Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poradna: Zlomila jsem si nohu cestou na poštu. Je to pracovní úraz?

Ne vždy je úraz v zaměstnání posuzován jako pracovní. Advokát Ondřej Preuss z webu dostupnyadvokat.cz radí čtenářce, jak postupovat, když se zranila v pracovní době.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

M46a50r35t13i70n92a 58D65v56o89ř93á13k81o59v97á 3644923940164

pokud je paní schopná doložit, že nesla firemní dopisy, pokud to bylo v pracovní době a pokud tou dobou neměla nahlášené volno, tak to pracovní úraz samozřejmě je, i kdyby se pan šéf snažil vykroutit

0/0
8.6.2016 18:08

J25o53s88e29f 82H62o20n89e86š 7641342960773

Je pracovním urazem zásah napětí?O rizicích bylo provedeno seznámení a proškolení z vyhl.50/78 je v pořádku.Příčinou je prostě zbrklost

0/0
15.5.2016 13:09

T33o67m12á36š 31N85e34u83g51e32b13a66u43e62r 1460815630350

Úraz způsobený zásahem elektrickým proudem může být za určitých podmínek pracovním úrazem. Musí být splněny podmínky uvedené v § 271k zákoníku práce (Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebosmrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilnýmpůsobením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním(§ 273 a 274).

0/0
15.5.2016 17:09

B19e83n 57P11a64v92k61a 1167303187811

Pracovní úraz to je, ale stejně se půjde makat do práce:-P

0/−3
13.5.2016 9:43

O67n77d90ř65e95j 34L58o91š94o38t70h 9180812404112

Zaměstnanec s pracovním úrazem může být dočasně přeřazen na práci, kterou zvládne. To není nic nezákonného.

+1/0
13.5.2016 15:10

B65e26n 25P28a57v53k14a 1117973877921

Ale půjde do práce:-P

0/0
13.5.2016 15:46

T74o66m46á42š 69N79e14u74g68e64b34a74u77e65r 1210335710400

A proč by chodil. Bude mít dočasnou pracovní neschopnost a zaměstnavatel mu dorovná do výše jeho průměrného výdělku.

0/0
13.5.2016 15:56

O80n23d49ř29e34j 90L94o88š14o88t33h 9240732894662

Ano, pokud si zaměstnanec nezavinil úraz sám, vlastní nedbalostí nebo neplněním interních předpisů. Pak je v zájmu zaměstnance se domluvit. Určitě neplatí povinnost dorovnat mzdu do průměru při každém pracovním úrazu.

0/0
13.5.2016 16:12

T18o40m82á35š 57N94e10u37g77e64b41a11u91e49r 1500905410790

Máte pravdu v tom, že ne za každý pracovní úraz je zaměstnavatel povinen vyplatit náhradu škody a nemajetkové újmy, tedy i náhradu ušlé mzdy. Není to však tak jednoduché, jak uvádíte. Pouhé nesplnění požadavku interního předpisu, jež bylo důvodem vzniku pracovního úrazu, nezbavuje zaměstnavatele jeho povinnosti poškozenému nahradit vzniklé škody. Zaměstnavatel v tomto případě náhradu škody poměrně krátí. Ve většině případů vzniku pracovního úrazu však zaměstnavatel vyplácí náhradu ve 100 % (může se jednat i o statisícové částky).

+1/0
13.5.2016 17:58

O39n67d17ř79e34j 46L22o50š73o90t98h 9850452504592

Ano, tak jsem to myslel a snad i napsal.

Pokud bude zaměstnanec nerespektovat bozp na pracovišti, tak mu budou plnění krátit a pak by se mohl dočkat výpovědi pro hrubé porušení pracovní kázně.

0/0
13.5.2016 20:08

T84o20m57á80š 50N45e81u84g22e22b51a68u58e93r 1950635480420

Nikoliv, zaměstnanec nemůže dostat výpověď za nedodržení požadavku z interního předpisu k zajištění BOZP na pracovišti. Mimo jiné z důvodu, protože porušení je oboustranné.

0/0
13.5.2016 21:59

O81n93d60ř98e11j 60L57o87š45o53t36h 9460772784952

Proč by mělo být porušení nutně oboustranné? Oboustranné by bylo v případě, že by firma porušování BOZP ignorovala a tolerovala, za to nese přímou odpovědnost přímý nadřízený zaměstnance. Pokud vedoucí porušování ne ignoruje, pak je vina jen na zaměstnanci.

+1/0
14.5.2016 5:18

T60o42m64á40š 43N60e39u92g85e31b67a22u94e53r 1900795930440

Opět to není tak jednoduché. Podívejte se na ustanovení § 270 zákoníku práce. Aby se zaměstnavatel zprostil své povinnosti nahradit škodu a nemajetkovou újmu jsou stanoveny opravdu přísné požadavky. Jejich splnění v praxi je značně problematické. Takže není pravda to, co uvádíte.

0/0
14.5.2016 9:06

J47o13s67e64f 33K21a56r30f91í57k 7462405856750

Jen takový postřeh ze života.

Pracovní úraz je pro zaměstnavatele vždy velký problém. Od placení až po "opletačky" s úřady ohledně bezpečnosti a pak pojišťovnou co na další období napálí pojistné.

