že půjdu darovat krev, vedoucí mi řekl, že mám jít ve svém volnu, že mi žádné náhrady proplácet nebude - a bylo vymalováno...

2 1
možnosti
VB

Prostě se mu odpoledne nechtělo do práce, za co by rád peníze, to netuším.

2 0
možnosti