Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dnes je výhodnější si bydlení jen pronajmout

  • 175
Musíte právě teď změnit bydlení a váháte, zda se pustit do kupování nemovitosti, nebo dát přednost pronájmu? Máte-li na koupi bytu či domu dostatek úspor, neváhejte. Ceny jsou nyní nízko, obzvláště u dříve "našponovaných" panelových bytů, takže byste mohli nakoupit výhodně.

Když máte naspořenu jen část peněz, můžete koupi dofinancovat úvěrem. "Taková kombinace je nyní ideální řešení. Úrokové sazby u hypoték jsou totiž stále příznivé, ale dá se očekávat, že během dvou či tří let vzrostou až k 10 procentům," myslí si Miroslav Jonáš z firmy M&M reality holding.

Do vlastního za každou cenu

Pokud však žádné úspory nemáte a museli byste si celou částku půjčit od banky, zvažte důkladně, zda zvládnete tak velký úvěr splácet. "A počítejte s rezervou, protože kromě splacení kupní ceny budete muset mít peníze i na pravidelnou údržbu nemovitosti," radí Jiří Pácal z firmy Central Europe Holding.

Kdybyste měli v budoucnu problémy se splácením, nezbude vám než bydlení s hypotékou prodat a přestěhovat se do levnějšího.

Než se pustíte do nákupu, informujte se předem v bance či stavební spořitelně, zda na úvěr vůbec dosáhnete. Banky jsou přísnější než dříve, důkladněji prověřují příjmy a výdaje žadatelů a hypotéku nepřiklepnou každému. Jejich podmínky se však liší, takže pokud v jedné bance neuspějete, zkuste to jinde.

Až budete vybírat tu pravou nemovitost, sledujte nejen prodejní ceny, ale také to, v jakém stavu byt či dům je a na kolik přijdou další případné opravy. Ve starším bytě někdy stačí jen vymalovat, jindy však bývá nutné vyměnit třeba rozvody nebo nechat udělat nové bytové jádro -  a to už je investice v řádu stovek tisíc.

"Nezapomeňte se informovat na pravidelné provozní náklady – kolik se platí do fondu oprav, na kolik přijde elektřina, voda a vytápění. Abyste nebyli překvapeni a zdánlivě levný starší byt vás nakonec nevyšel dráž než novostavba, kde náklady na energie a platby do fondu oprav nebývají tak vysoké," doporučuje Jan Koubík z developerské společnosti Bemett.

vlastní bydlení, či pronájem?

Vlastní bydlení
+ majetek můžete pronajímat nebo ho v nouzi prodat
+ byt či dům si můžete upravit podle svého
+ nemůžete dostat výpověď
 
Pronájem
+ bydlíte skoro hned a bez velkých počátečních nákladů, zvláště když
   je byt zařízený
+ o nemovitost se nemusíte starat, vše by měl zajistit její majitel
+ je jednoduché se z bytu či domu kdykoli odstěhovat

Než našetříte, zkuste pronájem

Jestliže hledáte bydlení jen na přechodnou dobu nebo nemáte odvahu se nyní zadlužit – třeba z obavy ze ztráty zaměstnání - byt či dům si můžete jen pronajmout. Podobně však řeší svou současnou situaci více lidí, a tak zájem o pronájmy v Česku roste. A jejich ceny jdou tudíž pomalu nahoru.

Na druhou stranu roste i nabídka, protože někteří majitelé se rozhodli byt raději pronajímat, než by jej prodávali za nynější nízké ceny.

Při hledání vhodné nemovitosti k pronájmu věnujte pozornost tomu, zda cena uvedená v inzerátu obsahuje i poplatky za služby, jako je elektřina, voda a topení. Někdy totiž bývají částky kompletní, jindy to bývá jen čistý nájem. Nájemné se většinou platí dopředu, takže si připravte hotovost.

Na začátku budete pravděpodobně muset složit i kauci – většinou jeden měsíční nájem, to pro případ, kdyby se v bytě něco zničilo nebo jste se zpozdili s placením nájmu či byt opustili dříve, než bylo dohodnuto. Všechny podmínky včetně výpovědní lhůty je třeba s pronajímatelem domluvit předem a sepsat s ním písemnou smlouvu. Obvykle se uzavírá na jeden rok s tím, že je možné ji poté prodloužit.

v příštích dílech se v mf dnes dočtete:

18. 2. Co vám dá stát – podpora a další dávky

19. 2. Přišli jste o práci a nemáte na splátky?

20. 2. Jaké investice jsou bezpečné a jaké ne

21. 2. Přestává se mi dařit v podnikání - co dělat?