Diskuze

Vysoká pokuta za porušení mlčenlivosti? Pozor, co máte ve smlouvě

Před lety se v pracovní smlouvě upsal k mlčenlivosti na dlouhá léta. Teď to čtenáři komplikuje odchod k jiné firmě. Jde o konkurenční doložku a jak na ni? Radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je naprosto běžné, že společně s obchodním zástupcem odchází ke konkurenci i jeho zákazníci. Obchod je totiž hlavně o kontaktech a těžko někoho donutíe, aby je zapomněl. Je na firmě, aby si takového klíčového zaměstnance udržela a dokázala ho dostatečně a dlouhodobě motivovat.

0 0
možnosti

Konkurenční doložka je tak akorát pro srandu králíků. Absolutně nevymahatelná.

3 0
možnosti

Pan advokát z hogo fogo právnické firmy poněkud opomněl, že smluvní pokuta je v pracku zakázána s výjimkou konkurenční doložky. Takže smluvní pokuta za porušení závazku mlčenlivosti je pochopitelně neplatná. ZPĚT DO ŠKOLNÍCH LAVIC !!!

0 2
možnosti

Setkal jsem se s případem, kdy si firma zajistila zaměstnance konkurenční doložkou, ale s finančním plněním měla problémy. Navíc z praxe: je celkem obtížné prokazovat konkurenční doložku. Konkrétně v IT: kolega nastoupil ke konkurenci ne jako analytik, ale jako "tester" a co teď. Firma se chtěla bránit, ale kolega se jen usmíval a na nic neodpovídal a firma samozřejmě reagovala stejně. Co bylo dál nevím, ale mám pocit, že to utichlo.

1 0
možnosti

Podobne blbosti ma ve smlouve jedna nejmenovana firma, ktera prodava IZP a jiz delsi dobu nas tu retardi s ucnakem od nich zasobuji radama... Pritom na prodeji IZP neni zadne know-how...

1 0
možnosti

Tak ono to dava smysl. Neni to urceno pro prodavacky a zedniky ale spis pro managery a technicky specializovane pracovniky. Takovy manager nebo IT architekt nastoupi do firmy na projekt a po par mesicich se muze dostat k hodne cennym vedomostem te firmy  ktere muzou poskytovat znacnou vyhodu nad konkurenci. Pokud s tim pujde za konkurenci tak ta mu vlastne nebude platit ani tak za jeho schopnosti jako spis specialne za toto vynesene KH a skoda pro firmu se klidne muze pocitat v desitkach milionu. Smluvni podminky ktere toto postihuji jsou pro to absolutne v poradku.

4 0
možnosti

Jestli to podepsal tak nechápu na co si stěžuje.

0 0
možnosti

díky za článek. U konkurenční doložky zaměstnavatel zkouší jen jednostrannou dohodu - zaměstnanče, OSVČ - musíš, smíš, nesmíš, jinak platíš:-/. Zaměstnavatel samozřejmě nic nedá do protiplnění!! Jako například peněžní vyrovnání;-O

Setkal jsem se s jednou smlouvou, ve které bylo, že za porušení mlčenlivosti, vynesení know how, apod zaplatí OSVČ, zaměstnanec 30.000 Kč/denně a to ode dne zjištění porušení až do napravení škodyRv. Není dotčena náhrada škody ve výši 1 mil Kč. Podepsali byste to? Nebo někdo podepsal a poté chtěl z toho vycouvat? Jaké máte zkušenosti?;-) Díky:-)

3 0
možnosti

V ČR mimo banky a větší firmy je vymahatelnost konkurenční doložky nebo mlčenlivosti (především prokázání) takřka nulová. Pokud firma nechce platit za konkurenční doložku je úplně v háji, protože každý soud to shodí ze stolu. Co se týče mlčenlivosti tak vždycky bude základem "dokažte" a pokud to nebude něco silně specifického tak se můžou jít bodnout. Je to spíše takový strašák na udržení né moc progresivních zaměstnanců. Klidně ať si píšou na ten papír klidně multimiliony :-).

3 0
možnosti