Diskuze

Rodinné finance: jak se dělí majetek a dluhy po zemřelém

Pozůstalostní řízení postihne většinu lidí. Pokud neexistuje závěť nebo dědická smlouva, přichází dědění ze zákona. Podle nového občanského zákoníku má co nejvíce jmění zůstat v rodině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JH

J98a24n 63H50l46e46d49í93k

10. 1. 2017 22:59

Dědictví, die Erbschaft, je stálé, nesmrtelné téma komédií a hlavně tragédií v lidských osudech. Kolik milionů sourozenců žije na válečné noze se sourozenci?

0 0
možnosti
JZ

Pohledávky zůstavitele jsou rozhodně aktivem, nikoliv pasivem, jak se uvádí v článku.

1 0
možnosti
RT

má matka zemřela v r. 2011 ale rodinný dům byla mou sestrou, tedy její dcerou přinucena po dlouhodobém psychickém nátlaku darovat jí a její 2 dcery asi 1 - 2 roky před smrtí...já o tom nevěděl neb využily skutečnost, že jsem v této době pobýval v delší dobu z zahraničí...někde jsem četl, že do dědického řízení spadají i tyto darované nemoviotosti co byly darovány či jinak převedeny ve lhůtě nepřesahující 3 roky od smrti zůstavitelky...já jsem však ani nebyl notářem obeslán k projednávání dědictví jako neopomenutelný dědic, že prý po zemřelé údajně nic nezůstalo a téměř bezcenné zařízení bytu v rodinném domě kde jsem se svou matkou pobýval až do její smmrti bylo vydáno sestře jako vyřizovatelce pohřbu...teď se s rodinou, kterou jsem z ciziny finančně podporoval když měli problémy s exekutorem, musím soudit neb mě vyhazujou z rodného domu na ulici...!!!!!!podal jsem na neteře žalobu o určení dědictví a neplatnost darovací smlouvy...tak jsem zvědav...!!!!!!

0 0
možnosti
PN

"spadají i tyto darované nemoviotosti co byly darovány či jinak převedeny ve lhůtě nepřesahující 3 roky od smrti zůstavitelky" To je blbost, to bych jako při koupi nemovitosti musel 3 roky řešit, jestli náhodou bývalý majitel nezemře a dědicové mi neseberou barák?

1 0
možnosti
MT

Co když po rodiči zbyde malé dítě, taky mu připadne půlka? Slyšel jsem že do toho majetku pak kafrá soud. Nevíte jak to je? Dá se třeba závětí dítě úplně vynechat, aby se tomu předešlo a zbylý rodič mohl s majetkem ze SJM nakládat podle své vůle i třeba v nejlepším zájmu dítěte, ale prostě aby mu do toho nemluvil soud?

0 1
možnosti
SN

S50a18r18a 16N75o22v98a

10. 1. 2017 7:05

Pokud máte jen SJM a jedno dítě, dostane manželka 3/4 a dítě 1/4, v závěti můžete dítěti sebrat 1/2 tj manželka dostane 7/8 a dítě 1/8, ale pokud nebude nakládat s majetkem ostře proti zájmům dítěte, soud do ničeho kafrat nebude...

2 0
možnosti
BH

Zajímavá je ta pasáž, kdy se můžu vzdát dědictví ve prospěch bratra, ale při odmítnutí dědictví dědí mé děti.

1 1
možnosti
PM

Vtip je v tom, což článek tak nějak opomíjí, že se v budoucnu můžou záhadně vynořit nejen majetek, ale i dluhy zemřelého:-/

8 0
možnosti
PN

Nebo další dědic.

2 0
možnosti
KL

Taky jste zapomneli napsat, ze pokud je v dedictvi nemovitost, musi dedicove na sve naklady nechat vypracovat odhad a dorucit jej notari.

1 0
možnosti
ZG

K čemu když se neplatí dědická daň? Leda snad v případě, kdy by se dědici mezi sebou chtěli finančně vyrovnat.

1 1
možnosti
PV

P84e80t71r 91V18a51l14a

9. 1. 2017 17:37

No a pokud u zemřelého bydlel někdo v podnájmu víc než rok tak má nárok na podíl taky.Vlastni zkusenost

1 2
možnosti
BH

I když děděj děti?

2 0
možnosti
ŘV

Majetky se nejlépe dělí za života. V naší rodině se to osvědčilo už v několika generacích.

Ano, funguje to jen u úmrtí víceméně očekávaných.

A chce to mít alespoň standardní vztahy, aby děda věděl, že ho v tom darovaném bytě opravdu nechají dožít atp.

6 0
možnosti
RC

Jenze to se delavalo mimojine kvuli tomu, aby se lidi vyhnuli dedicke dani, ktera je zrusena.

1 1
možnosti
ZG

V 1. skupině tedy dostane manželka 1/2 a ještě 1/3 z poloviny? V tom případě nesedí to, že všichni dostanou stejně.

1 5
možnosti
JK

Sedí, pokud se jednalo o SJM tak je 1/2 prostě její a není tedy logicky součástí dědictví a z té poloviny, které je dědictví dostane "každý stejný podíl"

12 0
možnosti