Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Evropy? Jedině obézní.

aktualizováno 
Evropská komise připravila direktivu, která kromě pohlaví zakazuje diskriminovat v pojišťovnictví i obezitu. Jaký dopad bude mít tento záměr na jednotlivé pojistné produkty? Vyplatí se vstoupit do EU obézní?

Nejenom diskriminace mezi oběma pohlavími je v nově vznikající Evropě nežádoucí. Evropské špičky se dohodly, že v rámci EU bude nezákonná i jakákoliv diskriminace občanů podle rasy, vzhledu a zdravotního stavu. Pojišťovny zohledňují ve svých sazbách pojistného mimo jiné právě zdravotní stav, jehož základní určující proměnou je váha pojištěného. Tento tzv. lékařský underwriting však již bude od 1. října 2004 protizákonný. Pojišťovny tak budou nuceni vyhladit rozdíly nejenom mezi sazbami pro muže i ženy, ale i mezi štíhlými a obézními.

Evropská směrnice ovlivní celou řadu pojistných odvětví. V prvé řadě bude mít tato skutečnost dopad na životní pojištění. Pokud je zdravotní stav resp. hmotnost potenciálního klienta životní pojišťovny klasifikována jako nadprůměrná ve srovnání s průměrným stavem v populaci, jejíž úmrtnostní tabulky pojišťovna používá, znamená tento klient pro pojišťovnu zvýšené riziko invalidity a smrti. K osobám s nadváhou pojišťovny doposud přistupovaly různě s tím, že odmítnutí takového klienta bylo podle zásady „lepší malý obchod než žádný obchod“ až krajním řešením. Pojišťovny těmto klientům pak obvykle navyšovaly podle rozsahu nadváhy pojistné nebo v případě smrti pojišťovna snižovaly pojistné plnění. Tento postup však již nebude nadále možný. Pojišťovny budou nuceni přejít na tzv. uni-fat úmrtnostní tabulky. Mezi štíhlými a obézními tak dojde ke sjednocení sazeb. Štíhlí občané budou v případě rizikového životního pojištění platit více než odpovídá jejich riziku a obézní naopak méně.

Další pojišťovací nesmysl EU na obzoru. Více čtěte ZDE.

U pojištění pro případ smrti se výše sazby odvíjí od očekávané délky života konkrétního jedince a pojistné doby. V následující tabulce si ukážeme dopad zrušení váhové diskriminace na velikost ročního pojistného za pojištění pro případ smrti pro 30-letého muže, na pojistnou částku 1 000 000 Kč pojistné částky, pojistná doba 10 let, bez zproštění od placení v případě trvalé invalidity.

BMI (Body Mass Index) Pojistné před sjednocením sazeb (v CZK) Pojistné kalkulované pomocí uni-fat úmrtnostních tabulek (v CZK)
do 20   4 000 Kč   4 700 Kč
20 - 25   3 950 Kč   4 700 Kč
25 - 30   4 830 Kč   4 700 Kč
30 - 40   5 200 Kč   4 700 Kč
40 a více Nelze pojistit   4 700 Kč

Zaokrouhleno: přepočteno devizovým kurzem ČNB HUF/CZK, střed 29. 3. 2004

Zdroj: Hungarian Life

Jako první s uni-fat pojistným přišla v Evropě maďarská pojišťovna Hungarian Life, pobočka americké pojišťovny American Life Co. „Podle předběžných výsledků za rok 2003 můžeme sledovat výrazný nárůst  předepsaného pojistného na 1 klienta. Díky uni-fat kalkulacím jsou naše produkty pro většinu majetné obézní populace nejlevnější na trhu, což se v konečném důsledku pozitivně projeví do hospodaření pojišťovny a připisovaných podílů na výnosech.“, míní Piszta Huffnagel, marketingový ředitel Hungarian Life.

K vyhlazení rozdílů mezi sazbami pro muže i ženy však dojde v celé řadě jiných pojištění. Ve většině západoevropských zemí existují rozdílné sazby v povinném ručení a úrazovém připojištění. Kupříkladu ve Velké Británii pojišťovny do sazeb povinného ručení zohledňují kromě pohlaví i hmotnost řidiče, neboť nadměrná váha zvyšuje celkovou hybnost vozu, tedy jeho destruktivní účinky. Řidičové s BMI vyšším než 30 kupříkladu u pojišťovny Strattford Co. zaplatí za jinak stejných podmínek za povinné ručení o 20 procent více než řidič se standardním BMI. Naopak obézní motoristi zaplatí u stejné pojišťovny za úrazové připojištění sedadel o téměř 20 procent méně než průměrný řidič. Pojišťovny tuto skutečnost vysvětlují sníženou deformací člověka při nárazu vozidla způsobenou obalením těla tukovým polštářem.

Uvedené změny mohou mít podstatný vliv na nabídku pojistných produktů v rámci celé Evropské unie. Lze očekávat částečný přesun štíhlé části populace k atraktivnějším produktům mimo evropský pojistný trh. „Ano, tyto směrnice jsme již začali implementovat do produktů našich klientů“, tvrdí Daniela Sedloňová, mluvčí Endoplazma Reticulum PR Comunications and Consulting for Insurance Company, a dodává „Nadále budeme celou situaci monitorovat a nadále přizpůsobovat produkty potřebám našich klientů.“

Spočítejte si své BMI!

Novému evropskému „hubeňourovi“ prakticky nic nebrání v pořízení si svého životního pojištění mimo hranice EU, a tak zda dopad unifikární politiky na pojišťonictví v rámci EU bude pozitivní či negativní, to ukáže až jedině čas.

Považujete odlišování sazeb pro štíhlé a obézní za diskriminaci? Jaký dopad bude mít na pojišťovnictví schválení této změny? Těšíme se na názory.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.