Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva příběhy: finančně nám už nikdo nepomůže, vyhlašujeme bankrot

Někdo přišel o práci, jiný jen přecenil vlastní finanční možnosti. To jsou důvody, kvůli kterým lidé nedokážou dostát svým závazkům a nakonec žádají soud o osobní bankrot.
Když vám dluhy přerůstají přes hlavu, můžete podat návrh na vyhlášení osobního bankrotu. Pokud budou věřitélé souhlasit, nebudete muset splácet všechno. Ilustrační snímek.

Když vám dluhy přerůstají přes hlavu, můžete podat návrh na vyhlášení osobního bankrotu. Pokud budou věřitélé souhlasit, nebudete muset splácet všechno. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Oddlužení formou osobního bankrotu je dobré především proto, že při jeho úspěšném vyřízení nemusíte uhradit veškeré dluhy. Během pěti let na vás pak čeká splatit minimálně 30 procent z celkové dlužné částky formou pravidelných měsíčních splátek. Přinášíme dva příběhy lidí, kteří se k osobnímu bankrotu uchýlili.

Výměna bytu za vlastní dům se zahradou může pro někoho skončit kolotočem nesplacených splátek a kupením stále méně výhodných úvěrů na jejich pokrytí. Takový je případ manželů Lenky a Miroslava z Opavy.

Před čtyřmi lety prodali čtyřpokojový byt ve slezské metropoli za 2,5 milionu korun. K utržené částce si vzali hypotéku u Raiffeisenbank a koupili dvougenerační domek za 3,2 milionu korun na opavském předměstí. Dům však potřeboval rekonstrukci, na kterou si manželé vzali další hypotéku a zároveň se zadlužili u příbuzných.

"Splátky však přesáhly naše příjmy, a abychom zvládali hradit nejen náklady, ale také částky jednotlivých půjček a úvěrů, pomáhali jsme si výběrem peněz z kreditních karet," popisuje Lenka, jak se rodina začala pomalu dostávat do dluhové pasti.

Největší rána na rodinu se dvěma dětmi přišla před dvěma lety. Miroslav přišel o práci a novou se mu doposud nepodařilo najít. Navíc Lenka nastoupila na mateřskou dovolenou, takže jediný příjem manželů byl rodičovský příspěvek 7 600 korun.

V zoufalé situaci udělali to, co poradci z poraden finanční tísně popisují jako nejhorší možné řešení. Vzali si vysoce úročenou půjčku u nebankovní společnosti BTF Projekt. V současnosti má rodina 13 závazků u bank a úvěrových společností. K tomu dvě hypotéky u Raiffeisenbank a nebankovní úvěr, kterými je zastaven dům. Celkem dluží 4,3 milionu korun.

"Finančně nám již nedokážou pomoci ani rodinní příslušníci," vysvětluje Lenka. Ke konci minulého roku se proto rodina rozhodla požádat soud o schválení osobního bankrotu. "Jedině tak jsme schopni uhradit závazky našich věřitelů," doufá žena.

Má ženu, syna a práci v jedné významné strojní společnosti. Pan Josef z jižní Moravy však svou ekonomickou situaci nezvládl. Dohnaly ho dluhy z minulosti i série spotřebitelských úvěrů. "Přecenil jsem své ekonomické možnosti a současnou situaci už nezvládám," uvedl Josef v žádosti soudu o oddlužení. V ní vyčíslil své dluhy na 950 tisíc korun.

Jeho cesta do osobního bankrotu začala hypotékou na dům u společnosti Wüstenrot. Nesplacená výše hypotéky ke dni podání návrhu činila 528 tisíc korun. Ke dnu ho táhly také další nemalé dluhy, tentokráte u jistých fyzických osob. Jim kvůli soudním rozhodnutím pan Josef dluží asi 200 tisíc korun. Část dluhů vychází z někdejšího "neplánovaného" rozvázání pracovní smlouvy.

Finanční starosti se strojní dělník snažil řešit půjčkami u své banky. Na své kartě u Komerční banky skončil v minusu 25 tisíc korun, u stejné banky pak následoval revolvingový úvěr ve výši 89 tisíc.

Později se také přidaly půjčky u úvěrových společností. V době podání návrhu na osobní bankrot dlužil společnosti Home Credit 74 tisíc korun a společnosti Provident Financial bezmála 19 tisíc. "Vzhledem k celkové výši měsíčních splátek závazků a celkové výši mých příjmů je mimo mé možnosti závazky řádně splácet," konstatuje pan Josef v žádosti. Ten ve výrobní firmě pobírá pohyblivou mzdu, nejčastěji se však podle jeho slov pohybuje okolo 10 tisíc hrubého měsíčně. Jedna z příbuzných mu navíc na základně darovací smlouvy posílá každý měsíc pět a půl tisíce.

Podle svých slov může pan Josef měsíčně dát na splátky v rámci oddlužení asi pět tisíc korun, za pět let něco přes 300 tisíc korun, což je zhruba ze zákona potřebné minimum 30 procent z výše závazků. Soud mu v polovině loňského roku svým rozhodnutím oddlužení umožnil.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...