Diskuze

Šikana v práci vyvrcholila výpovědí. Jak se bránit?

Dostala výpověď za porušení pracovní kázně. Rok před důchodem. Žena tvrdí, že zdůvodnění je nepravdivé, že nic neudělala. A že jde o vyvrcholení bossingu, tedy šikany ze strany šéfa. Čtenářce radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker a Poliakoff i odbornice na šikanu v práci Michaela Švejdová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zažila jsem šikanu v práci od svého šéfa v  české firmě střední velikosti. Nejhorší na tom je, že se vás nikdo nezastane, ne snad, že by nechtěl, ale všichni  se podle mě bojí kvůli ztrátě zaměstnání. Já jsem vzdorovala dlouho, nechtěla jsem z místa odejít, jednak se mi tam líbil kolektiv, jednak jsem tam docela dlouho tvrdě pracovala,  toto jsem nechtěla zahodit a začínat někde znovu od nuly.  Přesto nakonec můj šéf  vyhrál, dostala jsem výpověď pro nadbytečnost, prostě zrušil mé místo. Když se vás chtějí zbavit, nemáte šanci. Šikana začala tím, že jsem nereagovala na pozvání mého šéfa na posezení za vlahého letního odpoledne do restaurace. Několikrát pak se to opakovalo, po mém odmítnutí se tlak a nepředvídatelné hulvátské chování  zvyšovalo. Byla jsem si stěžovat jeho nadřízenému, doufala jsem, že mi pomůže.  V závěru to dopadlo tak, že všichni včetně odborů podepsali mou výpověď a nemáte podle mě šanci. Podle mě se chlapi vždy podrží. Po této zkušenosti bych tam tak dlouho nebyla a sama bych odešla dřív, protože psychika utrpěla.

0 0
možnosti

podrží se všichni vedoucí. Pokud je v práci cítit, že vás tam nechtějí, tak je lepší odejít a ušetřit si nervy :-)

Fér to není, ale firem a práce je dost, takže co stresovat :)

0 0
možnosti

Nic zvláštního. Pravděpodobně snaha zaměstnavatele ušetřit odstupné.

3 0
možnosti

Vážným porušením pracovní kázně bývá i nedostatečně hlasitý a zřetelný pozdrav.

0 0
možnosti

O50n96d94ř84e90j 57G35r36i95m

25. 2. 2015 20:28

Slušný zaměstnavatel to prostě řekne narovinu, nabídne odstupné a se zaměstnancem se domluví. Neslušní si pak hledají záminky, aby mohli člověka nařknout z neplnění pracovních povinností a je úplně jedno, jestli mu dávají nesplnitelné úkoly nebo jej vydeptají až k chybám...

2 0
možnosti

To je ale problém sociálního zákonníku práce.

Nemůžete u nás přepustit člověka jen tak protože na jeho místo máte člověka co by se vám tam hodil více. 

V momentě když jako zaměstnavatel dáte nabídku na dohodu a zaměstnanec to nepřijme tak je téměř nemožné to potom hrát na neplnění úkolů. Takže zaměstnavatelům u pozic, které se nebudou rušit nezbývá nic jiného než zaměstnance vyštvat.

Kdyby byla možnost přepustit např. za každý ukončený rok práce s měsíčním odstupným (do výši 3-5 let) tak by se zaměstnavatele k tomuto neuchylovali.

1 2
možnosti

Atuálně by se hodilo napsat pistolí...

Na "Divokém západě" prý k sobě právě z těch důvodů byli lidé velice slušní.

1 0
možnosti

Kdo chce psa bít, hůl se vždy najde. Pokud je šikana, je lepší odejít. Nikdo ze současných kolegů by nesvědčil proti šéfovi, tudíž šikanovaný nemá důkazy. Kde není žalobce, není ani soudce.

5 0
možnosti

Ono to je složitější. Pokud není člověk těsně před důchodem, jako tato paní, personalista při ověřování uchazeče často volá předchozího zaměstnavatele. Potom taková šikana dále ovlivňuje i vůbec možnost toho člověka najít další práci.

Což v případě člověka s průměrnými dovednostmi a staršího cca 40 let může znamenat to, že do cca 1 - 3 měsíců práci vůbec nenajde. Dostane se potom do škatulky staršího dlouhodobě nezaměstnaného uchazeče a potom už jen díky tomu se jeho šance najít práci, dožít tak důstojně svou kariéru a potom dosáhnout na rozumný důchod snižují téměř k nule.

Pokud se tedy člověk na začátku šikany, kdy ještě není mezi spolupracovníky příliš rozšířená, cítí na to ráznými opatřeními tu šikanu nějak zarazit, je to lepší řešení.

V případě té paní ale odhaduji, že tady zaměstnavateli šlo o to ušetřit poměrně vysoké odstupné při běžném propustění při odchodu do důchodu, paní měla určitě dost vysoký plat a pracovala ve firmě dlouho, nemluvě o případě, kdy kolektivní smlouva odstupné dané ZP ještě násobila.

3 0
možnosti

Já tomu nerozumím, ale pokud to správně chápu, paní obdržela výpověď během pracovní neschopnosti? To přece není dle zákona možné. Nebo se pletu?

5 0
možnosti

podle toho co je v článku u 52 to jde

2 0
možnosti

Už jsem to tady kdysi psala. Šikanu na pracovišti jsem zažila. Dodnes je to pro mě noční můra. Byl to bossing ze strany zaměstnavatele. Cokoliv jsem udělala, nebo řekla, bylo špatně, ale nejhorší bylo ponižování před klienty. Nechci se příliš rozepisovat ani jmenovat, ale něco málo prozradit můžu. Jsem zdravotník a šikanována jsem byla že strany lékaře a jeho příbuzné. Bylo to dosti sofistikované. A ani na mě si nikdo nikdy do té doby v práci nestěžoval. Bohužel tato událost mě doslova stála zdraví. Tehdy jsem dost onemocněla a potíže mám stále. Během jediného roku se na mé pozici vystřídalo dalších 10 zaměstnanců.

4 0
možnosti

Ku-klux-klan, skini, šikana v práci... Hlavně, když je do koho kopnout. Jde vidět, co je to za rasu, ten Homo Sapiens. :-/

4 0
možnosti

Nejen šikan na pracovišti, ale i ze strany státní správy apod. Viz Uherský Brod, viz Rožnov pod Radhoštěm. Šikanéři si neuvědomují, že svým jednáním ohrožují životy nevinných lidí, kteří mohou odnést odvetu šikanovaného. Nikdy nemůže člověk vědět, není-li šikanovaný psychický senzitivnější.

Obávám se, že si toto neuvědomuje ani stát, který začíná v podstatě se šikanou pracujících na úkor začleňování a zvýhodňování jiných, nepracujících, občanů. Dostane-li člověk dávky ve shodné výši jako člověk s minimální mzdou, jedná se už o šikanu pracujícího - pro vygenerovaní zisku musí obětovat čas, financ na dojíždění, strest z případně další šikany (bossingu), odvádění daní, neproplácení nemocenské atd. atd. Kumulativní stres a dlouhodobá frustrace dokáži změnit člověka k nepoznání.

8 3
možnosti

To , že blázen svoje běsnění odůvodňuje šikanou ještě neznamená , že skutečně šikanován byl !!

8 2
možnosti