Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do čeho můžeme investovat

aktualizováno 
Můžeme investovat přímo na kapitálovém trhu. Můžeme kupovat akcie a dluhopisy jednotlivých společností. Můžeme si koupit Telecom, ČEZ nebo akcie Komerční banky. Jestliže jste investoři začátečníci, můžete se pustit do investování na trzích v přijatelnější podobě - prostřednictvím fondů.
Výběr

Výběr | foto: Profimedia.cz

Fondy investují do akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů a všechnu práci za vás dělá investiční společnost. Ta se za odvedenou práci nechá odměnit.

Na vás, na investorovi, je to nejdůležitější: Jaký typ fondu zvolit? V nabídkách investičních společností je mnoho fondů, často několik desítek.

Ale v zásadě je jenom několik druhů fondů:
1. Fondy peněžního trhu.
2. Fondy dluhopisové.
3. Zajištěné (garantované) fondy.
4. Fondy smíšené (akcie + dluhopisy).
5. Fondy akciové.

Z těchto fondů si vyberete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Můžete se orientovat podle následující tabulky: 

Co očekávám

Čeho se musím vzdát

Jaký fond se hodí

Jistota výnosu, chci jistě vydělat, nechci riskovat pokles.

Výnos bude malý, jenom těsně nad inflací.

Fondy peněžního trhu

Chci neprodělat, mohu investovat na 2 roky a déle, mohu si dovolit několik měsíců nevydělávat nebo mírně prodělat. Asi překonáme termínované vklady v bankách.

Výnosy nebudou nijak obrovské. Pravděpodobně překonají inflaci, ale nepovedou k velkému rozmnožení majetku. Mohu mírně prodělat. (Např. za rok můžeme prodělat 3 %)

Fondy dluhopisové

Mohu investovat na 4 – 7 let. Za tuto dobu nesmím prodělat. Výnos bude (pravděpodobně) vyšší než u dluhopisů.

Musíme se vzdát likvidity. S prostředky nebudeme celou dobu nakládat.

Fondy zajištěné (garantované)

Nadprůměrné výnosy, které dokáží rozmnožit naše investované peníze, můžeme investovat na delší dobu než 3 – 5 let.

Vzdáváme se jistoty výnosu. Výnos může být zajímavý, ale krátkodobě můžeme prodělat. Musíme se připravit i na pokles investovaných prostředků. (Třeba i na pokles 5 – 10 %)

Fondy smíšené

Maximální výnos, který dokáže při dlouhodobé investici znásobit vložené prostředky. (Můžeme vydělat i dvojnásobek investované částky.)

Musíme se připravit na vysoké kolísání investovaných peněz. Musíme investici ponechat alespoň 7 a více let. Během investičního období můžeme dočasně přijít také o 30 – 50 % investované částky.

Fondy akciové

Banka může nabízet několik fondů peněžního trhu, proto u fondů peněžního trhu vybírejte vždy ten, který investuje v korunách (pokud nechcete investovat v jiné měně). Tím se vám výběr zúží často i na jeden jediný fond. V nabídce dluhopisových fondů se setkáte s několika fondy. Vždy najdete fond, který investuje do českých dluhopisů (alespoň drtivou většinu peněz).

Tento fond je pro vás, jako pro začínající investory nejvhodnější. Je „jednodušší“. Můžete se ještě setkat s nabídkou fondů, které investují do dluhopisů středoevropských zemí. Tyto fondy mohou mít vyšší výnos, ale mají trochu vyšší riziko než prvně jmenované. Nabídka akciových fondů je nejpestřejší. Zde najdete i několik desítek fondů. Hledejte takový, který investuje pokud možno po celém světě a škrtejte ty fondy, které investují jenom do určité části světa nebo jenom do určitého odvětví. Pro začátek se pro vás příliš nehodí fond investující do Číny a Indie nebo do Ruska, stejně tak se pro vás moc nehodí fond investující jenom do ropného průmyslu nebo telekomunikačních firem. 

Smíšené fondy tvoří celou škálu. Na jedné straně jsou fondy skoro dluhopisové, na druhé straně jsou fondy skoro akciové. Na této stupnici si volte podle toho, jestli chcete použít ten, který je blíže akciovému fondu nebo dluhopisovému fondu. Pro smíšené fondy platí částečně i to, co bylo řečeno o fondech dluhopisových a akciových. Podívejte se, jaké dluhopisy ten daný fond nakupuje.

Zajištěné fondy se chovají trochu jinak než výše popsané skupiny fondů. Zajištěné fondy zajistí určitý minimální zisk – např. 4 % za 4 roky a slíbí šanci na výnos, pokud se trhům bude dařit. To vše platí pro konec období, na které je fond založen.

Úryvek z knihy: Investování pro začátečníky

1. díl: Základní otázka: proč chci investovat
2. díl: Jaký chcete výnos
3. díl: Chcete maximální zisk? 
4. díl: Kolik mohou vaše investice prodělat?
5. díl: Co udělat, když vaše investice poklesne
6. díl: Čím delší doba, tím vyšší riziko lze podstoupit


REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Investování pro záčátečníky" 
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a výnosy mizivé. Proto se Češi začínají...  celý článek

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.