Tedy pokud to není vyloženě cizím zaviněním či vážné povahy, tak se prac. úraz nehlásí, neb je dost pravděpodobné, že po skončení nemocenské bude člověka čekat výpověď. (samozřejmě "dohodou")

0/−5
13.5.2016 9:36

L72u88k62á43š 63R98y17c97h31l64ý 5677226783917

V jaké firmě to pracujete, že se nehlásí PÚ z důvodu obavy o výpověď?

Já se o kromě jiného o pracovní úrazy starám u nás ve firmě, loni jsme jich měli 10, z toho 7 s pracovní neschopností tudíž - vašimi slovy - "oplétačky" s úřady a pojišťovnou a ani jeden zaměstanec nebyl po návratu z pracovní neschopnosti propuštěn "dohodou"

A propos nenahlášení pracovního úrazu je porušení zákoníku práce zaměstnancem.

+3/0
13.5.2016 9:44

T45o92m90á62š 56N52e43u41g92e91b76a41u29e85r 1400465440490

Váš postřeh je zcela chybný. Pracovní úraz by měl být pro zaměstnavatele problém, který je nutné nějak řešit. Bohužel, většinou tomu tak není. Placení náhrad škody a nemajetkové újmy není pro zaměstnavatele problém, neboť mu to uhradí pojišťovna (u jiných nákladů, například za výpadek pracovní síly, je tomu jinak). Pojišťovna nemůže na další období automaticky, jak vy uvádíte, napálit pojistné, neboť jeho výše je fixně stanovena vyhláškou. Nenahlášení vzniku úrazu, který může být uznán za pracovní je opravdu hovadina, která se už nejednomu zaměstnanci vymstila.

+3/0
13.5.2016 10:06

O90n80d46ř31e64j 38L45o39š45o39t14h 9450102644972

Zaměstnanec je povinen úraz nahlásit a jeho vedoucí pracovník je povinen úraz zapsat do knihy úrazů.

U nás hlásíme i skoro úrazy a to proto, aby se udělalo nějaké opatření, aby se to neopakovalo a příště se někomu nestal úraz opravdový.

Ač u nás ve firmě vidí úrazy neradi, protože z toho plyne hodně starostí, s pojišťovnou, inspektorátem práce, s policií, 8D reporty,... tak nikdy nikoho ne vyhodili.

+1/0
13.5.2016 15:16

K77a37r56e64l 54J77a39n32k39ů 1564686507864

Pani "neumi chodit po schodech" a zamestnavatel ji za to ma odskodnit;-D

+3/−12
13.5.2016 7:50

B66e87n 22P90a27v33k72a 1867213987701

To máte jedno, taky se třeba mohla někde bouchnout do kebule nebo si rozbít nos o zavřené dveře.

0/0
13.5.2016 9:44

T36o33m20á22š 96N12e88u56g75e76b31a18u12e89r 1790935230510

"Zaměstnavatel by měl vystavit záznam o úrazu." - nepřesná informace. Záznam o úrazu se sepisuje pouze v případě, že si pracovní úraz vyžádal dočasnou pracovní neschopnost delší než tři dny nebo úmrtí postiženého, a to nejdéle do jednoho roku od vzniku úrazu. Vždy však musí být zapsán do knihu úrazů.

+5/0
13.5.2016 6:07

L23u91k17á69š 94R52y77c50h90l54ý 5817406343897

Zrovna u zlomené nohy se dá ta 3+ denní pracovní neschopnost předpokládat. Nicméně místo "by měl sepsat" bych napsal "je povinen sepsat (vyhotovovat)" ostatně tak zní příslušný odstavec paragrafu, na který se dokonce pan právní poradce v následujících řádcích odkazuje.

Ale v obecné rovině pracovních úrazů by to vysvětlení mělo být tak, jak píšete vy, to nelze popřít.

A pro běžného občana lajka by se slušelo dát vysvětlení, že takový záznam o úraze má několik kopií, posílá se několika (minimálně dvěma) institucím a jedna kopie přísluší přímo poškozenému zaměstnanci, v případě smrtelného úrazu rodinným příslušníkům.

+2/0
13.5.2016 7:42

M25i56l93o28š 53P29l20a41š54i79l 5934207899665

Lajka ?? Vy máte pracovní úraz z ČJ ?

0/0
13.5.2016 10:03

L13u87k37á53š 78R73y69c84h77l29ý 5637256693297

chtete to opisem, "občana, který je v tomto lajk" abyste to pochopil?

A propos, než začnete někomu opravovat ČJ, tak se odnaučte psát mezery před interpunkčními znaménky. ;-)

0/−3
13.5.2016 10:09

A60l96e11n92a 45S95a27s86k42o85v74a 6683321133602

To jste tomu pomohl, tak si to olaikujte a doučte se česky:-)

+2/0
13.5.2016 11:10

L61u88k10á41š 87R83y87c65h54l86ý 5547266553717

Ano, už mi to došlo, pardon, velectěná Šašková. A jen pro vaši informaci, česky umím, jen jsem si spletl psaní jednoho slova. Nicméně je opravdu vtipné, když z češtiny opravuje někdo, kdo v tom sám má chaos, např. ženepíše interpunkční znamenáka, nebo před nimi dělá mezery. ;-)

0/−3
13.5.2016 11:32



Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.