Diskuze

Historie financí: Jak se železniční horečka proměnila ve Velkou depresi

Po skončení občanské války v roce 1865 zažívaly Spojené státy americké období hospodářského rozmachu. Vláda i firmy masivně investovaly do železniční a lodní dopravy, peněz k investicím byl dostatek. Nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží jedna z největších ekonomických krizí 19. století a jedna z prvních globálních depresí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No tak z článku vlastně vyplynulo, že se nic nedělo, dokud vláda neopustila bimetalismus, no tak to je jasné, není se čemu divit (jestliže píšete "vláda byla přinucena", tak to bych spíš překládal jako "vláda mylně vyhodnotila situaci a udělala chybu" ;-)).

U té druhé "krize" možná vláda trochu víc přitlačila na pilu (nevím, v článku nejsou uvedené důvody) a... další krize.

V každém případě tohle jsou nějaké nepodstatné události na úrovni povídaček pro děti.

Stále nějak s aktuálním a zcela klíčovým problémem velkým jak galaxie otálíte. No tak šup šup... kde je cca rok 1970 a definitivní opuštění zlatého standardu?

1 1
možnosti

Pojmy nerealistické obchodní plány nebo nadhodnocené ceny akcií nejsou nic neznámého ani dnes. Nemalá část internetových firem je ohodnocena na naprosto nerealistické částky a když už náhodou vykazují zisk a ne stabilní dlouhodobou ztrátu, návratnost takové investice se může počítat v mnoha desítkách let, leckdy i víc. To všechno ve velmi dynamickém a těžko predikovatelném prostředí, kde i ty největší giganty může během jediné dekády nahradit někdo nový a i ti největší mohou velmi jednoduše padnout až na samé dno.

0 0
možnosti