Diskuze

Přiznat pracovní chybu, nebo nepřiznat. Jak reagovat, radí psycholog

Chybovat je lidské, ale přiznat vlastní chybu řada lidí neumí. A jsou i šikulové, kteří si vlastní chyby jednoduše nepřipouštějí a nemíní se za ně ani omluvit. Jak reagovat, když uděláme v práci chybu, a jaká sankce je přiměřená, přibližuje psycholog Jan Urban.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chybovat je lidské a proto je chybovat nádherné :-) Ale jinak - když udělám chybu, tak ji přijmu. Jestli ji přiznám, je věc jiná, leč důsledky svého psychického stavu nesu jen já sám. Na druhou stranu, psycholog je úplně mimo, tvrdí-li, že důležité je sdělit okolnosti. Už vidím svého "nadřízeného" celého šťastného, jak přijímá (a hlavně zvládá a chápe) informace typu - úmrtí v rodině, svatba, rozvod, menstruace, kocovina atd. Šťastní "podřízení" mající "nadřízené", kteří chápou a přijímají lidskost...

0 0
možnosti

M35a86r96e42k 92Š65i17m53o47n

11. 9. 2016 13:48

Mě se teda osvědčilo chybu říct šefovi co nejdřív. Leckdy s s tím dalo i něco dělat a dopadlo to dobře.

2 0
možnosti

Hlavně je třeba v práci , pokud to je možné, umět dělat chyby tam, kde to nijak zvlášť není problém. A nedělat chyby tam, kde je to pro výsledek fatální. Je na to ovšem třeba určité nadání či občas i štěstí.

Dost lidí to má opačně, pokud o nic nejde, pracují bezchybně, jak se jedná o něco důležitého, najednou začnou chyby kupit.

1 0
možnosti

Mám k tomu 2 poznámky:

1. Kdo neudělal chybu, ten nezkusil nic nového, resp. se nesnažil dělat věci jinak. Tohle může být docela špatná vizitka pro lidi zaměstnané na pozicích "vývojáře". Ti by a priori měli chyby dělat. :-) Pro rutinní práce to zas až tak žádoucí není, ale občas zkusit zaimprovizovat nebo "šlápnout vedle" může být prospěšné. Tedy pokud je dotyčný mistrem svého oboru, může si takovou věc dovolit...

2. Česká výchova a kultura bere přiznání chyby jako osobní selhání, slabost a projev "nezralosti". Pak není divu, že máme spoustu neomylných Brouků Pytlíků. [>-]:-) V tomto se máme ještě hodně co učit od jiných kultur.

3 0
možnosti

Môj znamy sposobil vo firme škodu a vyviazol z toho s pochvalou za to že bol na mieste nehody ako prvý .

8 0
možnosti

Nene, já chyby nedělám. Vždycky to na mě někdo hodí. ;-D

6 0
možnosti

To my ne , to noční směna

6 0
možnosti

I64v87o 18Ž82á12č76e53k

10. 9. 2016 12:49

Důležité je umět svoji práci a moc chyb nedělat. Člověku je tím víc zatěžko přiznávat své chyby, čím víc jich dělá.

0 0
možnosti

Doporučuji autorovi článku zopakování gramatiky. Potřebuje to jako sůl, protože jinak by v nadpisu neudělal takovou hrubku!

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

J55i74ř39í 28F71o74g13e14l

10. 9. 2016 8:57

Není manažera, který by neudělal chybu. Chyba by však neměla být fatální nebo i méně závažná a opakovaná. Když děla manažera 80% správných rozhodnutí, považuji ho za dobrého.

3 0
možnosti

J86i67r87k47a 40N50o49v44á89k

10. 9. 2016 11:20

Blbý ale je, když mu všichni podřízení říkají, ať to nedělá, že je to blbost, on to přesto udělá a pak po podřízených chce, aby tu jeho chybu napravili a ještě mlčeli o tom, že ho na to dopředu jasně upozorňovali.

3 0
možnosti

Nejhorší jsou mlžiči. Udělají chybu, je zapotřebí vymyslet systémové opatření, aby příště k takové chybě nemohlo dojít, takže je potřeba zrekonstruovat a analyzovat k čemu došlo, jenže jim jde hlavně o to zamaskovat svů podíl (často i dost malý, nebo dokonce žádný), takže mlží, lžou, "nepamatují se"..:-/

9 0
možnosti