Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Dovolená ve světě: někde šest týdnů placeného volna, jinde ani den

V Evropě se s našimi dvaceti dny dovolené za rok moc chlubit nemůžeme, jde o minimální délku placeného volna. Zato ve srovnání s asijskými zeměmi či Spojenými státy jsme na tom skvěle. Čtěte, kolik dní dovolené mohou zaměstnanci v různých zemích čerpat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

znam i u nas spoustu spoluobcanu, kteří mají dovolenou porad. jsem stastny, ze jim mohu trochu prispet prostřednictvím plodu sve práce. a je to logicke, na vic jak dve deti jsme se s manželkou nezmohli, protože oba pracujeme a chceme detem poskytnout kvalitni vychovu a vzdelani, kdezto tito spoluobcane nepracuji, takze mají spoustu casu a mohou se svým detem věnovat neustale a mit jich mnohem vice nez my, kteri pracujeme. pak ale logicky nemohou chodit do práce, protože postarat se třeba o 6 deti vyžaduje plne nasazeni obou manzelu a nekdy ani to nestaci a prebyvajici deti musí bohuzel odlozit do ruznych zarizeni k tomu urcenych.

0 0
možnosti

To je sice pravda, ale nekde makaji 12 hodin denne a zaslouzi si dovolenou. Jinde sedi 6 hodin v kanclu tak at sedi cely rok protoze se nenadrou. Ja makam 200 hodin mesicne a dovolena je pro me casna rodinu kterou pres rok kvuli zku..... praci pomalu ani nevidim

1 0
možnosti

D41a68v49i50d 95P63e65t86r

23. 7. 2016 8:31

Důvodem je, že nemáte funkční odbory, protože takto musíte brzx překročit povolené množství přesčasů. Pokud jste OSVČ, tak je možno dnes sladit práci a rodinu (naučit se odmítat některé zakázky-sám s tím mám problém) podle Vás (sice o něco nižší příjem, ale více času).

0 0
možnosti

Kanada: 2 týdny

USA: není určeno zákonem (tedy v extrému může být 0 dní)

1 0
možnosti

V Polsku do roku prace se pocita i roki vyuki (dla rozmeru dovoleny ), ku prikladu po ukonceni univerzity se dodaje 8 let , tedy po ukonceni univerzity i 2 roku prace pracovnik ma na dovolenu 26 pracovnich dni .

1 0
možnosti

Slovensko je spatne: + 5 dni se dostane po dosazeni vekove hranice 33 let, nikoliv dle odpracovanych let...

0 0
možnosti

J54a41n 71T61i64c62h10ý

22. 7. 2016 10:10

Ještě by možná bylo dobré zmínit, jak funguje dovolená z ekonomického hlediska.;-D O všechny ty dny, kdy nepracujete, se vám snižuje odměna za práci.

0 1
možnosti

nebo naopak zvyšuje, že?

0 0
možnosti

Belgie, Flandry: kromě 20 dnů dovolené je dané i volno za svátky. Tj. padne- li svátek na víkend zaměstnavatel vám dá volno jindy. Běžný benefit je pak kompenzace prodloužené pracovní doby, která je ze zákona 38 hodin týdně, ale smluvně může být 40 hodin + 1 den volna za měsíc.

2 0
možnosti

Něco podobného je i v Polsku. Pokud státní svátek připadne na neděli, tak zaměstnanec si den volna může vybrat v jiný pracovní den.

2 0
možnosti

Jedna věc je jaký je nárok ma dovelenou, druhá věc je jaký má kdo zákonný fond odpracovane doby a taky kolik dnů dovolené lze čerpat jednorazove. Kolegové ve Švédsku třeba bez problémů čerpají 4 tydny v kuse a zamestavatel jim to musí umožnit. U nás se tvarej blbě už při dvou tydnech

7 1
možnosti

ale noták, u nás vám to taky musí umožnit...

1 0
možnosti

1. "českou dovolenou se nemůžeme ve světě chlubit" - a pak se dočteme, že 20dní, někde více, je v celosvětovém měřítku velmi dobré a v Evropě je to normální standard, na úrovni Německa (tohle ukazování na Švýcarsko, Skandinávii když se nám to hodí, ale jindy zase na V4, když se nám hodí něco jiného, to je opravdu směšné)

2. porovnejme spíš celkové dny placené zaměstnavatelem, tj. nejen dovolené, ale i svátky - těch máme taky habakuk a nejde tedy jen o 20-25 dní dovolené, ale i o svátky a proplácenou nemocenskou, takže ze 12 měsíců v roce leckoho platí zaměstnavatel 2 měsíce, aniž by byl v práci, větší marody i déle... opět, v celosvětovém porovnání naprostý luxus (Afrika, Asie by mohly povídat)

3. inspiroval bych se spíše tou Asií, nebo USA co se týče pracovitosti a podmínek, prosperity. To, že někdo ukazuje na to, že v Norsku mají více dovolené, když to je největší evropský producent ropy, nebo že v Dánsku, Švédsku či kde mají o týden dovolené navíc, když tyto skandinávské ekonomiky za pár let sociální náklady neutáhnou, tím bych se opravdu neinspiroval. Ad výše - chceme skandinávskou dovolenou, ale rozpočet co je běžný ve V4 ;-D

4. nebojte, bude ještě líp. Čeká nás též sociální ráj, soudružka Marxová na tom pracuje i s jinými soudruhy, ani Brexit to neohrozí.

5. nestěžujme si, opravdu se nemáme špatně - nikdy dříve nebylo líp. A každý může klidně vyrazit třeba na dva měsíce bez peněz stopem nebo pěšky po Evropě a užívat si volna klidně neplaceného. Ty možnosti normálně jsou. Každý se může sbalit a někam jet a užívat si i bez práce, pokud si něco i málo normálně vydělává. Než vlastnit barák + chalupu, a splácet hypotéku bance, dá se žít i jinak nebo skromněji a místo strachů o placení hypotéky ušetřený peníz dát do svého volna a užívat si život. Možností je spousta a nikdo nikoho u ničeho nedrží. A když už ty hypotéky a chalupy máme, tak si nestěžujme, jsme na tom dobře

17 2
možnosti

Ameriku si nechte, tou cestou se rozhodně nechci vydávat. Bez zdravotního pojištění, dovolené..... proč bychom měli? A Asie? Třeba v Japonsku neměli do nedávna dovolenou vůbec. Ekonomicky jim to možná jede o něco lépe, ale důvod bych viděl jinde a všechny informace o soukromí lidí jsou spíš hrozivé. Buďme rádi, že máme svoje pravidla a využívejme je. Je třeba pracovat na tom, aby to nebylo zneužíváno a důsledně kontrolovat třeba ty nemocenské, ale ne to rušit a inspirovat se někde, kde to stejně nefunguje. (USA nedávno povinně zavedly pojištění a Japonsko dovolenou, proč asi.)

4 0
možnosti

říkám pořád, že si žijeme jak prasátka v žitě...

8 2
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...