Diskuze

Advokátka radí, jak nenarazit při čerpání dovolené a na co je nárok

Chystáte se na dovolenou a máte obavu, že můžete ve firmě narazit? Třeba proto, že zaměstnavatel váš termín dovolené neschválí a nařídí jiný termín, nebo vás z dovolené odvolá? Na co má zaměstnanec podle zákoníku práce nárok, radí Hana Vrbíková, advokátka KODAP legal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Zaměstnavatel je povinen vydat s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců, pokud u něho působí, písemný rozvrh čerpání dovolené." Ta paní sluníčko je naprosto odtržená od reality. Odbory? Rada zaměstnanců? Proboha kde? Jenom v pár velkých podnicích.

0 0
možnosti

Nechápu, proč bych si v půlce ledna nemohla vzít týden dovolené.

1 1
možnosti

Co by mě zajímalo, jak to funguje, pokud někdo nastoupí do práce například v dubnu, květnu a na tři týdny v červenci je vyhlášená celozávodní, logicky musí být doma, ale jak to potom je po finanční stránce?

0 0
možnosti

J23i29r54k24a 22K17o35c18h

16. 6. 2016 15:33

myslim, ze pro spoustu zamestnancu je dulezite zopakovat hlavne cast. jednoduseji rece - jak tvrdival muj byval sef - decentni pan kolem 80.

Zamestnanec devolenou neoznamuje, ale zada o ni.

0 0
možnosti

...tak ono se tomu taky rika "dovolena", nikoli "oznamena", ze?

0 0
možnosti

Cast zakona tykajici se dovolenych a ostatne i cely tento clanek je jen zbytecnosti a demonstraci toho jak zbytecne jsou nektere pasaze zakona a debaty okolo toho kdo ma na co narok.

Nikdy jsem snad neslysel pripad z praxe ktery by jel doslova podle techto paragrafu. V Praxi je proste vzdy jednodussi a lepsi pro vsechny se nejak lidsky dohodnout a tyhle paragrafy vubec neresit.

Ostatne zakony ohledne pracovnich vztahu by si zaslouzili proskrtani a zjednoduseni zcela obecne. Mam pocit ze jejich obsahlost neslouzi nikomu snad s vyjimkou odborarskych bosu kteri se nad temito paragrafy po vecer pod dekou sebeukaji.

1 2
možnosti

Pokud dobře rozumím bodu 2, k převedení části dovolené do dalšího roku nestačí, že se na tom zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou. Musí existovat závažné důvody na některé straně, jinak zaměstnavatel porušuje zákon. Je to skutečně tak? A jaký je důvod tohle zakazovat, pokud si to oba přejí, ale závažné důvody nemají?

0 0
možnosti

Zejména v kombinaci s tím, že nelze čerpat týden dovolené v půlce ledna, mi to přijde svazující - to prostě nejde zákonně využít dovolenou na zimní pobyty na horách?8-o

0 0
možnosti

"Zaměstnavatel je povinen ... vydat písemný rozvrh čerpání dovolené." Žádný z mých zaměstnavatelů nikdy žádný "písemný rozvrh čerpání dovolené" nedělal, protože nám dávali dovolenou, jak jsme o ni požádali. To snad všichni porušovali zákon? A proč by ten písmený rozvrh měli dělat, když by se jim stejně nikdy nikdo neřídil?

1 0
možnosti

A když už se napíše rozvrh dovolené, je to pro zaměstnavatele závazný?

0 0
možnosti

pro zaměstnavatele není nic závazný, musí vám dát nejméně dva týdny v kuse, udělat plán dovolených a nahradit vám škodu, která vám vznikla, pokud vám dovolenou neumožní vybrat podle plánu

0 0
možnosti

Já nejsme advokát, ale taky dám jednu dobrou radu: Neřešte na co máte nárok, ale na dovolene se domluvte se zaměstnavatelem. Pokud domluva není možná, zvažte změnu zaměstnání. Představa že výhružky soudem, citování paragrafů v něčem dlouhodobě pomůžou je scestná

13 0
možnosti