Diskuze

Poradna: Kdo musí pracovat o svátcích a za jakou mzdu

Na začátku října vstoupil v platnost nový zákon, který o státních svátcích zakázal prodej v prodejnách. Platí to ale jen pro některé dny a pro některé obchody. Jak je to vlastně s prací o svátcích a kolik si zaměstnanec vydělá, vysvětluje Ondřej Wysoglad z agentury Adecco.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZT

Kde jsou ty doby, kdy se tvrdilo, že platí to, co si dohodne zaměstnanec se zaměstnavatelem....tak už tu máme zákon kdy kdo pracovat může, kdy nesmí. Zákon o zveřejňování platů se blíží... jestli náhodou se Karel s firmou nedohodl, a teď nemá víc než Pepa...

1 0
možnosti
VV

V USA je méně svátků.

Pracoval jsem v odborové firmě Ford za 35 a něco dolarů na hodinu jako každý jiný řemeslník (na linkách a ve výrobě kolem 25.-) a za práci přesčas se platilo jako obyčejně 1.5 násobek, za práci v neděli dvojnásobek, za práci ve svátek trojnásobek zákl. mzdy. Za svátek zpravidla 12 hodin a to je asi 110 dolarů x 12hodin za šichtu = 1360 dol. a x kurz 25.25 = 33,330 Kč za sváteční prodlouženou šichtu. Jeden každý řemeslník tam má stejnou mzdu. Zkuste jim říct aby ve svátek zůstali doma s rodinou, aby se tolik nedřeli, svátky jsou přece svátkem klidu.

Uklízeči podla ovšem mají jen těch, plus a mínus 25.- na hodinu jako ti u pásu.

Už aby ta Amerika krachla a dolar měl cenu jen toho papíru. Hodnotu dolaru se totiž český tisk ani neodváží zmiňovat. Byl by to podraz.

0 1
možnosti
ZT

Dolar, dolar... bližší košile než kabát.. na EURA přepočítat, to by byla rána...

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
2 1
možnosti
OL

Ty prodavačky nemusí makat ani v tom malém obchodu.

0 0
možnosti
LN

L21u54k88a86s 90N68e56m29e47c

16. 11. 2016 19:05

Na konci článku je nesmysl, nedostanete 200% denního výdělku, ale jenom 100%. Platí to pro zaměstnance s fixním měsíčním platem. Je to proto, že se daný pracovní měsíc natáhne např. z 20 na 21 pracovních dnů stejně jako když je jeden měsíc víc a další míň pracovních dnů. Takže pokud máte na měsíc např 20.000 Kč tak dostanete i za odpracovaný svátek 20.000 Kč plus jeden den proplacený - tj. 100% (a ne 200%).

1 0
možnosti
OL

Je to tak. Pokud je v měsíci svátek, započítá se do fondu a když jste doma, dostane náhradu ve výši průměrné mzdy a když jdete do práce, tak dostanete navíc jen příplatek. Ale mně tohle nějak nevadí, fixní mzda je lepší než hodinová, protože je mzda stabilní a je jedno, zda má měsíc 20 nebo 23 pracovních dní.

0 0
možnosti
PV

Hlavně se tady nikdo nedozví proč si musí zaměstnanci kteří nejdou ve svátek do práce, potom ten den naddělat. A to je vlastně hlavní důvod zaměstnanců kteří ve svátek mají a nemají pracovat.

2 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
JP

Článek bych nazval pahýlem, doufal jsem, že si autor třeba zjistí kolik lidí reálně pracuje ve svátky, jaké jsou platy, atp. v podstatě nic se člověk nedozví.

6 0
možnosti
Foto

Jako živnostník se s prací o víkendech či svátcích setkávám často. Občan se domáhá zhotovení práce hned (obvykle s výmluvou na rodinu) ale nechce slyšet o příplatku za provedení práce v den pracovního volna ani za včasné zhotovení.

5 1
možnosti
PH

P92a91v20e76l 83H28e27k

16. 11. 2016 22:57

Příplatek za včasné zhotovení, to si asi děláte řiť? Nakopnul bych vas do ni, priplatek leda za předčasné zhotoveni.

2 0
možnosti
MK

Kromě hasičů, policistů, lékařů atd. kde je nutný nepřetržitý provoz a je to ošetřeno i zákonem, tak musí pracovat na směny i výrobci elektřiny , tepla, vody, plynu prakticky všichni kdo vyrábí média pro chod naší civilizace. Na to už navazují výrobci potravin atd. Tedy těch lidí co jsou ve svátky v práci a pracují na směny je docela dost.

7 0
možnosti
PS

vždycky píšu, že podle zákoníku práce jsou přesně definované profese, které jako jediné smí legálně člověk vykonávat ve svátek. Takže pokud nějaký obchod s elektronikou má ve svátek otevřeno, je to jasné porušování zákoníku práce. A tak je to s každou profesí, která i jak se píše ve článku, není nutná k práci ve svátek a může být udělána v pracovní den. Ale přesto se u nás stále otročí a stále otročí a nikdo s tím nic nedělá. A pak zaměstnavatele, který by vyhrožoval tím, že pokud ve svátek někdo nepřijde do práce tak má padáka...ten by měl dostat sankci ve výši 10% ročního obratu....ano je to likvidující...ale tyto způsoby je potřeba přestat tolerovat...nikde na západě si to nedovolí..jen u nás si majitelé firem myslí, že se můžou chovat k lidem jako na východě. Ať si tyhle praktiky zkouší někde jinde.

2 9
možnosti
JK

Nemáte pravdu. Je dáno jen to, co může zaměstnavatel nařídit vykonávat. Pokud máte ve smlouvě práci ve svátek, nebo s ní souhlasíte, nic nelegálního na tom není. Spíše je o to zájem, protože dvojnásobná mzda je pro řadu zaměstnanců zajímavá.

7 0
možnosti
P"E

Letiště Ruzyně funguje svátek nesvátek a chodí se na krátký / dlouhý týden a buď denní / noční a to 6 - 18, 7 - 19, 8 - 20 nebo 18 - 6, 19 - 7, 20 - 8 výjimečně je také směna kterou z nás nikdo nemá v oblibě 6 - 12 a 16 - 22 4 hodiny volno bez poplatku.

0 0
možnosti