Diskuze

Budou stroje brát lidem práci? Robotů ve výrobě přibývá

Nacházíme se v další průmyslové revoluci. Mění se poptávka po zaměstnancích. Někde stroje přebírají lidskou práci, jinde díky robotům naopak nová pracovní místa vznikají. Technici tak mají práci v budoucnu zajištěnou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lidstvo by robotizaci mělo považovat za velmi pozitivní věc neboť zajišťuje že jen malé procento lidí zajistí základní potřeby pro všechny ostatní, vlády by tak měli využít volné lidské kapacity k rozvoji lidstva. Třeba se soustředit na kolonizaci vesmíru...

0 0
možnosti

Nikam se nepoletí.

Kolonizace Vesmíru je nesmysl, který v lidech živí průmyslová lobby - aby se lidé nezačali ptát proč tak ničíme přírodu a jestli to vydrancované přírodní bohatství nebude dalším generacím chybět.

Ve Vesmíru je prostě všechno hrozně daleko a nic tam není - ani vzduch, ani voda,... a hlavně kosmické záření desinfikuje - vše, co letí delší dobu Vesmírem je sterilní, leda že by to byla planeta s významnou atmosférou a magnetosférou...

1 0
možnosti

Rekvalifikujte se ze svářeče nebo soustružníka na novináře nebo sociologa!

0 0
možnosti

Stroje lidem uz praci berou, vzdelani neni dnes zadnou garanci dobreho zivota. Staci se podivat do US nebo na jih Evropy, kolik lidi s univerzitnim vzdelanim nemaji praci nebo delaji nekvalifikovanou. Osobne si myslim ze dojde k polarizaci spolecnosti. Majitele firem a maly pocet velmi kvalifikovani lide vs. masa lidi co pracuji za almuznu nebo jsou na podpore. Pokud nenastane socialni smir tak ve volbach budou vyhravat socialiste/komunisti a dojde ke znarodnovani - historie se bude opakovat. Rekl bych ze tento stav nastave do 20. let.

2 0
možnosti

Ta masa lidi, o ktere mluvite nachazi vice uplatneni ve sluzbach. U nas je tech sluzeb stale mene nez v zahranici.

1 0
možnosti

Vše se vyvvíjí. Práce pro ty, kteří mají vzdělaní jen na to, aby mohli pracovat za pásem, stále ubývá. 

LEGO už dlouho dobu má továrnu, ve které nejsou ani nainstalovaná světla, protože tam člověk v životě nebyl.

Ale pořád je dost práce, kterou nelze automatizovat a nepotřebuje vzdělání. To se za 30 let ale může též změnit.

3 1
možnosti

Továrna bez světel, to jsem fakt neviděl. Robotů jsem viděl tisíce, ale fabriku bez údržby jsem neviděl. Stejně jsem neviděl výrobní halu bez světel. Prevence je stále vizuální kontrola technologie :-)

0 0
možnosti

Zrušte školy, vždyť stačí rekvalifikace.

1 1
možnosti

Jen těm nechytrejm a nešikovnejm.

1 3
možnosti

Tak niekto tie stroje musí stále obsluhovať, udržiavať, programovať, čistiť, namontovať atď atď takže ľudská práca bude vždy treba.Sám pracujem vo výrobnej hale plnej robotov a strojov a nie je dňa aby sa nejaký z nich nepokazil a nebolo ho treba znova naprogramovať, seštelovať, vymeniť poškodenú alebo "unavenú" súčiastku a podobne.....Ďalej je kľudne možné že síce delníkov u pásu už nebude potreba (alebo aspoň nie v takom množstve) no na druhej strane vzniknú zamestnania nové o ktorých teraz nemáme ani tušenie.Tak ako niekedy vznikli poštáry, železničiary, programátory a podobne.No je jasné že momentálny kapitalistický systém sa bude musieť v budúcnosti aspoň ľahko prekopať a ono sa to po troškách začína diať už teraz (viď vysoké a bezpracné soc.dávky pomocou ktorých si štát platí aspoň aký-taký sociálny mier).Takže ja sa nástupu nových a výkonnejších strojov neobávam, práve naopak :)

1 0
možnosti

B42e21n 21P30a40v25k50a

26. 6. 2015 10:55

Však lidi přejdou z výroby do státního sektoru, ne? Nebo jsem si aspoň ničeho jiného zatím nevšiml.

Jeden člověk bude mít na starosti linku a 10 jich bude vymýšlet, jak mu znepříjemnit život :-)

6 0
možnosti

Tohle dnešní ekonomický systém nezvládne. Ten je postavený na tom, že lidé za práci dostávají peníze a ty potom utratí. Když lidé nebudou pracovat, nedoustanou peníze, nebudou kupovat. továrny zbankrotují. Jsem jednoznačně pro technologický pokrok a větší automatizaci, protože práce za pásem je fakt ubíjející. Ale tento ekonomický systém tenhle nástup automatizace prostě nezvládne.

Podobné krvavé společenské experimenty jako byl komunismus snad nenastanou.

Systém se musí změni, ale jak?

0 1
možnosti

To ale přece není žádná novinka. Ten proces probíhá už desetiletí, ne-li staletí, a neřekl bych, že se nějak významně zrychluje..uvolněné lidi většinou absorbuje rostoucí administrativa a byrokracie. Co se týká nadprodukce, to je také starý problém, který by zřejmě existoval, i kdyby robotů nebylo - co je relativně nové je důvod té nadprodukce, kterým zvlášť ve vyspělém světě přestává být nedostatečná koupěschopnost obyvatelstva, ale nasycenost potřeb. Platí zkrátka zákon klesajícího mezního užitku. Zatímco nadprodukce daná nedostatečnou koupěschopnou poptávkou se dá řešit redistribucí bohatství, nadprodukce z nasycenosti potřeb se dá "řešit" už jen vytvářením potřeb nových. Ty ale jsou většinou svou povahou nemateriální.

Celý článek je tak anachronismem a ukázkou nepochopení toho, co se skutečně změnilo. Téma, které nastoluje, bylo živým tématem před dvěma sty lety. Potřeba hmotných věcí vyráběných v továrnách je (za předpokladu nerostoucí populace) omezená, což je ještě zesíleno (správnou) ekologickou uvědomělostí moderního člověka. Marže výrobních podniků uspokojujích tyto materiální potřeby tudíž klesají, a tím relativně klesají i odměny technických a výrobních profesí. Důsledkem je, že mladí lidé logicky raději chtějí být třeba právníky, než techniky, protože tam je vyhlídka na vyšší ohodnocení.

3 0
možnosti

Stroje lidem práci samozřejmě berou a brát budou. Píšu z vlastní zkušenosti. Zakoupila se nová linka a místo 12 lidí jich bylo potřeba pouze 6. Někteří dostali práci jinde v podniku, někdo odešel dobrovolně a nejstarší (58 let) dostal padáka.

1 0
možnosti